Boğaz Kültürü Testi Tahlili Ne İçin Alınır Sonucu Pozitif Negatif

Boğaz Kültürü Nedir Nerede Nasıl Yapılır Fiyatı Ne Kadar?

0 1.768

Boğaz Kültürü Nedir Neden Yapılır?

“Boğaz kültürü boğazda enfeksiyona neden olan mikropları (bakteri veya mantar gibi) tespit için yapılan testtir. Bu test genellikle streptokok boğaz ağrısını teşhis etmek için kullanılır.”

Boğaz kültürü yaygın şekilde boğazdaki bakteriyal enfeksiyonları teşhis etmek için kullanılır. Bu enfeksiyonlar streptokok boğaz ağrısı, pnömoni, bademcik iltihabı, boğmaca ve menenjitdir. Bu test doktorunuzun sizi hasta eden mikropları bulmak ve tanımlamak için kullandığı bir laboratuvar testidir.

Eğer siz veya çocuğunuz boğaz ağrısından şikayetçiyseniz ve doktorunuz virüs dışında bir şey olduğunu düşünüyorsa bu testi isteyebilir.

Boğaz Kültüründe Hangi Enfeksiyonlar Tespit Edilebilir?

Boğaz kültüründe şu hastalıklar tespit edilebilir

  • Streptokok boğaz ağrısı: Zaman zaman hepimiz boğaz ağrısı yaşarız. Bunun birçok sebebi vardır. Viral enfeksiyon, alerjik reaksiyon veya ses kısıklığından kaynaklanabilir. Ancak bazı durumlarda boğaz ağrısı eğer tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilen bir bakteri olan streptokok boğaz iltihabının bir belirtisi olabilir. Streptokok boğaz iltihabı boğaz ve bademciklerin enfeksiyonlanmasıdır. Bu enfeksiyonu hasta olan bir kişiden kapabilirsiniz.
  • Kızıl veya ateşli romatizma
  • Kandida mantarı: Bu mantar, ağız ve dil enfeksiyonu ve bazen boğazda pamukçuğa neden olur.
  • Bel soğukluğu
  • Pamukçuk
  • Difteri hastalığı
  • A grubu streptokok. Bu bakteri streptokok boğaz ağrısına, kızıl ve ateşli romatizmaya neden olabilir.
  • Boğmaca

Boğaz Kültürü Nasıl Yapılır?

Boğaz kültürü alınacak kişiye başını arkaya yatırması ve ağzını açması söylenir. Doktor dil bastırıcı ile diline bastırır ve ağzı ve boğazı muayene eder. Başınızı hafifçe arkaya atmanız, ağzınızı açmanız ve “aaa” demeniz istenir. Doktorunuz hızlıca ve nazikçe pamuklu çubuğu ağzınızın gerisindeki bademcik bölgesinde hareket ettirecektir. Bu çubuğu mikropsuz bir kaba koyarak test için laboratuvara gönderecektir.

Burada, doktorlar örneği bakteri ve mantarın geliştiği diğer kimyasallarla özel bir kaba koyacaktır. Gelişen mikrop türü doktorunuza ne tür bir enfeksiyona sahip olduğunuzu gösterecektir. Sonra, hangi ilacın sizin için en iyisi olduğuna karar verecektir.

Bu test yapılırken boğazınız ağrıyabilir. Pamukla boğazınıza dokunulduğunda kusma hissi yaşayabilirsiniz ancak test yalnızca birkaç saniye sürer.

Boğaz Kültürü Testi Neden Yapılır?

Boğaz kültürü boğazınızda enfeksiyona neden olabilen mikropları tanımlamak için yapılan laboratuvar testidir. Çoğunlukla streptokok boğaz iltihabının tanısını koymak için yapılır.

Boğaz kültürünün temel amacı boğazda ağrı veya enfeksiyona neden olan belirli bakteriyal organizmaları tespit için ve özellikle streptokok boğaz iltihabına neden olan A grubu, beta-hemolytic streptokoku tanımlamaktır.

Boğaz Kültürü Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Boğaz kültürünün normal veya negatif sonucu boğazınızda hiçbir bakteri olmadığı anlamına gelir.

Pozitif test sonucu ise boğazda streptokok veya başka bir bakteri bulunduğunu gösterir. Eğer test sonucu pozitifse, sonuçlar, enfeksiyona neden olan bakteriye işaret eder. Doktorunuz enfeksiyonun nedenini bildiğinde, tedavi planı oluşturur.

Bakteriyal enfeksiyon için, doktorunuz muhtemelen antibiyotik reçete edecektir. Penisilin ve amoksilin en yaygın şekilde reçetelendirilen iki ilaçtır.

Doktorunuz boğaz ağrısını rahatlatmaya yardım etmek ve ateşi azaltmak için ibuprofen veya acetaminophen gibi reçetesiz ağrı kesiciler tavsiye edebilir.  .

Boğaz Kültürü Öncesi Ne Yapmalı?

Testten önce antiseptik gargara kullanmayın. Aşırı yemek yemeyin ama açta gitmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.