B12 Eksikliği Saç Döker mi Saç Dökülmesine Neden Olur mu

B12 Eksikliği Belirtileri Saç Dökülmesi Yapar mı?

2 4.199

B12 Eksikliği Saç Döker mi

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini suda çözünebilen bir vitamindir. B vitamini kompleksini oluşturan sekiz vitaminden biridir. B12 vitamini eksikliği belirtileri genellikle vejetaryenlerde ortaya çıkar çünkü B12 vitaminin temel kaynakları yumurta, balık, et vb. hayvansal ve günlük gıdalardır. Vücudunuz B12 vitamini üretmediğinden, düzenli aralıklarla besin kaynaklarından veya takviyelerden bu vitamini almanız önemlidir.

B12 Vitamini vücudunuzun düzenli fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olmak için gereklidir. B12 vitamini kırmızı kan hücresi oluşumunda, DNA sentezinde ve belirli nörolojik fonksiyonlarda vücut için gereklidir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Anemi (Kansızlık): Kırmızı kan hücreleri oksijeni vücudun bir bölgesinden diğerlerine taşır. B12 vitamini eksikliğiyle vücut oksijeni tüm vücuda dağıtmak için yeterli kırmızı kan hücresine sahip olamayacaktır. Bu da anemiye neden olur.

Halsizlik: Halsiz yetişkinlerde B12 vitamini eksikliğinin yaygın belirtilerindendir.

Ruhsal bozukluk: B12 vitamini serotonin gibi hormonların salgılanmasında önemli bir rol oynar. Serotonin ruh halinizin kontrolünden sorumludur. B vitamini kompleksi eksikliklerinden biri durumunda, bu hormonun salgılanması etkilenir ve konsantrasyon eksikliği, depresyon, duygusal rahatsızlık, hafıza kaybı ve halüsinasyonlar gibi farklı ruhsal problemlere yol açar.

Uykusuzluk: B12 vitamini aynı zamanda melatonin hormonu salgılanmasından sorumludur. Bu hormon uykuyu tetiklemekten sorumludur. Eksiklik sebebiyle doğru şekilde salgılanmaz ve uykusuzluk ve uyku bozukluklarına yol açar.

B12 vitamini eksikliğinin diğer nedenleri şöyledir;

 • Saç dökülmesi
 • Eller, bacaklar veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
 • Cilt solukluğu
 • Dilde şişlik ve iltihaplanma
 • Diş eti kanaması 
 • Kronik halsizlik
 • Kepek
 • Yutma güçlüğü
 • Kalp çarpıntısı
 • Adet problemleri
 • Kulak çınlaması

B12 Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Saç dökülmesi düşük B12 belirtilerinden biridir. B12, demir, çinko, biyotin ve niyasin, C vitamini ve balık proteini dahil vitaminler ve mineraller saç uzaması için gereklidir. B12 kırmızı kan hücresi üretimine katkı sağladığından saç uzatma süreci için gerekli bir vitamindir.

Vücutlarında B12 vitamini eksikliği olan kişiler sıklıkla saç dökülmesinden şikayet eder. Eğer yetersiz B12 vitamini tüketiyorsanız saç dökülmesi veya yavaş saç uzaması yaşarsınız.

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

B12 Vitamini eksikliği, yeterli miktarda b12 vitamini içeren gıda tüketmemenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. B12 vitamini içeren besinler kırmızı et, tavuk, balık, süt, peynir, yoğurt gibi günlük ürünlerdir.

B12 Vitamini eksikliği b12 vitaminin vücut tarafından doğru şekilde emilememesi ve sindirilememesinden kaynaklanabilir. B12 vitamininin emilememesi şu hastalık ve durumlardan kaynaklanabilir:

 • Mide iç çeperi tahrişi
 • Otoimmün endokrinopati (diyabet, hipotiroidizm)
 • Çölyak hastalığı (bağırsak hasarına neden olan glüten hassasiyeti)
 • Crohn hastalığı (bağırsak herhangi bir bölümüünü etkileyebilen bağırsak iltihabı hastalığı)
 • Balık tenyası
 • Kötücül anemi (b12 emilimi zayıflığıyla mide iç çeperi tahrişinin bir sonucu)
 • Mide veya bağırsağın bir kısmının alındığı ameliyatlar, bariatrik cerrahi gibi

B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

B12 vitamini eksikliğinin tedavisi B12 vitamini hapı kullanarak, B12 vitamini iğnesi ve B12 içeren besinlerin bolca tüketilmesi yoluyla yapılır.

Vücudumuzda B12 vitaminin temel kaynağı hayvan proteinleridir. Et, yumurta ve günlük ürünler gibi besinler b12 vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden doktorlar bu hastaların b12 miktarı bakımından zengin besinler tüketmesini tavsiye eder.

Enjeksiyonlar:

Şiddetli eksiklik belirtileri olan hastalara vücudun kaynaklarını yeniden düzenlemek için bir hafta boyunca 5-7 enjeksiyon verilir. Bu enjeksiyonlar oldukça etkilidir.

B12 Vitamini Eksikliği Ve Saç Dökülmesi İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Saçlarım çok dökülüyor. Tahlil yaptırdım b12 vitamin eksikliği çıktı. Dodex iğneyi 10 gün boyunca her gün verdi. Bir de benexol verdi. İğne bitince hapa başla dediğini hatırlıyorum.Yanlış mı anladım acaba ikisi bir kullanılabilir mi? Saçlarım anlatamayağım şekilde çok dökülüyo avuç avuç.Önlerim seyreldi.Bu ne kadar bir zamanda duraklama gösterir doktor hanım?

CEVAP

Cildiye Doktoru Deniz Arsan Sir’in cevabı:( İğneler bitince hapla devam edeceksiniz. B12 eksikliği düzelene kadar devam eder. Ortalama birkaç ay.)

2 Yorumlar
 1. Ceyda diyor

  Benim saçlarım 2 sene öncesi gürdü şimdi ise seyreldi b12 ve kansızlık vardı ilaç kullandım düzeldi ama saçlarım hala seyrek eski haline dönme imkanı varmi eğer varsa bunun için ne yapmalıyım

 2. Eslem diyor

  Küçük kızımın saçı dökülmeye başladı. Yaşının küçük olduğundan dolayı bende ilaçlardan korktuğum için doğal yollar aramaya başladım. Söyledikleri bir çok doğal çözümü denedim ama olmadı. En son saçı besleyen keratini buldum. Patentli Liquid Keratin’i satın aldım. Küçük çocuklara herhangi bir yan etkisi olmadığı için gönül rahatlığıyla kullanıp faydasını gördüm. Sizlere de tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.