Eşi Azospermi Olanlar Azospermi Olup Çocuğu Olanlar Var mı?

Azospermi Nedir Tedavisi Var mı Hiç Sperm Yoksa Bitkisel Tedavi

0 2.260

Azospermi Ne Demek?

Azospermi erkeklerde boşalırken menide sperm bulunmaması demektir. Bu durum erkeklerdeki kısırlığın en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Azospermili erkeklerin menisinde sperm yoktur ve bu erkekler kısırdırlar. Erkekler çocuk sahibi olmaya çalışana kadar azospermi olduklarını bilmeyebilir çünkü hiçbir görülür belirtisi olmayabilir. Azospermi şunlardan dolayı meydana gelebilir: testislerden penise sperm alan tüplerde blokaj, kanser tedavisi, bazı ilaçların yan etkileri, testislerde genişleyen damarlar, hormonsal dengesizlik, genetik, erkek üreme sisteminde enfeksiyon, cinsel organda bu duruma sebep olabilen engel, aşırı alkol tüketimi ve illegal ilaç kullanımı, antibiyotik, steroidler gibi ilaç kullanımı.

Tanım olarak, azospermi erkeğin menisinde yeteri miktarda sperm bulunmaması anlamına gelir.

Azospermi Neden Olur?

Azosperminin iki sebebi olabilir: nonobstrüktif azospermi ve obstrüktif azospermi.

Nonobstrüktif azospermi anormal sperm üretiminden ortaya çıkar. Bu durumun temel sebepleri hormonal problemler, testislerde sorun ve varikoseldir. Hipofiz hormonunun doğru çalışmaması da sperm üretiminde ciddi şekilde azaltabilir ya da durdurabilir. Testisler yeterli sayıda olgun sperm erkek cinsel organının bir parçasıdır. Testislerdeki herhangi bir bozukluk olgun sperm üretimini engeller. Varikosel olarak adlandırılan testis torbası damarlarının genişlemesi durumu da sperm üretimini engelleyebilir.

Obstrüktif azospermi sperm kanalı adı verilen sperm taşıyıcı tüpteki blokajın bir sonucudur. Bu, boşalmada sperm çıkışını engeller. Kanalın tıkanması testis torbası ameliyatının komplikasyonu olarak, kasık fıtığının ya da bel soğukluğu gibi bir enfeksiyon geçmişinin sebebi olabilir. Bazen doğuştan tüpün olmaması gibi genetik anormallikler de azospermi nedenidir.

Azospermi Belirtileri Nelerdir?

Erkekte kısırlığın temel belirtisi çocuk yapamamaktır. Bazı durumlarda genetik bozukluklar, hormonal dengesizlik, testis çevresindeki damarlarda genişleme, sperm kanalında tıkanıklık gibi durumlar da belirtilere sebep olabilir. Azospermi belirtileri arasında boşalma güçlüğü ya da ereksiyonu sürdürme güçlüğü, testis bölgesinde şişme, yüz ve vücut kıllarında azalma gibi problemler olabilir.

Azospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Azospermi tedavisi durumun sebebine bağlıdır. Obstrüktif azospermide blokaj ameliyatla düzeltilebilir. Nonobstrüktif azospermi tedavisi ise daha fazla zorluk çıkarabilir. Bazen sperm üretme hormonlarını düzenlemek için hormonal ilaçlar reçete edilebilir. Aksi takdirde çocuk sahibi olmak yalnızca mikrocerrahi testis spermi  (TESE) yoluyla sağlanabilir. TESE prosedürü testis dokusunun alınıp sperm çıkararak yumurtayı döllemesini içerir.

Eşi Azospermi Olup Çocuk Sahibi Olan Var mı?

Evet nadiren de olsa azospermi olup da çocuk sahibi olanlar vardır.

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’ndan Kısırlık ve Azosperm İçin Nohut Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel bir şifa olan nohut kürünü kısırlık ve azospermi problemlerinde önermektedir.

Sperm üretimi olmaması durumu azosperm olarak adlandırılırken azospermli kişilerde de sperm üretimi oluşmaktadır. Bu kür sperm üretimini %35 ile %40 arasında çoğaltmayı amaçlar.

7 yemek kaşığı nohutu yarım litre kaynamış suya ekleyin. 10 dakika daha kaynatın ve süzün. Bu kür günde 2 kez tüketilmelidir. Kahvaltıdan sonra ve öğle yemeğinden önce içebilirsiniz.

En etkili sonuçlar için bu kür en az 2 ay boyunca tüketilmelidir.

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’ndan Kısırlık Tedavisi Kürü

Kırkkilit

1 tatlı kaşığı kırkkilit otunu 1 bardak kaynamış suya ekleyin. 3 dakika boyunca kaynatın. Bu kürü 1 boyunca her akşam yemeğinden 2 saat sonra tüketin. Bu kürü desteklemek için yayla balı polen kürünü de kullanabilirsiniz. Kahvaltıdan 1 saat sonra 1 yemek kaşığı yayla balıyla 1 çay kaşığı polen suyla birlikte tüketilir.

Hayıt tohumu

1 çay kaşığı hayıt tohumunu 1 bardak kaynamış suya koyun. 5 dakika kaynatın ve süzün. Bu karışımdan 1 çay bardağı ölçüde günde 2 kez aç karnına için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.