Baso Nedir Baso değeri kaç olmalı Kan tahlili sonuçları bazofil nedir

Baso nedir, CBC kan sayım testlerinde karşımıza çıkan bazofillerin kısaltmasına, bas veya baso denir. Baso değeri bir mikrometre kanda 40-100 mm3=µm, baso % 1 oranında bulunmalıdır. Bazı laboratuarlarda referans değerleri farklı olabilir.

Bazofiller WBC lökosit akyuvar havuzunu oluşturan 5 kan hücresinden biridir. Lökositler immün sistem hücreleri olarak bilinir vücudumuza yabancı olan virüs, bakteri, mantar veya enfeksiyona neden olan yabancı maddeler ile savaşır.

Herbir lökosit hücresinin ortak ve özel görevleri vardır. Yapı itibari  baso nedir, beyaz kan küresi, granüsolitler sınıfına dahil 3 akyuvar hücresinden biridir.

Baso nedir ne işe yarar, baso değeri kaç olmalı

Lökositlerin iki sınıf alt grubu vardır, 3 tür  granüsolitler ve 2 tür agranüsoltler toplam 5 ana hücre. Granüsolit hücreleri nötrofiller, eozinofiller ve bazofillerdir, agranüsoltler ise lenfositler ve monositlerdir. Nötrofiller bakteriler ile savaşır, eozinofiller ise alerjik parazitler ile mücadelede etkilidir.

Agranüsolit hücreleri lenfosit ve monositlerdir, lenfositler bağışıklık için çok özel hücrelerdir, monositler ise enfeksiyonlar ile mücadele eder.

Baso nedir, bazofiller bakteri ve parazitler ile mücadale edeler, nötrofiller gibi fagistos bakterileri yutma ve sindirme görevini üstlenirler. 

Bazofilleri diğer lökositlerden ayrıştıran özellik iltihabi enflamasyonlara karşı histamin ve heparin salgılamalarıdır.

Histamin ve heparin salgıları iltihabi inflamasyon durumlarında hasarlı dokuların ve hücrelerin hızlı tamir edilmesinde rolü vardır.

Baso nedir Bazofil değeri nedir Baso değeri kaç olmalı

Işıklı mikroskoplarda bazik boyaların sitoplazmik granüllerinini tutması nedeniyle Bazofilik lökosit denir. Mor renkli granüllere sahiptir, wbc immün sistem akyuvar hücreleri içinde sayıları ve oranı en düşük hücredir. 

Bazo, % baso yüzdesi nedir bir mikrometre kanda toplam lökosit hücrelerine olan oranıdır, baso % 0.4- % 1 arasındadır. Baso 0 ne demek bazen kan sayımlarında baso# 0 değeri çıkabilir, kanda testinde hiç bazofil çıkmaması normal kabul edilir.

Baso normal değeri

Baso değeri bir mikrometre kanda 40-100 mm3=µm veya 100-200 mm3=µm normal kabul edilmektedir. Fakat 200 üzeri anormal bir sonuç olarak kabul edilir.Baso yüksekliği veya yükselmesi gerekirken düşük kalması bazı problemlere işaret edebilir.

Baso yüksekliği veya baso düşüklüğü nedir

Doktorlar yanlız bazofil değerlerine bakarak hastalık tanısı koymazlar, bazofil değerleri genelde bakteri, parazit veya inflamasyon kaynaklı olabilir. Bazofil düşüklüğü veya yüksekliği bir hastalık değil bazı hastalıkların belirtilerinden biridir.

Bazofil yüksekliği, düşüklüğü nedenleri ve belirtileri nelerdir.

Önceki

Fırında Biber Dolması Tarifi Etli, Fırın Poşetinde Biber Dolması

Kalsiyum nedir ne için kullanılır Kalsiyum alımı ile kemik ve diş sağlığı ilişkisi

Sonraki

Yorum yapın