Bacak Arası Mantarı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm Yolları

Apış Arası Mantar Belirtileri Nedenleri Tedavisi Krem İsimler

0 181

Apış Arası Mantar Belirtileri Nedenleri Tedavisi Krem İsimler

Apış arası yani bacak, kasık arası mantar sık karşılaşılan bir problemdir. Kilolu olma, terleme, temizliğe riayet etmeme, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu cilt hastalığının tedavisi için Cildiye doktoruna gidebilir yahut aşağıda bildireceğimiz bitkisel tarifleri uygulayabilirsiniz.Hekiminiz Oceal sprey, Travogen krem ve Travazol krem gibi ilaçlar yazabilir.

Apış Arası (Bacak Arası) Mantar Belirtileri Nelerdir?

Apış arası mantar belirtileri ciltte kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve tahriştir.

Apış Arası (Bacak Arası) Mantar Neden Olur?

  • Apış arasını ıslak ve nemli bırakmak; havuzdan, denizden veya banyodan çıkınca o bölgeyi kurulamamak
  • Genital bölgeyi temiz tutmamak
  • Tırnaktaki mantar bakterisinin el ile temas sonucu oraya bulaşması
  • Çok dar veya sentetik kumaşlardan yapılmış iç çamaşırlarının tercih edilmesi (Bilhassa bu durum yaz mevsiminde, terleme nedeniyle mantar rahatsızlığı için daha büyük risk oluşturur.)
  • Sıcak havalarda o bölge terler ve bu ter bir süre sonra apış arasında mantara sebebiyet verir.
  • O bölgeyi kurulamak amacıyla tuvalet ve banyodaki havluları kullanmak
  • Aşırı kilo
  • Aile bireyleriniz arasında mantar hastalığı olan biri varsa mantara yol açan bakterilerin sizin vücudunuzda da görülme ihtimali mevcuttur.
  • Yaz mevsiminde sık sık duş almaya özen göstermelidir. Yoksa bacak arasında mantar şikâyeti ile karşılaşılabilir.
  • Kortizon ilaçlarının kullanımı

Kanser hastaları ilk aşamada bacak arası mantar sorunu yaşayabilir. Şeker hastalarında ve hamilelerde de yaygın bir problemdir. Bağışıklık sistemini daha savunmasız hâle getiren durumlar buna sebep olabilir.

Apış Arası (Bacak Arası) Mantar Nasıl Geçer?

Apış arası mantar tedavisi için Cildiye doktoruna gitmelidir. Apış arasındaki mantar doktor tarafından wood ışığı altında incelendikten sonra hastalığın teşhisi yapılır. Mantar tedavisi için ağızdan alınan ve cilde sürülerek kullanılan antifungal ilaç yani mantar ilacı reçete edecektir.

Apış Arası (Bacak Arası) Mantarına Doğal Çözümler

Çay Ağacı Yağı

Bacak arası mantarı için bitkisel çözüm olarak çay ağacı yağı önerilir. Antifungal özellikleri bulunan bu yağ oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Çay ağacı yağından 3-5 damla alıp tatlı badem yağı, zeytinyağı veya suyla karıştırın. Bacaklarınızın arasına her gün birkaç defa uygulayın.

Sarımsak

Sarımsak pek çok derde devadır. Doğal antibiyotik, antibakteriyel ve antifungal bileşenler içeren sarımsak tüm mantar enfeksiyonlarına iyi gelebilir. Ezilmiş ve macun hâline getirilmiş birkaç diş sarımsak apış arasına sürülür. Taze sarımsak bulamazsanız sarımsak yağı da kullanabilirsiniz. Fakat onu birkaç damla E vitamini yağı ve Hindistan cevizi yağıyla inceltmeniz gerekir. Günde 2-3 tane sarımsak tüketmeniz veya sarımsak tableti almanız da son derece faydalı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ da antifungal özellikler barındırır. Mantar enfeksiyonunu ortaya çıkaran zararlı mikroorganizmaları yok ederek iyileşme sağlar. Bacak arasına tatbik edilmeli, bunu günde 3 kere yapmalıdır.

Kızılcık

Mantar enfeksiyonlarının sorumlusu olan mantarları öldürür. Antifungal, antibakteriyel özelliktedir. İdrar yollarında ve mesanede görülen enfeksiyonları da iyileştirir. Her gün şekersiz olmak üzere birkaç kezkızılcık suyu tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece mantar daha çabuk geçecek ve o bölge sağlığına kavuşacaktır.

Kekik Yağı

Kekik ihtiva ettiği bileşenler mantarlarla savaşır. Antifungal bir yağ olup vücut direncini de artırır. Cildlin sorunlu kısmına sürülerek kullanılır. Ancak ciltte tahrişe neden olması mümkündür. Bu yüzden uygulama öncesi zeytinyağı ekleyerek seyreltmelidir. Birkaç hafta boyunca uygulanmaya devam edilirse mantar-maya enfeksiyonlarından eser bırakmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.