Bağırsak Üşütmesi Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavisi

Bağırsak Üşütmesine Ne İyi Gelir Bağırsak Üşütmesi Ne Kadar Sürer

0 4.764

Bağırsakları Üşütmek Neden Olur Nasıl Geçer?

Çoğunlukla mide üşütmesi ile birlikte baş gösteren bağırsak üşütmesi ile kış aylarında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bağırsak üşütmesinin en sık karşılaşılan belirtilerinden biri de ishal ve gazdır. Bağırsak üşütmesi ifadesinden kastedilen genellikle soğuğun etkisi ile bağırsakların enfeksiyon kapmasıdır. Çoğu zamanda bağırsak üşütmesi bu şekilde ortaya çıkar. Ancak bağırsak üşütmesinin tek sebebi soğuk değildir. Çeşitli bakteri ve mikroplar mide yada bağırsağa etki ettiği takdirde bu hastalıktan söz edilebilir. Mide, bağırsak ve sindirim sisteminin bu duruma bağlı olarak iltihaplanması haline verilen isimdir. Bağırsak üşütmesi bir kaç gün sürer. Şayet şiddetli bir durum söz konusu ise 1 hafta kadar sürebilir.

Bağırsak Üşütmesinin Nedenleri

Mide ve bağırsak üşütmeleri çoğunlukla mide boşken soğuk yada buzlu sıvılar tüketilmesine bağlı olarak meydana gelmektedir.

Ayakların soğukta kalması

Özellikle rüzgarlı, soğuk mevsimlerde gerektiği kadar kalın giyinilmemesi ve soğuğun etkisi ile bağırsakların üşütülmesi.

Sıcak ve soğuk besinlerin peşpeşe tüketilmesi durumunda bağırsak üşütmesi baş gösterebilir.

Bağırsak Üşütmesinin Belirtileri

  • Mide bulantısına bağlı olarak kusma
  • Rahatsız edici karın ağrısı,
  • İshal ve dışkının içerisinde kan yada irin gözlemlenmesi,
  • Midede yanma hissi
  • Vücut sıcaklığının aşırı yükselmesi, ateşlenme,
  • Midede gerçekleşen olumsuz faaliyetlere bağlı olarak kötü ağız kokusu,
  • İştahsız

Bağırsak Üşütmesinin Tedavisi

Bağırsak üşütmesi sırasında hafif etkilere maruz kalıyorsanız (örneğin az miktarda ateş yükselmesi) hastalığın sebebi mikrobik sebeplere dayalı olabilir. Böyle bir durumda kan tahlili yaptırılması ve kesin sonucun öğrenilmesi tavsiye edilir. Kan tahlili sonuçlarına bağlı olarak hastalığın sebebi virüsler ile ilişkilendirilirse doktorlar genellikle birkaç gün dinlenmenizi önerecek ve herhangi bir ilaç tedavisine başvurmayacaktır. Ancak hastalığın sebebi bakterilere dayandırılıyorsa mutlaka antibiyotik tedavisine başlanması gerekecektir. Şikayetiniz için doktora gitmeden önce yaşadığınız karın ağrılarına çözüm olarak ağrı kesici kullanmamanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise kullanacağınız ağrı kesicinin muayene sırasında kesin bir sonuca ulaşılmasını ve doğru teşhisin koyulmasının engellenmesine yol açmasıdır.

Bağırsak Üşütmesi Bitkisel Tedavisi

Nane – Limon

Asırlardır süre gelmiş “nane-limon” ikilisi en bilinen doğal ilaçlardandır. Nane-limon ikilisi bağırsak üşütmesi sorununun giderilmesine yardımcı olur. 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı nane olacak oranda cezveye koyulur. Ardından kabukları soyulmamış limon dilimleri de eklenir. Bu şekilde 5 dakika civarı kaynatılır. Devamında süzülür ve içilmeye hazır hale getirilir. Günde 2-3 defa bu çayın içilmesi midenin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Yoğurt

Günümüzde yoğurdun bir probiyotik deposu olduğu herkes tarafından biliniyor. Probiyotikler mide, bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesine ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla bağırsak üşütmesi hastalığına iyi gelen besinlerden biri olarak yoğurt belirtilebilir. Midede yaşanılan ağrıların  dindirilmesini sağlayacak yoğurt kesinlikle soğuk yenmemeye dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda yoğurdun içeriğinde bulunan bileşenler bağırsak üşütmesine sebebiyet veren virüslerle savaşarak yok edilmesine yardımcı olur. Ek olarak hücrelere gereken enerjinin sağlanmasını da destekler. Bu faydalarından yararlanmak için yoğurdu evde kendiniz yapın.

Bal

En etkili antibiyotiklerden biriside hiç şüphesiz baldır. Bağırsak üşütmesini tedavi etmek için 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal katılıp karıştırılıp içilir. Soğuk algınlığı durumlarında ortaya çıkan virüslerle savaşır.

Tavuk Çorbası

Vücut için faydalı çeşitli besin ve mineralleri bünyesinde barındıran tavuk çorbası, içeriğinde bulunan antioksidanlar vesilesi ile bağırsak üşütmesi rahatsızlıklarının tedavi edilmesine yardımcı olur.

Tavuk çorbası, bağırsak üşütmesi rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi bağışıklık sistemini de büyük oranda destekler. Tavuk çorbası yapılırken doğal sebzeler kullanılarak etkisi artırılabilir.

Sarımsak

Bakteri ile mücadelede akla gelen ilk doğal besinlerden biriside sarımsaktır. Bilhassa soğuk algınlıklarında sıklıkla tercih edilen sarımsağın bağırsak üşütmesinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak sarımsağın bağışıklık sistemini destekleyici ve solunum yollarını açıcı etkiler de bulunmaktadır.

Tüketimi son derece kolay olan sarımsak, kabuğu soyduktan sonra ikiye bölünerek hap şeklinde yutulabileceği gibi en kuvvetli etkiyi sağlaması için çiğneyerek de tüketilebilir. Sarımsak, yoğurt ile birlikte tüketildiği takdirde mide üşütmesi gibi bir çok rahatsızlık konusunda müthiş etkiler göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.