Bilgisayar Kullanmanın Sağlığa Zararları

Bilgisayarın Zararları Nelerdir, Bağımlılık yapar mı?

0 474

Bilgisayarın Zararları Nelerdir? Bağımlılık yapar mı?

Bilgisayar 21. Yüzyılın en büyük keşiflerindendir. Bilgisayarın başına geçtiğimizde internete bağlanıp dilediğimiz bilgiye kısa sürede ulaşabiliriz. Bilgisayar kullanmanın pek çok faydasının yanı sıra çeşitli zararları da vardır. Makalemizde bilgisayarın zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar Kullanmanın Sağlığa Zararları

Bağımlılık

Günümüz teknoloji dünyasında bilgisayarlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Metin okuma, oyunlar oynama, mesajlaşma gibi eğlence ve bilgi gibi birçok farklı alanda kullandığımız bilgisayarlar  hayatımızda yer alan bilgisayarlara bağımlılığımız gittikçe artmakta. Kişiler bilgisayara o kadar çok zaman ayırır hale geldi ki hem ailelerini görmezden gelmeye, sosyal aktivitlere katılmamaya ve ders- akademik anlamda başarısız olmaya başladılar. Öyle ki ilerleyen bağımlılık durumlarında profesyonel terapi gerekebilmektedir.

Görme Problemleri

Bilgisayar kullanımı Bilgisayar Görme Sendromu olarak anılan görme problemlerine neden olabilir.  Direkt olarak bilgisayar ekranlarına, arka planında kontrast azaltılmış metinlere, bilgisayar ekranındaki harflere bakmak gözdeki baskı ve stresi arttırmaktadır. Bu durumda oluşan bilgisayar görme sendromu göz yorgunluğu, bulanık görme, baş ağrısı ve göz kuruluğu gibi belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtiler ara ara ve bilgisayar kullanımına başlandığında yaşanmaktadır.

Fiziksel Sağlık Problemleri

Çok uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde baş,bilek, kol ve boyun ağrısı yaşanmaktadır. Bu ağrılar genellikle klavye başında uzun süreler hep aynı pozisyonda durmaktan kaynaklanmaktadır. Bu hareketsizlik aynı zamanda yorgunluk sebepli kas ağrılarına da neden olmaktadır. Bu tür ağrıları yaşamamak için bilgisayar başında doğru pozisyonda durulmalı ve sürekli hareketsiz kalınmamalı, ara verilmemelidir.

Kilo Alımı

Uzun bir süre bilgisayar başında durmak, hareketsiz bir yaşama neden olur. Bilgisayar başında zaman harcamak kişileri fiziksel aktivitelerde yer almasının önüne geçmektedir. Bu durumda kilo alımı kaçınılmaz olmaktadır.

Radyasyona Maruz Kalma

Birçok bilgisayarda bulunan X-ışını radyasyonu yayan CRT veya Cathode Ray Tube monitörleri insan sağlığını kötü olarak etkilemektedir. Bu tür radyasyonlara maruz kalmak kanser, tümör, düşük yapma ve doğum kusurları, baş ağrıları ve insomni (uykusuzluk) gibi hastalıklara neden olmaktadır. FDA kuralları bilgisayarın ve TV monitörlerinin radyasyon sınırına uymasını gerektiğini ifade etmektedir. Fakat yine de bu tür teknolojik cihazlar az da olsa radyasyon yaymaktadır. Bu yüzden bilgisayar kullanım süreleri azaltılmalı ve bilgisayara yakınlık mesafesi ayarlanmalıdır. Bilgisayar monitörlerine yakın oturulmamalıdır, bu sayede rasyasyon oranı azalmaktadır.

Depresyon & Asosyallik

Oyun oynamak gibi uzun süre bilgisayar başında vakit geçiren insanlarda depresyon, asosyallik ve anksiyete başta olmak üzere birçok ruhsal problem ortaya çıkabilir. Bu yüzden özellikle anneler küçük çocuklarına oyalanması için verdikleri telefon, tablet gibi teknolojik aletlerin ileride çocuklarında büyük sorunlara sebep olacağını bilmelidirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.