Bağırsak Spazmı Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

Bağırsak Spazmı Nedir Belirtileri Ne Bağırsak Spazmına Ne İyi Gelir?

0 8.980

Bağırsak Spazmı Nedir?

Bağırsak spazmı, barsaktaki kasların ani kasılması sonucu yaşanan bir durumdur. Bağırsağın görevleri ise dışkıların oluşturulması, depolanması ve boşaltılmasıdır.

Bağırsak Spazmı Belirtileri

Bağırsak spazmları temel olarak sürekli karın ağrısı, kabızlık, şişkinlik ve ishal ile tanımlanmaktadır.

Belirtiler kişiye gore değişebilir ve adet görmek, kızartılmış gıdalar, aşırı rahatlama ve aşırı stres gibi nedenler ile kötüleşebilir.

 • Karın krampları: Karın krampları bağırsak spazmlarının en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Karın kasları bağırsak spazmına yol açtığı zaman, spazmın oluştuğu mide bölgesinde şiddetli bir ağrıya neden olabilir.
 • Dolgunluk ve şişkinlik, bağırsak spazmlarından muzdarip kişi tarafından da yaşanabilir.
 • Bağırsak spazmında kişi ayrıca kusma veya mide bulantısı yaşayabilir.
 • Düzensiz ve seyrek bağırsak hareketi.
 • Sert dışkı ile tanımlanan bağırsakların boşaltılmasındaki zorluk başka bir belirtidir.
 • Bağırsakları tamamen boşaltamama da diğer belirtiler arasındadır.

Bağırsak Spazmı Nedenleri Nelerdir?

Alerji ve Besin Hassasiyeti

Bağırsak spazmı birçok kişide tüketilen besinler sonucunda yaşanmaktadır. Örneğin laktoza karşı alerjisi olan kişiler süt ve süt ürünlerini tükettiğinde gaz, şişkinlik ve diğer sindirim problemleri yaşayabilirler. Gluten alerjisi de başka bir yaygın nedendir. Örneğin, çölyak hastalığı olanlar, buğday veya başka tahıllar içeren herhangi bir ürünü tükettiklerinde ishal ve karın ağrısına eğilimlidirler. Bu tür hastalıklarda en kolay çözüm bu bileşenleri içeren yiyeceklerden kaçınmaktır.

Enfeksiyonlar

Birçok virüs,bakteri ve parazitler de bağırsak spazmlarına sebep olabilmektedir.Sıklıkla Norwalk virüsünün veya rotavirüsün neden olduğu viral gastroenteritle çalışan kişilerde sıklıkla bulantı, kusma ve ateşle birlikte kramp ve ishal görülür.

Crohn Hastalığı

Bağırsak spazmının yaygın bir diğer sebebi de Crohn hastalığıdır. Bu durumda sindirim sistemi veya bağırsak kronik olarak iltihaplanır. Bu otoummin hastalığı yaşayan kişilerde bağırsak kalınlaşır ve besinlerin emiliminde zorluğa sebep olur. Crohn hastalığı belirtileri arasında ishal,hazımsızlık ve kas spazmları yer alır. Crohn hastalığı için herhangi tedavi yöntemi olmamakla birlikte küçük öğünler yemek ve bazı iltihap sökücü ilaçların yanı sıra ağrı kesiciler,ishal karşıtı veya laksatifler almak yardımcı olabilir.

Bağırsak Spazmının Diğer Sebepleri

Bağırsak spazmları tipik olarak altta yatan başka bir hastalığın belirtisidir. IBS, bağırsak spazmlarına neden olabilen en yaygın hastalıktır.Bağırsak spazmlarına sebep olan diğer durumlar da şunlardır:

 • Ülseratif kolit
 • Gaz sıkışması
 • Bağırsakta bakteriyel enfeksiyon
 • Bağırsak tıkanıklığı

Bağırsak Spazmı Tedavisi

Bağırsak spazmında uygulanacak tedavinin amacı belirtileri azaltmak ve komplikasyonları önlemektir. Günümüzde bağırsak spazmını kalıcı olarak geçiren herhangi bir çare yoktur.

İlaç seçenekleri

İshal karşıtı ilaçlar:Hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar bağırsak spazmı belirtilerini dindirerek ishali durdurur.

Antispasmodik ilaçlar: Bu ilaçlar bağırsak spazmı durumunda kasları rahatlatma ve kaslardaki ciddi kasılmaları azaltmak için üretilmiştir.

Papatya Çayı

Papatyada bulunan yüksek miktarda tanenlerin yanı sıra antispazmodik özelliği de karın ağrısı, gaz gibi bağırsak spazmı belirtilerini rahatlatabilir. Ayrıca, papatya bağırsaklardaki iltihabı azaltabilir ve karın spazmlarını rahatlatabilir.

Papatya bitkisi sindirim sistemi için faydalı olan birkaç esans yağ açısından zengindir. Bu yönüyle papatya; ishal, karın krampı, şişkinlik, mide bulantısı veya gazı geçirmeye yardımcı olacaktır. Bağırsak duvarlarını rahatlatır, ani ağrılardan kurtulmayı sağlar, gaz ve şişkinliği giderir.

 • 1 bardak sıcak suya 3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya ekleyin.
 • Yaklaşık 10 dakika boyunca demlendikten sonra çayı süzün.
 • Spazm yaşadığınız günlerde, günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil; bakteri, virüs, iltihap ve oksidan karşıtı özellikleri sayesinde bağırsak spazmını geçirmede oldukça etkilidir. Bağırsak enfeksiyonunu önler, geçirir ve dahası bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtileri de dindirir.

 • 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı taze doğranmış zencefil kökü ekleyin. 10 ila 15 dakika bekletin. Süzdükten sonra içine biraz bal atarak tüketin. Kendinizi daha iyi hissedene kadar günde 2 veya 3 kez bu rahatlatıcı çayı içebilirsiniz.
 • Ayrıca küçük bir parça taze zencefil kökü çiğneyebilir veya gastroenteriti tedavi etmek için zencefil kapsülleri alabilirsiniz.

UYARI: Yüksek tansiyonu olan kişiler zencefil kullanımından kaçınmalıdır.

Nane

Nane, kramp, şişkinlik ve ishal gibi bağırsak spazmı belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olabilir. İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada;  lif, antispazmodik ve nane yağının bağırsak spazmlarının tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Nane, sindirim sisteminin düz kasları üzerinde antispazmodik etkiye sahip mentol yağı içerir. Bu yönüyle şişkinlik, gaz ağrısı ve bağırsak spazmlarını rahatlatmaya yardımcı olur.

4’te 1 oranında su dolu bardağa 2-3 damla nane yağı ekleyin. Bunu günde 3 veya 4 kez tüketin. İyileşinceye dek tüketmeye devam edin.

Ayrıca, 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kuru nane ilave edebilirsiniz. Bunu 10 dakika demleyip için. Bu çayı günde 2 veya 3 kez tüketebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.