Bartolin Kisti Kendiliğinden Geçer mi Patlaması İçin Kara Merhem

Bartholin Apsesi Evde Tedavisi Bartholin Kisti Bitkisel Tedavi Sıcak Su

0 23.338

Bartholin Kisti Ve Bartolin Apsesi Nedir?

Bartholin bezleri, kadınlarda rahim bölgesinde cilt altında duran 2 küçük organdır. Bartholin kisti ve apsesi, bartholin dokularının iltihaplanıp bartholinin tıkanması sonucu meydana gelen bir durumdur. Kendiliğinden geçmesi mümkün değildir.

Bartholin Kisti Ve Apsesi İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Barthorin kisti için en etkili ve kolay yöntem elma sirkesi kullanımıdır. Elma sirkesinin asidik özelliği Bartholin kistinden kaynaklı şişkinlikleri ve apseyi giderir, iltihabı ortadan kaldırır. Elma sirkesi; vajinanın pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olup ilerde kist oluşumlarını engelleyip enfeksiyon riskini azaltır.  2 tatlı kaşığı ev yapımı elma sirkesini yarım bardak ılık suya katın. Pamuk yumağını buna batırın ve kistin olduğu bölge üzerine yerleştirin. Birkaç gün boyuna günde 3-4 kez bu yöntemi uygulayın. Veyahut, günlük olarak 20-30 dakika bekletin. Eğer dayanabilirseniz, eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırıp kullanabilirsiniz. Bölgeyi rahatlatmak için hindistancevizi yağını da kistlere sürebilirsiniz.

Aspirin

Bartholin kisti ve apsesinden kurtulmak için aspirin de kullanabilirsiniz. Antiseptik ve iltihap sökücü özelliklere sahip olan aspirin ağrı ve iltihapla mücadele edip enfeksiyon riskini azaltacaktır.Birkaç tane aspirini toz halin gelene kadar ezin.Macun kıvamına gelene kadar biraz suyla karıştırın. Su yerine, iyileşmeye yardımcı iltihabı azaltıcı özelliklere sahip olan hintyağını da kullanabilirsiniz. Bartholin kisti veya apsesini bulunduğu bölgeye bu macunu sürün.  5 dakika beklettikten sonra, bölgeyi ılık suyla durulayın.Günde 1 veya 2 kez bu işlemi uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, vajinal kistten kaynaklı ağrıyı ve iltihaplanmaları gidermeye yardımcıdır. Özellikle bartholin kisti veya apsesi için iyileştiricidir. Yalnızca ağrıyı geçirmekle kalmaz aynı zamanda vajinal bölgedeki zararlı bakterileri temizler ve enfeksiyon riskini azaltır. 1 veya 2 günde Bartholin kistini ve apsesini kurutur. 2 veya 3 damla doğal çay ağacı yağıyla 2 tatlı kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın. Pamukla, bu yağı kistin, apsesi olduğu bölgeye sürün ve 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu günde bir veya iki kez uygulayın. Aynı zamanda, bir bardağın için 3-5 damla çay ağacı yağı damlatarak, bölgeyi bu suyla yıkayın.

Zerdeçal

Zerdeçal içinde bulundurduğu kürkümin sayesinde mükemmel bir iyileştiricidir. Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleriyle  bartholin kist veya apsesi için kullanıldığında enfeksiyonları azaltıp ağrıları dindirir, bartholin kist ve apseyi  yok etmesinde etkili rol oynar. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozuyla biraz hindistancevizi yağını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Kist, apse bölgesinin üzerine sürün ve 2 saat bekletin. Daha sonra bölgeyi ılık suyla durulayın. Kistlerin kuruması için bunu tekrarlayın.

Sarımsak

Sarımsak ise içinde doğal antibiyotikler bulunduran sarımsaktır. Bartholin kisti, apsesi çevresindeki bakterileri öldürerek enfeksiyonu yok eder. Ezilmiş sarımsağı bartholin kist, apsesi olan bölgeye uygulayın ve 2 dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla durulayın. Sarımsağın neden olabileceği kaşıntıyı azaltmak için hindistancevizi yağıyla da uygulayabilirsiniz. Bunu günde 1 veya 2 kez uygulayın.

Yoğurt

Bartholin kist ve apseleri için bir diğer doğal tedavi yöntemi ise yoğurttur. Laktobasil bakterisi açısından zengin olup vajina pH seviyesini düzenler. Durumu daha da kötüleştirip, iyileştirmeyi engelleyecek enfeksiyon oluşumuna sebep olabilecek bulaşıcı organizmaları yok eder.

Pamuğu yoğurda bandırın ve bölgeye sürün. Birkaç saat beklettikten sonra durulayın. Bu işlemi günde 2 veya 3 kez uygulayın. Aynı zamanda, 1-2 kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Aloe Vera

Bartholin kistlerini ve apsesini iyileştirmede aloe vera çok etkilidir. İyileştirici ve iltihap yok edici özellikleriyle iyileşme sürecine yardımcıdır. Taze aloe veranın yapraklarındaki jeli çıkartın ve kistin apse olduğu bölgeye direkt olarak uygulayın. Durulamadan önce 15 ila 20 dakika arasında bekletin. Bunu günde 3 4 kez tekrarlayın.

Bir diğer yol ise, 1 yemek kaşığı aloe vera jeliyle toz zerdeçalı macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bunu kistlerin olduğu bölgenin üzerine sürün. 15 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bunu günde bir kez uygulayın.

Kara Merhem

Eczaneden kara merhem satın alın. Gece yatmadan bartholin kisti olan yere bu merhemden sürün. Sabahleyin kistin patladığını görebilirsiniz. Bu yöntemi doktorunuza sormadan uygulamayın.

Oturma Banyosu

Oturma banyosu yaparak Bartholin kistlerini ve apselerin yok edilmesinde etkili rol oynar. Kistin kurumasını sağlayarak iyileştirmeyi hızlandırır. Bunun yanında oturma banyosu bölgenin temizlenmesin ve enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur.

Medikal malzeme satan yerden oturma banyosu satın alıp ılık suyla doldurun. 1 veya 2 yemek kaşığı İngiliz tuzunu bu suya katın. Vajinal bölgeniz bu suda kalacak şekilde 15 dakika veya su soğuyana kadar durun. Hafifçe durulanın. Haftada 2 veya 3 kez oturma banyosu yapın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.