Azı Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer Kanama Olur mu?

Azı Diş Çekimi Sonrası Ne Yapmalı Azı Diş Nasıl Çekilir?

1 2.551

Azı Diş Çekimi Sonrası Neler Yapmalı?

Köpek dişlerinin yanında yer alan ve yiyeceklerin parçalanmasını sağlayan dişlere “azı dişi” denir. Yetişkinlerde toplam 32 adet diş bulunur. Bunların on iki tanesi ağzın arkasında bulunan azı dişlerdir. Dişler; kesici dişler, köpek dişleri ve azı dişleri olarak 3 sınıfa ayrılır.

Dişlerde çürüme, apse gibi durumlarda azı dişi çektirmek gerekebilir. Azı diş çekilince kanama meydana gelebilir, azı diş çekildikten sonra ağrı bir kaç gün sürebilir.

Azı Dişler Neden Çekilir?

Dişte enfeksiyon bulunması , dişleri ortodontik düzeltme amaçlı, gömülü diş veya kırık diş söz konusu ise yahut periodontal hastalık (Sakız hastalığı) gibi nedenlerle azı dişleri çekmek gerekebilir.

Azı dişi çekmek için önce lokal anastezi ile diş ve çevresi uyutulur. Daha sonra çekilir. Azı diş kökü güçlü dişlerden olduğundan kesinlikle evde çekilmemelidir.

Azı Diş Çekimi Sonrası Neler Yapmalı?

Doktorun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli olarak kullanın.

Şayet şişlik ve ağrı varsa, buzluktan buz küpleri çıkarıp temiz bir beze sarıp bunu dişinizin ağrıdığı yanağınıza tutabilirsiniz.

3-4 gün olup da azı dişi çektirdiğiniz yerde ağrı geçmiyorsa karanfil yağı kullanabilirsiniz. Şayet azı diş çekimi sonrası ağrı yaşıyorsanız karanfil yağı anestezik ve analjezik özellikleri ile ağrıyı kesmeye yardımcı olacaktır. Bunun için pamuğa karanfil yağı damlatın, pamuk iyice ıslansın. Daha sonra bunu dişinizin ağrıdığı yere koyun.

Tuzlu su ile gargara yapın: Tuzlu su da antibakteriyel özelliği ile azı dişi çekimi sonrası dişlerin çabuk iyileşmesinde etkili rol oynar. Bunun için 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın. Günde 3 kez bunla gargara yapın.

Azı diş çekiminden birkaç gün sonra ağrı geçmediyse sallama çay poşedi kullanabilirsiniz. Çay poşetinde bulunan tannik asit, doğal bir antibiyotik gibi çalışır ve ağrıyı ve şişmeyi azaltır. Çay poşetini bir fincan sıcak suya batırın. 5 dakika sonra, fazla suyu çıkarın ve sıkın. Çay poşetini buzdolabına 15 dakika boyunca koyup soğumaya bırakınız. Sonra, soğuk çay poşetini dişinizi çektirdiğiniz yere koyun. En az 5 ila 10 dakika boyunca çay poşetini dişlerinizle ısırınız. Sonra, ağzınızı yıkamak için hazırladığınız çayı kullanın.

Azı dişi çekiminden birkaç gün sonra daha hızlı iyileşmek için toz zerdeçal kullanabilirsiniz. Bunun için biraz toz zerdeçal ile suyu karıştırıp macun haline getirin. Diş çektirdiğiniz yere bunu sürün. 20 dakika bekleyin, sonra ağzınızı ılık su ile durulayın. Diğer bir seçenek, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu bir bardak ılık suda karıştırmaktır. Ağrı geçene kadar ağzınızı günde birkaç kez bunla gargara yapın.

Azı Dişi Çekimi İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Yaklaşık 10 gün önce 3-4 yıldır kırık olan azı dişimi çektirdim ve şu an çekim bölgesine baktığımda beyaz-sarı arası renkte bir sıvı olduğunu görüyorum, bu bir soruna işaret midir?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Kaan Hamurcu’nun cevabı:( Öncelikle geçmiş olsun. Çekim bölgelerinde yumuşak dokular ancak ortalama 21 günde tam anlamıyla iyileşir. Ağrı ve kötü bir koku oluşmadığı sürece bölgenin hijyenine dikkat ederseniz herhangi bir sıkıntı oluşacağını düşünmüyorum. Gördüğünüz beyaz yapı iyileşme hücrelerini içeren oluşumlardır.)

Sual: İyi günler,benim sorum 3 gün oldu azı dişimi çektireli ama halen çekilen yer çok kötü ağrıyor, 3 gün geçmesine rağmen bu ağrı normal mi?

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Bülent İnan’ın cevabı:( Eğer ağrınız şiddetli ve çekim yerinde kötü koku varsa alveolit olabilir. Antibiyotik tedavisi ve çekim yerini kürete etmek gerekir..Hekiminize görünün lütfen)

Sual: Hocam dişlerime kaplama yaptırıyorum.Dişçim çürük olan azı dişimi çekti..Çekerken baya bi zorlanmıştı.. İlk gün çok kanama oldu.. Şimdi 2,günde azı dişimin üst yanak bölgesi biraz şişti. Diş etlerimde acıyor..Azı dişiminin arkasında ki dişte de acıma oluyor.. Doktorum antibiyotiğe devam et dedi sadece.. Durum normal olabilir..dedi bende endişelendim biraz..Sizce durum normal mi, napmam gerek?

CEVAP

Diş Hekimi  Dr. Murat Zogun’un cevabı:( Öncelikle geçmiş olsun. Çekim sonrası bu tip şikayetler genellikle normaldir. Anladığım kadarıyla zor bir çekim olmuş. Doktorunuzun size söylediklerini harfiyyen yerine getirirseniz bir kaç gün içinde tamamen rahatlayacağınızı tahmin ediyorum.)

Sual: Merhabalar.10 gün kadar önce sol alt az dişim çekildi. Ama ağrıları hala devam ediyor çok rahatsız edici değil belki ama özellikle yanma hissiyatı daha baskın oluyor. Ne zaman doktora gitsem hep antibiyotik veriliyor. Ne yapayım_

CEVAP

Diş Hekimi Dr. Tijen Dürer’in cevabı:(Merhaba, çekim yerinizi temiz tutmaya çalışın. Bir hafta 10 gün diş ağrısı olabilir, daha fazla sürerse bir nöralterpiste danışın muhakkak. Antibiyotiğin yanında probiyotik de kullanırsanız antibiyotiğin verdiği zararı hafifletmiş olursunuz.)

Not:Makalede geçen doktorlara soru ve cevaplar bölümü doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

1 yorum
  1. Nazli diyor

    Hocam,azı dişimi iki gün önce çektirdim. Diş etimin alt kısmından dışa doğru beyaz sert bir şey çıktığını fark ettim. Ne olabilir?
    Doktorum çektikten sonra dişime koyduğu ilaçlı pamuğu 10 dakika sonra çıkardım sorun olur mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.