Ayakkabı Kokusuna Kesin Çözüm Kokan Ayakkabı İçin Patates Karbonat Tuz

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir, Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?Doğal Çare

0 5.339

Ayakkabı Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer?

Ayakkabı kokusu günlük hayatta hemen hemen hepimizin karşılaştığı can sıkıcı bir durumdur. Ayakkabı kokusu ayakkabı içerisinde bakteri üremesinden kaynaklardır.  Ayakkabılar, karanlık ve nemli olduklarından bakterilerin yaşayabilmesi için oldukça uygun ortamlardır. Bakterilerin üremesi sonucu olarak da ayakkabıda koku meydana gelir. Ayrıca ayakkabıları çorapsız giymek, kalitesiz ayakkabı kullanmak, hava almayan ayakkabılar giymek da ayakkabıda koku yapar.  İşte ayakkabı kokusunu yok eden en etkili doğal yöntemler; ( Bu yöntemleri deri ve spor ayakkabı dahil her türlü ayakkabı için deneyebilirsiniz)

Karbonat

Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel’in önerisi; Ayakkabılardaki kötü kokuları gidermek için bir kaseye karbonat koyalım,içine biraz su koyup karıştıralım temiz bir bezi bu karışıma batırıp, ayakkabılarımızı içine batırdığımız bir bezle silelim. Böylece ayakkabıdaki kötü kokular gidecektir. Karbonatın dezanfektan mikrop kırıcı etkisi vardır. Ayrıca kötü kokan ayakkabıların içine bir miktar karbonat serpin ayakkabıya sinmiş olan tüm kötü kokular gidecektir. Her türlü ayakkabıda kullanabilirsiniz.

Patates

Patates ayakkabı kokusunu yok etmek için kullanabileceğiniz en etkili maddelerdendir. Çiğ patatesi dilimler halinde kesin. Ayakkabılarınızın içine geceden bu dilimleri dizin. Ertesi sabah çıkarın. Ayakkabılarınızı kurumaya bırakın.

Narenciye

Portakal, greyfurt, limon ve mandalina kokuları da ayakkabı kokusunu bastırıp gidermeye yardımcı olur. Limon, greyfurt, mandalina veya portakal kabuğunu soyun bu kabukları geceden ayakkabınızın içerisine bırakın. Ayakkabıyı giymeden önce çıkarıp giyin. Her gece bu yöntemi uygulayın.

Sallama Siyah Çay Poşedi

Siyah çay ayakkabı içerisindeki bakterileri öldürmekte çok etkili tanen ismindeki maddeler içerir.1 su bardağı suyu cezvede kaynatın. İçine sallama çay poşetlerini koyup 3-5 dk demleyin. Çay poşetini sudan çıkarın ve ayakkabının içine koymadan önce yaklaşık 5 dakika soğumasını bekleyin. Ardından sallama çay poşetini ayakkabıların içine koyup 1 saat orada bekletin. 1 saat sonra çıkarıp ayakkabının içini temiz bir bezle silip kurulayın.

Bebek Pudrası

Bebek pudrası da ayakkabı kokusunu gidermekte çok etkilidir. Ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza bebe pudrası serpin. Her ayakkabınızı giydiğinizde bunu alışkanlık haline getirin.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, güçlü, güzel kokusuyla ayakkabının kötü kokusunu bastıracaktır. Ayrıca bu yağ antibakteriyel özelliği sayesinde kokuya neden olan bakterileri yok edecektir. Aktardan lavanta yağı satın alın. Temiz bir beze bu yağdan damlatıp, geceden ayakkabınızın içine bu bezi koyup bekletin, ertesi gün bezi çıkarın. Lavanta ayakkabının kötü kokusunu giderip güzel kokmasını sağlayacaktır. Lavanta yağı yerine nane yağı da kullanabilirsiniz.

Sirke

Yarım su bardağı sirke ile yarım su bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı sprey şişesine koyun. Daha sonra ayakkabının içine sıkıp yarım saat kurumaya bırakın. Ayakkabınızın kuruması için aceleniz varsa saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz. Bu işlemin ardından ayakkabınıza karbonat serpip bir gece bekletin.

