Göğüs Kafesinin Ağrıması Sağ Sol Göğüs Kafesi Acıması Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur Göğüs Kafesi Neden Ağrır Ağrı Yapar

0 3.102

Sağ Ve Sol Göğüs Kafesi Ağrısı, Acıması Sebepleri Ve Tedavisi

Göğüs kafesi ağrısı, göğüs kafesinde hissedilen ağrı ve rahatsızlık hissi demektir. Bu durumun meydana gelmesine yol açabilecek birçok neden vardır. Hastalığının sebebinin belirlenmesi doğru tedaviyi sağlamak için çok önemlidir.

Göğüs Kafesi Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Göğüs kafesi ağrısı çok sayıda sağlık probleminden kaynaklanır:

 • Soğuk algınlığı: Grip, nezle, sinüzit gibi soğuk algınlığı durumlarında göğüs kafesinde ağrı meydana gelebilir.
 • Stres, panik atak, anksiyete gibi sinirsel problemler de göğüs kafesi ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerindendir.
 • Solunum sistemi hastalıkları: Astım, zatürre ve akciğer iltihabı göğüs kafesi ağrısına neden olabilen akciğerle ilgili pek çok sorun vardır.
 • Kas-iskelet problemleri: Göğüs kafesinde ağrıya sebep olabilecek çatlak ya da göğüs kafesi yaralanmaları, göğüs kafesine darbe alma göğüs kafesinde ağrıya yol açabilir.
 • Kardiyovasküler hastalıklar (kalp-damar hastalıkları): Kalp yetmezliği ve aort diseksiyonu gibi göğüs kafesini etkileyen durumlar göğüs kafesi ağrısına neden olabilir.
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Mide yanması, midede gaz birikmesi ve ülser gibi sindirim problemleri hem göğüs hem de göğüs kafesi ağrısına neden olabilir. Hassas bağırsak sendromu olan insanla göğüs kafesi altında ağrıya neden olabilen gaz sıkışması yaşayabilirler. Ağrı hafiften şiddetliye değişiklik gösterebilir ve mide bulantısı gibi belirtiler de içerebilir.
 • Fibromiyalji: Bütün vücutta kas ve kemik ağrısına neden olan kronik bir sağlık durumudur.  Fibromiyalji göğüs kafesinde de ağrıya yol açabilir.
 • Göğüs kafesindeki ağrı motor kazası gibi yaralanmalardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu durumlar göğüs kafesinde ağrıyla sonuçlanan kırığa sebep olabilir.
 •  Kostokondrit kaburga kemiğini göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasına denir. Kostokondrit de göğüs kafesinde ağrıya yol açabilir.

Göğüs Kafesinde Ağrıya Neden Olan Tehlikeli Sağlık Sorunları Nelerdir?

Akciğer zarı iltihabı gibi bir durum göğüs kafesinde ağrıya yol açan ciddi bir durumdur. Kemikler ve eklemlerle ilgili romatizma, kemik erimesi ve kireçlenme gibi anormallikler de göğüs kafesi ağrısına neden olabilir.

Göğüs kafesi ağrısı akciğer kanserinden de kaynaklanabilir. Akciğer kanseri büyüdükçe akciğerleri çevreleyen göğüs kafesi üzerini baskılayacaktır. Bu baskı göğüs kafesinde ağrıya yol açabilir.

Kemik kanseri göğüs kafesi ağrısına yol açan önemli bir durumdur.

Zatürre durumu da göğüs kafesinde ağrı gelişmesine yol açabilir. Öksürük ve tüberküloz göğüs kafesi ağrısı bulunduran diğer iki önemli durumdur.

Bazen göğüs kafesindeki ağrı omurilikteki bir problemden kaynaklanabilir. Bu ağrı göğüs kafesindeki deformasyonlardan kaynaklanmaz, doktorlar bunu yansıyan ağrı olarak adlandırılır.

Eğer göğüs kafesine neden olan belirli bir sebep yoksa hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu belirtiler yaklaşan kalp krizinin göstergesi olabilir.

Göğüs Kafesi Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göğüs Hastalıkları doktoruna gidilir.

Göğüs Kafesi Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Göğüs kafesi ağrısı teşhisi şu şekilde yapılır:

 • Doktorla göğüs boşluğu ve akciğerlerin durumunu belirlemek için fiziksel muayene yapar.
 • Durumun ciddiyetini tespit için göğüs röntgeni çekilir.
 • Röntgeniniz anormal gelişme gösterirse, doktor tarafından MRI talep edilecektir.
 • Eğer kemik kanseri geçmişiniz varsa ya da doktorlar kemik kanserinden şüpheleniyorsa kemik taraması gerçekleştirilecektir. Burda doktor vücudunuzda radyoaktif izleyici enjekte edecektir.

Göğüs Kafesi Ağrısı Tedavileri Nelerdir?

Göğüs kafesi ağrısının tedavisi öncelikle ağrının sebebine bağlıdır. Dinlenme ve hareketsizlik göğüs ağrısı için en iyi tedavilerdir. Göğüs ağrısının tedavisinde bu durumun nedeni önemlidir. Örneğin göğüs kafesi ağrısı anksiyeteden kaynaklıysa doktor antidepresan reçete edecektir, göğüs kafesi ağrısı sindirimle ilgiliyse doktor mide bağırsak düzenleyici ilaçlar verecektir.

Eğer ağrı kas ağrısı gibi ufak tefek sorunlardan kaynaklanıyorsa rahatlamak için sadece soğuk kompres yeterli olacaktır. Soğuk kompres yapmak için buzluktan çıkardığınız buz küplerini temiz bir havluyla sardıktan sonra göğsünüze tutun.

Sıcak su torbası kullanımı: Göğüs kafesinde ağrı olan yere sıcak su torbası tutmak da ağrının geçmesinde çok etkili olacaktır.

Göğüs kafesi ağrısının geçmesi için ayrıca, Tylenol gibi ağrı kesiciler almak da ağrıyı gidermeye yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.