Hemoroid Hangi Bölüm Doktor, Basur İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Basur İçin Hangi Bölümden Randevu Almalıyım Basura Hangi Bölüm Bakar?

0 10.909

Hemoroide Hangi Doktor Hangi Birim Bakıyor? Basur Doktoru

Tıp diliyle hemoroid, halk arasında bilinen ismi ile basur(mayasıl) makat yani büyük abdest bozulan anüs etrafındaki toplardamar yumağının gevşemesi ve meme şeklinde dışarı doğru sarkmasına denir. Basurda anal bölgede siğil şeklinde memeler meydana gelir.Bu makalemizde basuru kısa sürede geçiren, şifaya kavuşmanızı sağlayan basur tedavisi için patlıcan sapı kürü, sarımsak kürü, sarı kantaron yağı, zeytinyağı , dereotu, çoban çantası tedavi yöntemlerini bildireceğiz. Ayrıca en iyi hemoroid kremi isimlerini yayımlayacağız.

Hemoroid (Basur, Mayasıl) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genel Cerrahi doktoruna gidilir.

Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Patlıcan Sapı Kürü

10 patlıcanın yeşil kısımlarını yani saplarını kesin ve bol suda yıkayın. Sonrasında bir tencere içine 10 bardak su koyun. Bu suyun içine sapları atın ve kaynatın. Yencere kaynamaya başladıktan sonra ocağı kısarak kaynatmaya devam edin. 30 dakika sonra suyu ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Sonrasında sapları ayırın ve sarımsı suyu bir cam şişeye aktarın. Sonrasında bu suyu buzdolabına koyun. Hazırlanan bu su 5 gün boyunca her akşam ve sabah aç karna 1 su bardağı olacak şekilde tüketin. Bu patlıcan sapı kürü sayesinde hemoroid probleminden kurtulacaksınız.

Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Sarımsak Kürü

Sarımsak hemoroid tedavisinde oldukça etkilidir. 1 bardak su içine 3-4 diş ezilmiş sarımsak koyun. Bunu 5-10 dakika kaynatın. Ardından ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Sarımsak suyunu süzün  ve bir pamuk yardımı ile hemoroid bölgesinde tutun. Pamuk kuruduğunda işlemi tekrarlayın. Bu uygulama düzenli olarak yapıldığında hemoroid problemini geçirmektedir. Ayrıca hemoroidin engellenmesi ve tekrar oluşmasının engellenmesi için düzenli olarak çiğ sarımsak tüketmek yardımcı olacaktır.

Diğer yöntem bir diş sarımsağın kabuklarını soyun, bu sarımsağı hafifçe rendeleyin ardından gece yatmadan makat bölgesinden bunu sokun. Bu yöntem de hemoroid tedavisinde etkili olabilir.

Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Kantaron Yağı

Kantaron yağı büzücü özelliği ile hemoroidi tedavi etmeye yardımcı olur. Bir havan içinde 2 tane aspirini dövün ve içine 1,5 çay kaşığı kantaron yağı veyahut zeytinyağı koyun. Bunu iyice karıştırdıktan sonra hemoroid olan bölgeye sürün. Bu uygulamayı her akşam tekrarladığınız taktirde 4.gün hemoroid iltihabı akmaya başlayacaktır. Bu uygulamayı yaparken biraz acı hissetmek gayet normaldir.

Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Zeytinyağı

Hemoroid tedavisi için faydalı bir diğer doğal yöntem ise zeytinyağıdır. 3 diş sarımsağı ezin ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bunun içine de 1 tatlı kaşığı  vicks merhemi koyun ve macun kıvamı alıncaya dek karıştırın. Bu karışımı direkt olarak anal bölgesine sürün. Veyahut karışımı bir pamuk ile alarak anal bölgesine yerleştirin. Bu uygulamayı her gece uyumadan önce tekrarlayın ve sabah bölgeyi temizleyin.

UYARI: Bu uygulama doğru yapıldığı zaman 20-30 dakika acı hissedilmesi normaldir. Sonrasındaki yarım saatte de serinleme hissedilir. Belirtiler sabaha kadar azalacaktır.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Çoban Çantası

Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu; hemoroid tedavisi için çoban çantası çayı kullanımını önermektedir. Çoban çantası çayı; 1 ay süreyle her gün akşam yemeğinden 2 saat sonra tüketilmelidir. Bu çay hemoroid sebepli kanamayı durdurduğu gibi hemoroidi de geçirmektedir. Çayın hazırlanışı: 5 gram yaklaşık olarak bir tutam çoban çantası bitkisini 1 bardak suda 5 dakika kadar kaynatın. Sonrasında sıcakken otu süzün. Ilıdığında çayı tüketin.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Dereotu

Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu; hemoroid tedavisi için derotu kullanımını da önermektedir. Bir tutam dereotu ağızda çiğnenir ve sonra biraz su içilerek yutulur. Bu 1 ay kadar kadar her gün aç karna yemeklerden 15 dakika önce uygulanır.

Basura Sıcak Su İyi Gelir mi?

Basur için sıcak su banyosu genel itibariyle faydalıdır. Ama bu durumda uygulanacak makat temizliği büyük  önem taşımaktadır. Bir leğen içine sıcak su(suyun sıcaklığı cildi yakmayacak şekilde olmalıdır) doldurulur ve basurlu kişi içine oturur. Oturma süresi en az 10-15 dakika olmalıdır. Bu yöntem sayesinde basur kaynaklı oluşan ödem ve şişlik azalacaktır.

Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Krem İsimleri

  • Pruzon
  • Anestol Pomat
  • Proctolog Anal Krem
  • Kostos Anal Krem
  • Procto Glivenol Anal Krem
  • Hedansa Anal Krem
  • Hemoralgine Anal Krem
  • Hemoroid kremi fiyatları 25 ile 100 tl arasında değişmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.