Boyunuzu uzatmak için her gün 10 dk zıplayın

Zıplamanın sağlık üzerinde 6 muhteşem faydası

0 102

Zıplamak Boy Uzatır mı ve Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi?

Zıplamak sağlık için en faydalı egzersizlerdendir. Boyu uzatır, zayıflamaya yardımcı olur, kasları güçlendirir, stresi giderir ve metabolizmayı hızlandırır…

Zıplamak Boy Uzamasına Yardımcı Olur mu?

Boy uzatma yöntemlerinin en başında zıplamak gelmektedir. Çünkü zıplamak vücuttaki HGH büyüme hormonunun üretimini %500 oranında arttırmaktadır. Zıplama eylemini en çok gerçekleştiren basketbolcuların ne kadar uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Onların boy uzunlukları genetikten değil yaptıkları spordaki zıplamadan gelmektedir.

Boyunuzu uzatmak için her gün 10 dakika zıplamaya başlamalısınız. Zıplayarak bacak boyunuzu uzatabilirsiniz. Diğer bir deyişle zıpladığınız kadar uzayabilirsiniz. Bunun için trambolin satın alıp burda zıplayabilirsiniz, yahut basketbol, voleybol gibi zıplamaya dayalı sporları yapabilirsiniz.

Boyunuzu uzatmak istiyorsanız zıplamayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki, zıplamak evde bulunduğunuz yerde boy uzatmak için yapacağınız en kolay egzersizlerin başında gelmektedir.

Zıplamanın, Sıçramanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zıplama vücut için hem çok etkili hem de çok kolay egzersiz çeşidirir. Özellikle de günlük hayatında meşgul olup spor salonuna gidemeyen kişiler için oldukları yerde zıplamak çok faydalı olacaktır. Zıplamak sağlığa da iyi gelmektedir ve düzenli zıpladığınızda vücudunuzdaki değişimleri sizde görecek ve mutlu olacaksınız. Bundan sonra ise zıplamaktan keyif alacaksınız.

Kilo Verdirir

Zıplama ve sıçrama gibi egzersiz hareketleri vücut için efor harcatıcıdır yani yağları yakıp kilo vermeye yardımcıdır. Koşu, bisiklet ve yüzme gibi düzenli olarak zıplamak da vücuttaki kalorileri yakmaktadır.  Zıplamak vücuttaki lenf sistemlerini uyararak metabolizmanın hareketlenmesini sağlar ve bunun sonucunda ortaya çıkan asitli atıklar ve toksinlerin vücuttan kolayca atılır.

Zıplamak saatte 800 ila 1000 kalori yakımını sağlamaktadır. Bu kalori miktarını yürüyüşle kıyaslayabilirsiniz; yürüyerek saatte sadece 200-300 kalori yakabilirsiniz. İşte zıplamanın kilo verimine ne kadar etkili olduğu bu kıyaslamadan anlaşılmaktadır.

Kemikleri Güçlendirir

Zıplamak, vücutta kemiklerin sağlığına iyi gelmektedir çünkü kemik yoğunluğunu arttırmaktadır. Kemiklerin gücü kemik yoğunluğu veya kemik mineral yoğunluğuna (BMD) bağlıdır. Zıplamak vücudun kendi ağırlıyla yapılan bir egzersiz şeklidir ve bu sayede vücuttaki kemiklerin yoğunluğu ve gücü artmaktadır. Düzenli zıplayarak daha güçlü kemiklere sahip olabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır

Zıplamanın bir diğer faydası da metabolizmayı hızlandırmasıdır. Zıplayarak çalışmaya başlayan kaslarınız sayesinde siz gün içinde hareket etmeyip dinlenirken bile kalori yakmaya devam edersiniz.

Stresi Giderir

Zıplamak kişiyi stresten uzak tutmak için de etkili bir egzersizdir. Çünkü hem eğlencelidir hem de stres atıcıdır. Diğer bir deyişle, zıplayarak gün içindeki kaygılarınız ve streslerinizden eğlenceli şekilde kurtulabilirsiniz.  Bu sayede zıplamak endorfin gibi çeşitli kimyasallar salgılar ve bu kimyasallar vücuttaki ağrıların azalmasına da katkı sağlamaktadır.

Kalp ve Akciğer Sağlığına İyi Gelir

Zıplamak kalp sağlığına da çok iyi gelmektedir. Düzenli zıplayarak vücudunuzdaki kaslarda daha fazla oksijen ve kan akışını sağlarsınız ve bu sayede vücuttaki genel kardiyovasküler sistemi de daha iyi işlemeye başlar. Yani zıplamak kalp ve akciğerlerin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Depresyonu Önler

İnsanlar düzenli zıplayarak depresyona girmekten kurtulabilir desek abartmış olmayız. Çünkü kişi zıpladığı zaman vücudundaki kan akışı hızlanır ve bu sayede sinir sistemi de dengelenir. Bu dengelenme ise vücutta serotonin isimli stres ve depresyon karşıtı hormonun salgılanmasını sağlar. İşte bu yüzden düzenli zıplayarak depresyona girmekten kaçınabilirsiniz. Uzmanlar düzenli olarak zıplayan kişilerin daha az depresyon yaşadığını gözlemlemişlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.