Belimin Sol Tarafı Ağrıyor Belin Sol Tarafında Ağrı Sol Bel Ağrısı

Belin Sol Arka Tarafında Ağrı Nedenleri Belimin Sol Arka Tarafında Ağrı Var  

0 7.246

Sol Belde Belin Sol Arka Tarafında Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer?

Belin sol arka tarafında ağrı böbrek enfeksiyonundan bel fıtığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen sık karşılaşılan bir durumdur. Makalemizde bu sorunun nedenlerini ve tedavisini bildireceğiz.

Belin Sol Arka Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek Taşları

Belin sol arka tarafında ağrının en sık karşılaşılan nedeni böbrek taşıdır. Böbrek taşları sert kristalimsi kitlelerdir. Böbrek taşı belirtileri şunlardır: Kokulu ya da bulanık görünen idrar, bulantı ve kusma, sürekli idrara çıkma ihtiyacı, kanlı idrar, idrar yaparken ağrı. Çapı 5mm’den az olan çoğu böbrek taşı hiçbir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçecektir. Bu gibi durumlarda yeterli su içmek böbrek taşının düşmesinde etkili olabilir.Belinizin solunda böbrek taşı varsa, belin sol arka tarafında ağrı hissedebilirsiniz.

Siyatik Ağrısı

Siyatik siniri vücudumuzda bel bölgemizden uzanan, baldırlar ve bacaklara kadar devam eden en uzun sinirdir. Siyatik ağrısı genellikle belde, uylukların arkasında ve bacaklarda hissedilen ağrıdır. Siyatik ağrısı da belin sol tarafında ağrı nedenleri arasındandır. Ağrı siyatik sinirine baskıdan kaynaklanır. Siyatik ağrısının yaygın belirtileri bel ağrısı, oturunca kötüleşen bacak ağrısı, bacaklarda yanma, kalça ağrısı, güçsüzlük ya da ayakları hareket etme güçlük vb.’dir.  Siyatik ağrısı genellikle bel fıtığından kaynaklanır. Aynı zamanda spinal yaralanma ya da enfeksiyon, hamilelik, pirimorfis sendromu ve spinal stenozdan da kaynaklanabilir. Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri dinlenme, sıcak ya da soğuk sıcak su torbası kullanma, ağrı kesici kullanma ve fizik tedavidir.

Bel Fıtığı

Bel kemikleri arasında bulunan yuvarlak eklemlere disk eklemleri denir. Bel omurgası arasında bulunan diskler çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmesi ile sinirler sıkışır ve fıtık meydana gelir. Bel fıtığı da belin sol arka tarafında ağrıya yol açabilir.

Kemik Erimesi

Kemik erimesi kasların zayıfladığı, kırılmaya yatkın olduğu bir durum olan kemik hastalığıdır. Kemik erimesi kasların kırılgan ve zayıf hale gelmesine neden olur. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler ancak menopozdan sonra vücutta östrojen seviyesinin azalması sebebiyle kadınlarda daha yaygındır.  Yetersiz kalsiyum alımı da kemik erimesine neden olabilir. Kemik erimesini tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçlar intravenöz bifosfonatlar olarak adlandırılır. Ağız ya da enjeksiyon yoluyla alınabilirler. Kemik erimesi de belin sol arka tarafında, belin sol tarafında ağrıya neden olabilir.

Fibromiyalji

Fibromiyalji vücudun tamamında kronik ağrı olarak belirti veren bir hastalıktır. Fibromiyalji belin sol arka tarafında da ağrıya yol açabilir. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha yaygındır. Fibromiyaljinin kesin sebebi hala belirsizdir. Fibromiyaljinin kesin çözümü olmadığından tedavisi de kolay değildir. Tedavinin ana amacı belirtileri rahatlatmaktır. Bu ilaçların yanı sıra tamamlayıcı tedaviler ve doğal kürlerle yapılabilir.

Kas Gerginliği

Kas gerginliği, yaralanmalar, yaşlanma ya da dokuların aşırı esnemesine neden olan devamlı faaliyetler sebebiyle de belin sol tarafında ağrı ortaya çıkabilir.

Hamilelik

Neredeyse tüm kadınlar belin sağında, solunda ya da ortasında ağrı veya spazm yaşayabilirler. Bu hamileliğin ilk, orta ve son aylarında yaşanabilir.

Belin Sol Arka Tarafında Ağrının Diğer Nedenleri Nelerdir?

 • Sinir sıkışması
 • Bel kayması
 • Böbrek enfeksiyonu
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek kanseri
 • Kadınlarda regl dönemi ağrısı
 • Romatizma
 • Kireçlenme
 • Kemik kanseri
 • Kemik hastalıkları
 • Soğuk algınlığı

Belin Sol Arka Tarafında Ağrı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Beyin ve Sinir Cerrahına gidilir.

Belin Sol Arka Tarafında Ağrı Nasıl Geçer?

Belin sol arka tarafında ağrının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum böbrek taşından kaynaklıysa, böbrek taşını düşürme tedavisi uygulanır.

Sıcak Su Torbası Kullanımı

Belin sol arka tarafında ağrı olan yere sıcak su torbası tutmak ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütü ile ütüleyin. Ve bunu belinize sarın.

Reçetesiz İlaç Kullanımı

Tylenol or Advil gibi reçetesiz satılan ilaçlar ağrının geçmesinde etkili olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.