Erkeklerde Yumurtalık Kisti Kısırlık Ağrı Yapar mı Nasıl Anlaşılır?

Testiste Kist Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavi

1 10.674

Erkeklerde Testiste Taşakta Yumurtalıkta Kist Neden Olur Nasıl Geçer?

Erkeklerin testinde kist; kanserli olmayan iç sıvı dolu kesecik olarak tanımlanmaktadır. Bu keseciklerde içi sıvı dolu olanlara epididim kisti; içi sperm dolu olanlara ise spermatosel kisti ismi verilmektedir. Bu kistler küçükken herhangi bir müdahale gerektirmez ancak büyüdükleri zaman cerrahi müdahale ile alınması gerekli olabilmektedir.

Testis Kisti Kısırlık Yapar Mı?

Testis kisti; kısırlığa yol açan bir problem değildir.

Testis Kisti İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Testis kisti için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilmektedir.

Testis Kisti Belirtileri

Testis kisti olması durumunda yaşanan ilk belirti genellikle; testis üst kısımlarında ele yumru gelmesidir. Ancak kişide küçük kistlerin olması durumunda bazen fark edilmeyebilir. Bu durumda ise test yapılması gerekmektedir.

Testis kisti; ağırlık hissi oluşmasına yol açabilir.

Testis kisti; bazen testis kadar bile büyüyebilmektedir. Bu kistlerin yüzeyi pürüzsüzdür.

Testis kisti; testisten ayrılma hissine sebep olmaktadır. Kanser nedenli meydana gelen şişikler testisten ayrılmamaktadır.

Testis Kisti Neden Olur?

Testis kisti sebepleri genellikle bilinmemekle birlikte olası nedenler şunlardır:

Testise Darbe Almak

Testis kanallarında tıkanmaya sebep olan travmatik darbeler testistte kist oluşumuna yol açabilir.

Bulaşıcı Hastalıklar

Testiste bulunan epidem dokunun(bu dokuda spermler depolanıp boşalmaktadır) iltihaplanması testis kistine sebep olabilir. Ayrıca idrar yolu hastalıkları, kabakulak ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da kist oluşuma yol açabilir.

Varikosel

Testiste meyadana gelen başka yumru ve şişlikler de testis kistine benzer belirtiler gösterebilmektedir. Varikosel de erbezi torbasındaki damarlarda şişme olmasıdır. Testis kistine benzer belirtiler gösteren diğer sebepleri şunlar olabilir:

Testis torsiyonu

Testis torsiyona, permatik kordonun zarar görmesi sonucu meydana gelen acil tedavi gerektiren ağrılı bir hastalıktır.

Lipoma

Lipoma yağ yumrusudur, testiste de görülebilir, testis kisti ile karıştırılabilir.

Epididimit

Testiste sperm toplayan dokunun iltihaplanması.

Hidrosel

Erbezi torbasında sıvı toplanması.

Testis kanseri

Testis Kist Tedavisi

Testis kistinin ufak olması durumunda veyahut kişinin herhangi bir belirti yaşamaması durumunda tedavi uygulanmasına gerek olmayabilir. Bu durumda hastanın düzenli takibi yeterli olmaktadır. Eğer kist kişide ağrıya yol açıyorsa tedaviye başvurulmalıdır.

Küçük yaştaki çocuklarda yaşanan testis kisti durumları çoğu kez zaman içinde kendiliğinden yok olmaktadır. Fakat istisnai durumlarda eğer iyileşme görülmüyorsa tedavi (ameliyat) gerekli olabilir.

Cerrahi Müdahale

Testis kisti kişide ağrıya sebep oluyorsa ve çok büyükse basit bir cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Bu cerrahi müdahale spermatoselektomi olarak adlandırılmaktadır.

Testis kisti ameliyatı sonrası faydalı olabilecek tavsiyeler:

  • Kişinin uzanarak istirahat etmesi ağrı yaşamamasında yardımcı olacaktır. Uzanırken testis altına havlu konulması da faydalı olacaktır.
  • Kişi eğer ağrı yaşıyorsa Ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanabilir.
  • Süspansuvar külotlar kullanılmalıdır. Bu tür iç çamaşırları testisleri desteklediğinden kişiye rahatlık verecektir.
  • Ameliyat sonrası 3-4 kez testislere 15-20 dakika süreyle buz uygulamak rahatlık verecektir. Ancak buz direkt olarak uygulanmamalı, bir bez içine konulmalıdır.

Skleroterapi

Skleroterapi; testis kisti durumunda ameliyata alternatif olarak sunulan bir tedavi şeklidir. Bu tedavide; testisteki kist içine doku sertleştirici bir sıvı enjekte edilir. Bu enjektektöre sklerozan ismi verilir. Bu sıvının enjekte edilmesindeki amaç kisti küçültmek ve yok etmektir. Skleroterapi tedavi yönteminde; kistin tekrarlama ihtimali çok yüksek olduğundan günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Erkeklerde Testis Kisti Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda polikistik over probleminde faydalı olan soğan kürü; erkeklerde testis kisti probleminde de oldukça faydalıdır.

Soğan Kürü Hazırlanışı

Bir soğanın öncelikle kabukları soyulur. Daha sonra ikiye bölünen soğan 2 su bardağı su içine konur. Sonrasında 5-6 dakika kaynatılan soğan kürü hazır hale gelir.

Bu su ikiye bölünür. Yarısı sabah  ve diğer yarısı akşam yemekten önce tüketilir.

UYARI: Soğan kürü tüketiminden sonra peniste akıntı yaşanması normaldir.  Bu akıntılar 3-4 gün sonra gelmeyecektir.

Karabaş – Melisa Çayı Kürü

Prof. Dr. Ender Saraçoğlu tarafından Karabaş-Melisa çayı kürü hem epididim kisti hem de varikosel tedavisinde oldukça faydalıdır.

Hazırlanışı

  • 1 bardak su içine 1 çay kaşığı karabaş otu ve melisa otu konur. 5 dakika ağzı kapalı olarak demlenir.
  • Bu su her seferinde taze olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Sabah ve akşam 1 bardak tüketilmelidir. Bu kür en az 2 hafta ara verilmeden içilmelidir.
1 yorum
  1. Selim diyor

    15dakka arayla idrar yapiyorum tahlil yaptirdim temiz cikti bide testislerde ayni izada degil bu neden olurmu idrara cikma nedeni idrar yapiyom ama az geliyor ve hafif yanmada var hocam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.