Filtre Kahve

Kuruyemişçiden kahve satın alıp, kahveyi çektirin. Ayakkabılarınızın içine geceden filtre kahve serpip bir gece bekletin. Ertesi sabah, ayakkabınızı ters çevirip ayakkabıdan kahveyi temizleyin. Kahve ayakkabının kötü kokusunu alıp götürecek, ayakkabınız mis gibi kahve kokacaktır.

Mısır Nişastası

Bir kasede 2 yemek kaşığı karbonat 1 çorba kaşığı mısır nişastası ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Geceden ayakkabınızın içine bu karışımı serpin. Karbonat ve mısır nişastası ayakkabı kokusunu ve ayakkabının içindeki nemi giderecektir. Çay ağacı yağı ise kokuya neden olan bakterileri yok edecektir. Sabahleyin ayakkabınızı ters çevirip silkeleyin. Bu karışı bakterilere ve mantarlara karşı güçlü bir deodoranttır, ayrıca antiseptik bir etkiye sahiptir

Ağız Kokusu Giderici Sprey

Alkol esanslı ağız çalkalama suları antibakteriyel ve antifungal içerikte olduğundan ayakkabıların içinde gelişen bakteri ve mantarları etkili bir şekilde yok eder, kokunun kaynağını ortadan kaldırır. Ağız çalkalama suyunu bir parça pamuğa veya beze döküp bu pamukları geceden ayakkabınızın içine koyun. Ertesi sabah çıkarıp ayakkabıları kurumaya bırakın.

Kurutulmuş Adaçayı Yaprakları

Kurutulmuş adaçayı yaprakları antimikrobiyal özellikleri sayesinde ayakkabılarınızın kötü kokmasına neden bakteri ve mantarları yok eder, böylece ayakkabı kokusundan kurtulmanızı sağlar. Kurutulmuş adaçayı yapraklarını geceden ayakkabınızın içine serpin. Ertesi sabah ayakkabılarınızı ters çevirip silkeleyin.

Oksijen Suyu

Oksijen suyu bakterileri yok edip ayakkabıdaki kokuyu ortadan kaldırır. Oksijen suyunu eczaneden satın alabilirsiniz. Temiz bir beze oksijen suyu dökün bu bezle ayakkabınızın içini silin. Ayakkabılarını kurumaya bırakın ve sonra kullanabilirsiniz. Bunu düzenli olarak tekrarlayın.

Zencefil

Zencefil antibakteriyel içeriği sayesinde ayakkabıda kötü kokuya neden olan bakterileri yok eder, kokuyu ortadan kalıdır. Taze zencefili rendeleyin, rendelenmiş zencefili geceden ayakkabıların içine koyun. Ertesi sabah zencefilleri çıkarıp ayakkabıyı kurumaya bırakın.

Boraks

Borik asit olarak bilinen boraks da ayakkabı kokularını gidermekte çok etkilidir. Her bir ayakkabıya 1 tatlı kaşığı boraks serpin. 1-2 saat bekletip, ayakkabıyı silkeleyin.

Tuz

Tuz ayakkabıda kötü kokuya neden olan nemi emer, bakterileri ortadan kaldırır. Her bir ayakkabıya 2 tatlı kaşığı tuz serpin. Bir kaç saat sonra ayakkabıyı ters çevirip silkeleyin. Ayakkabı kokusu gidecektir.

Naftalin

Temiz 1 çift çorabı naftalinle doldurup, ağızlarını bağlayın. Bu çorapları geceden ayakkabıda bekletip ertesi sabah çıkarın. Naftalin ayakkabılardan kötü kokuyu temizlediği gibi uzun sürede kötü kokuların oluşmasına engel olur.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı dezenfektan özelliği olan yağların arasında en iyilerden biridir. Bu yağı aktarlarda bulabilirsiniz.Yapılması gereken tek şey haftada iki kere olmak üzere ayakkabıların iç tabanlarına birkaç damla çay ağacı yağı damlatmaktır. Böylece ayakkabılarınızdaki bakteriler ve kötü kokular yok olur.

Kedi Kumu

Kedi kumu ile doldurulmuş çorabı ayakkabıların içerisinde bekletmek kötü kokuların giderilmesinde etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.