Sinameki Çayı Nasıl Yapılır Sinameki Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Sinameki Nedir Ne Demek? Sinameki Otu Yaprağı Faydaları Zararları

0 1.019

Sinameki Bitkisi, Otu Yaprağı Nedir?

Sinameki, baklagiller ailesine ait olan sarı, beyaz ve pembe renk çiçek açan sağlık için çok faydalı olan bir bitkidir. Bu bitkinin ilk olarak Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asyanın bazı bölgelerinde yetiştiği düşünülmektedir. Asya’da genellikle Hindistan ve Çin’de yetişmektedir. Sinamekinin, sinameki otunun, çayının sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar, kilo vermeye yardımcı olmak, iltihabı gidermek, vücudu toksinlerden arındırmak, sindirim sisteminin çalışmasında etkili rol oynamak, iştahı azaltmak, zararlı parazitleri etkisiz hale getirmek ve kronik hastalıkların riskini azaltmak olarak sayılabilir.

Sinameki kapsül ve tablet formunda ilaç olarak içilebileceği gibi, bitki çayı olarak da içilebilir. Sinameki poşet çaylarını bazı marketlerde bulabilirsiniz. Bu bitki çayı içilebilir bir tada sahiptir fakat tadı çok güzel değildir. Çoğu insan, bu çayı, yeşil çay ve bal ile karıştırıp içmektedir. Bu sayede lezzetli ve sağlıklı bir çay elde edebilirsiniz.

Sinameki Çayının Faydaları

Kabızlığa Şifadır

Bu bitkinin en yaygın olarak kullanım alanı, kabızlığı gidermesidir. Sinameki çayı, mükemmel bir dışkı yumuşatıcıdır ve bu etkisi uzmanlar tarafından da onaylanmıştır.  Kabızlıktan muzdaripseniz veya kabız olmaktan korunmak istiyorsanız her gün 1-2 bardak sinameki çayı içebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sinameki çayı, vücudu toksinlerden arındırması, sindirim sistemini ve bağırsaklardaki kalıntıları temizlemesi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Bu çayın sağladığı peristatik hareket ve toksinlerden arındırma gücü, çok hızlı bir şekilde dışkıyı yumuşatır. Fakat bu bitki ile verilen kiloların çoğu vücuttaki yağı değil ödemi atar.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Sinameki bitkisi, birçok sindirim problemine karşı doğal bir tedavi yöntemi olabilir. Hazımsızlığa, mide gazına, şişkinliğe, mide bulantısına ve mide ekşimesine iyi gelir. Çok etkili müshil özellikleri vardır ve rezene, nane, zencefil gibi bitkilerle de birlikte kullanılıp mide bozulması ve gaz gibi sorunları giderebilir.

Sinameki Saçları Güzelleştirir

Sinameki saç bakımı için kullanabileceğiniz saç için en faydalı bitkilerdendir.. Bu bitkiyi kullanmış insanlara göre, sinameki bitkisi, daha pürüzsüz, parlak ve daha güçlü saçlara kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Etkilerinden daha iyi faydalanabilmek için evde, yoğurt, su ve sinameki tozunu karıştırarak bir saç kremi oluşturabilirsiniz. İsterseniz bu karışım içerisine limon suyu ve çeşiti esans yağlar ekleyebilirsiniz. Bu karışımı dikkatlice saçlarınıza sürün ve saç derinize işlemesini bekleyin. Başınıza streç film sarın ve birkaç saat işlemesini bekleyerek, temiz su ile yıkayın. Sinameki, ayrıca saçları güçlendirmek ve kalınlaştırmak için doğal bakım kremi olarak da kullanılabilir.

Cilt Sorunları İçin Faydalıdır

Sinamekinin antibakteriyel özellikleri, cilt sorunları tedavileri için çok faydalıdır. Sinameki bitkisi yapraklarından yapılan macun, sivilce ve egzama gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi eder. Sinameki içerisinde bulunan aseton ve etanol, sivilceye neden olan mikroorganizmaları yok eder.

Hemoroite Karşı Etkilidir

Sinameki, hemoroitlere karşı, şişmeyi önleyici ve iyileşmeyi hızlandırıcı özellikleri sayesinde iyi gelir. Ayrıca, dışkıyı yumuşatarak, anal yırtılma gibi patalojik sorunları önler.

Saç Dökülmesini Önler

Sinameki, saçları güçlendirdiği gibi, saç derisini de güçlendirir ve kepek sorununu önler. Saçlarınıza parıltı ve hacim kazandırır. Mükemmel bir nemlendirici bitki olması sayesinde, saç dökülmesini de önler. Doğal koyu saçların rengini açamaz fakat, saçlarınıza derinlemesine bakım yapar.

Sinamekinin Zararları, Yan Etkileri Nelerdir?

Bu bitkiyi uzun süre boyunca kullanmanız önerilmez. Aşağıdaki yan etkileri görülebilir.

  • İshal ve susuzluk
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Mide bozulması ve mide krampları
  • Uzun süreli kullanımda, kaslarda zayıflık, kalp hasarı ve karaciğer hasarı
  • Bu bitkinin uzun süreli kullanımı, karaciğer için zehirleyici olabilir.

Not: Hamile veya emziren kadınlar bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmalıdır.

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

  • Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağı
  • 1 bardak sıcak su
  • Yarım tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Bir cezvede bir bardak suyu kaynatın. Cevzeyi ocaktan alın. Sinameki yapraklarını ekleyin, kapağını örtün ve 8-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. İsterseniz bal ekleyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.