Burundaki Siyah Noktalar İçin Evde Kesin Çözüm Maske

Burundaki Siyah Noktalar İçin Diş Macunu Nasıl Kullanılır?

0 239

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta sorunu her yaşta görülebilen bir cilt problemidir. Ancak bu durumla genellikle ergenlik döneminde sıkça karşılaşılır. Siyah noktalar, ciltte aşırı sebum, kir ve ölü deri hücrelerinin birikip ciltteki gözenekleri tıkaması ile meydana gelir. Siyah noktalar yüzümüzde burun üzerinde çıkar ve kişiyi çok rahatsız eder. Makalemizde burundaki siyah noktalardan kurtulmak için diş macununu nasıl kullanacağımızı anlatacağız.

Burunda Siyah Nokta Neden Çıkar?

 • Ergenlik, regl öncesi dönem, hamilelik gibi hormonlarda dengesizlik yaşanması burunda siyah nokta çıkmasını tetikleyebilir.
 • Yanlış beslenme. Markette satılan paketlenmiş ürünlerin çokça tüketimi, kızarmış, yağlı gıdalarla beslenme alışkanlığı
 • Hijyene riayet etmeme. Yüzünü nadir yıkama, sık banyo yapmama da ciltte bakteri, mikrop birikimine yol açıp burunda siyah nokta çıkmasına sebep olabilir.
 • Yağlı cilt. Bazı kişilerin ciltleri doğuştan yağlıdır, yağlı ciltler sivilce ve siyah nokta çıkması için kolay bir zemin hazırlarlar.
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri. Bazı ilaçlar yan etki olarak ciltte sivilcelenme ve siyah nokta çıkmasına yol açabilir.
 • Makyaj yapma. Makyaj yapma alışkanlığı, özellikle fondöten, kapatıcı gibi makyaj malzemeleri ciltteki gözenekleri tıkayıp siyah nokta çıkmasına neden olabilir.
 • Aşırı terleme. Yüzünüzde terleme sorunu yaşıyorsanız bu durum gözenekleri tıkayıp siyah nokta çıkmasına yol açabilir.
 • Sigara kullanma. Sigara içme cilde giden oksijen oranını düşürüp burun dahil cildinizde siyah nokta çıkmasını tetikleyebilir.
 • Alkol kullanımı. Alkol de cildin baş düşmanı olan maddelerdendir. Cildi içeriden tahrip edip siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur.
 • Stres. Stres, burun üzerinde akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasının sık karşılaşılan nedenlerindendir.
 • Alerji. Kullandığınız cilt bakıp ürünlerine, cilt yıkama jellerine alerjiniz varsa bu durum da burunda siyah nokta oluşumuna yol açabilir.

Burunda Siyah Nokta İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir. Doktorun verdiği cilt kremlerini düzenli kullanmak burundaki siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Burundaki Siyah Noktalar İçin Diş Macunu Nasıl Kullanılır?

1.Yöntem

Ellerinizi ve yüzünüzü suyla güzelce yıkayıp, havluyla kurulayın. Ardından burnunuzda siyah nokta olan yerlere diş macunu sürün. Diş macunu kuruyunca yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem için beyaz diş macunu kullanmanız, jel diş macunu kullanmaktan daha etkili olacak, siyah noktaların daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

2.Yöntem

1 tatlı kaşığı tuz ile 1 tatlı kaşığı diş macununu bir kasede güzelce karıştırın. Burnunuza sürüp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra yüzünüzü suyla yıkayın. Haftada 1-2 kez bu yöntemi uygulamaya devam edin.

3.Yöntem

1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı diş macunu ve 2 tatlı kaşığı suyu macun haline gelene kadar karıştırın. Burnunuza bunu sürüp kurumaya bırakın. Daha sonra suyla durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.