Ayvadana Çayı Neye İyi Gelir Adet Söktürücü müdür?

Ayvadana Otu Nedir Ayvadana Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

0 1.560

Ayvadana Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ayvadana Otu, civanperçemi olarak da bilinir. Bin bir derde deva bir bitkidir. Ayvadana otu yüksek tansiyonu düşürür, adet söktürür, yaraları geçirir, gaz sancısını giderir…

Ayvadana Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler (içerik)

  • Bir tatlı kaşığı kuru ayvadana otu
  • Bir bardak kaynamış su
  • Bir dilim limon

Bir bardak kaynamış suyun içine kuru ayvadana otunu ekleyin ve en az 10 dakika demleyin. Otun yapraklarını çekiştirerek kopartın. Çayın tatlanması için bir dilim limon veya bal ekleyin.

Ayvadana Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Diş Ağrısını Geçirir

Ayvadana otunun yaprakları ve kökleri çiğnendiği zaman diş ağrısının geçmesine yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Ayvadana otu yüksek tansiyon için bitkisel çözümlerdendir. Bu otun çayı tansiyonu düşürmekte yardımcı olabilir. Ayvadana otu kan damarlarını genişleterek ve gevşeterek yüksek kan basıncını düşürmekte etkili olabilir. Ayrıca kalp damarlarına kan akışkanlığını artırarak kalp ağrısını (anjinayı) azaltmaktadır.

İshali Keser

Ayvadana otu bağırsakta dizantri ve ishale yol açan mantar ve bakterilerin gastroinestinal sistemden atarak anti-bakteriyal etkinlik gösterir.

Adet Gecikmesini Tedavi Eder

Ayvadana otu gecikmiş adet dönemlerinde kullanıldığında, Ayvadana otu içindeki bitkisel steroller hormonal düzensizliği düzenler ve adet düzenini sağlar. Böylece adet gecikmesini tedavi eder.

Soğuk Algınlığını Ve Boğaz Ağrısını Geçirir

Ayvadana otu grip sırasında sinüslerde ve burunda ortaya çıkan tıkanıklığı gidermekte etkili rol oynayabilir. Ayvadana otu ile hazırlanmış suyla yapılan gargara yapılırsa boğaz ağrısını ve iltihaplanmayı azaltır..

Uykusuzluğa Şifadır

Ayvadana otu çayı sinir sistemini gevşetir, gerginliği azaltır ve dinlendirici bir uyku sağlar, uykusuzluğa şifa olur.

Vücudumuza Detoks Yapar

Ayvadana otu bağırsak sisteminde zehirlerden arındırıcı etkiye sahiptir. Zayıflama diyet programına hazırlık amacıyla detoks amaçlı kullanılabilir.

Romatizmaya Şifadır

Romatizmadan kaynaklanan hastalıklar sebebi ile ağrısı olan hastalarda ağızdan alınan ayvadana otu ekstratı hapı veya ağrılı bölgelere sürülen Ayvadana otu yağı oldukça faydalıdır. Ayvadana otu eklemlerdeki sıvıların boşalmasını artırır, iltihap ve ağrıyı azaltır.

Gaz Sancısını Geçirir

Ayvadana otu gaz sancısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Bunun için Ayvadana otu çayı içilebilir.

Hazımsızlığı Giderir

Ayvadana otu safra gibi sindirim sıvılarının akışını artırır. Hazımsızlıkta kullanılan bu tedavi eski çağlardan beri bilinmektedir.

Kanamayı Keser

Ayvadana otu kesi ve yaralardaki kanamaların durdurulmasında etkilidir. Burun kanamalarında bitkinin ezilmesi ile açığa çıkan sıvının burun deliklerine sürülmesiyle kanamalar durdurulabilir. Ayrıca Ayvadana otu çayı barsak ve mide kanmalarında kanamayı kontrol edici etkiye sahiptir.

Kasları Gevşetir, Rahatlatır

Ayvadana otu kasları gevşetici etkiye sahiptir. Bu etkisi ile kas kramplarını adet kasılmasına bağlı adet ağrılarını azaltabilmektedir.

Ağrıyı Şişkinliği Giderir

İltihap iyileştirici etkisi ile şişlikleri azaltır, yüzeysel uygulamalar ile ağrıları azaltır.

Yaraları İyileştirir

Ayvadana otu yüzyıllardan beri yara iyileşmelerinde doğal tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu bitkide bulunan kimyasal madde achilleine, kanamaları durdurmada etkilidir.. Yaralar üstüne ayvadana otu toz seprmek yaralardaki kanamaları durdurmakla beraber ağrıyı da azaltır. Ek olarak doğal antiseptik özelliğe sahip olan bu bitki yaraların enfeksiyon kapmasını engeller. Bu yüzden yara iyileştirmede kullanılan birçok kremim içeriğinde Ayvadana Otu özütü vardır.

Kan Dolaşımını Artırır

Ayvadana otu kan dolaşımını kuvvetlendirir ve kan akımını hızlandırır. İnce damarları genişleterek kan dolaşımını artırır. Sağlıklı dolaşım sisteminin olması genel vücut sağlığımız açısından çok önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı bir dolaşım sisteminin olması ile vücudumuzun her bölgesi yeterli kan alması ve yeterli oksijen alması sağlanmaktadır.

Genişlemiş toplardamarlar kötü dolaşım sisteminde gözlenen önemli sorunlardan birisidir. Ayvadana otu genişlemiş damarlar (varisler) için mükemmel bir bitkisel tedavi şeklidir. Ayvadana Otu konjesyon (kan yoğunlaşmasını)  ve damarları büzücü etkisini azaltarak, toplardamar duvarlarındaki sertleşmeyi azaltır. Ayrıca bu etkileri ile ateroskleroz (damar sertleşmesi) sorununu önlemede etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.