Bulaşık Makinesi Parlatıcı Yerine Sirke Konulur mu?

Bulaşık Makinesine Sirke Nasıl Kullanılır Sirke İle Nasıl Temizlenir

0 2.575

Bulaşık Makinesine Sirke Konulur mu?

İnsan sağlığı açısından sirkenin büyük faydaları olduğunu çoğu kişi bilir. Ancak sirkenin faydaları yalnızca insan sağlığı ile sınırlı değildir. Günlük temizlik işlerinden tutunda pek çok farklı alanda sirke kullanmanız mümkündür. Peki, bu müthiş şeyi bulaşık makinenizde kullanmak hiç aklınıza geldi mi? Eğer gelmediyse hiç durmayın! Bu işlem, bulaşıklarınızı su lekelerinden arındırdığı gibi doğal olması sebebiyle de gözünüzün arkada kalmamasını sağlayacak!

Bulaşık Makinesine Sirke Koymanın Faydaları

Bulaşık makinelerinde kullanılan çoğu deterjan ürünü kimyasal içeriği nedeniyle insan sağlığını tehdit etmektedir. Üstelik bu durum, bilimsel araştırmalarla da tasdik edilmiştir. Bulaşık makinesinde yıkayacak olduğunuz mutfak gereçlerinin yiyeceklerle temas edeceği aşikar bir durum. Öyleyse sizce de bulaşık makinesinde kullanacağınız temizlik ürünlerinin kimyasallardan uzak olması gerekmiyor mu? İşte bunun için sizde bulaşık makinenizde sirke kullanabilirsiniz. Özellikle beyaz sirkenin bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu söylemek mümkün!

Makineniz ne kadar iyi olursa olsun kireçli şehir suları, bardak gibi cam yüzeylerde istenmeyen lekelere yol açabilir. Bu lekeler kir değildir fakat görüntüye bakıldığında hiçte temizmiş gibi bir izlenim bırakmamaktadır. Bilhassa misafir ağırlayacak olduğunuz özel günlerde bu durum sizin için bir utanç kaynağı olabilir. Sizde karşılaşmak istemeyeceğiniz bu durumdan makinenize sirke koyarak kurtulabilirsiniz!

Az önce belirttiğimiz gibi beyaz sirke, asidik olması sayesinde cam yüzeylerde leke oluşumunun önüne geçmektedir. Temizleme konusunda son derece etkili olduğu gibi mutfak gereçlerinize de harika bir parlaklık sağlar. Cam yüzeylerde leke oluşumunu engellemesinin yanında sürekli kullanıldığı takdirde bir daha böyle bir sorunla karşılaşmamanıza da olanak sağlar.

Ancak sirkeyi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır; sirkeyi kesinlikle makinenizin deterjan bölümüne koymamak! Böyle bir durumda makinenize zarar verebilirsiniz. Sirkeyi bir kasenin içerisinde makinenizin üst rafına koyabilir veya direk içine (suyun biriktiği tabana) dökebilirsiniz. Bu sayede sirke hem makinenize zarar vermez hemde kolaylıkla yıkama ve durulama suyuna karışabilir.

Bulaşık Makinesine Neden Sirke Konulur?

Bulaşık makinesinde sirke kullanımının iki temel sebebi vardır.

Bunlardan ilki, yıkayacak olduğunuz mutfak gereçlerini oldukça etkili bir şekilde parlatmasıdır. Üstelik diğer parlatıcı deterjanlarla kıyaslandığında sirke kullanmak son derece hesaplıdır.

Mutfak gereçlerini temizlemesinin yanında makinenizi de temizler ki buda sirke kullanımının ikinci temel sebebidir. Yılda en az bir kere makinenizin deterjan bölmesine bir miktar sirke koyarak kısa programda boş bir şekilde makinenizi çalıştırabilirsiniz. Bu işlem, makinenizde birikmiş olan kireç ve deterjandan kısa sürede kurtulmanızı sağlar. Bölgenizde kullanılan suyun kireç oranına bağlı olarak bu işlemi yılda birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Siz belki yeni duymuş olabilirsiniz fakat yıllardır bu işlem bazı ev hanımları tarafından uygulanıyor. Bu ev hanımları özellikle parlatıcı olarak elma sirkesini tercih ediyor. Esasında parlatıcı ürünlerin makinenizde pek bir işlevi yoktur. Çünkü bulaşık makineniz, koymuş olduğunuz parlatıcıyı yalnızca ilk işlemde kullanır. Yani sadece yıkama işleminin ilk safhalarında deterjan kullanılır, son seferde ise yalnızca normal su ile durulanır. Zaten kimse yıkadığı tabak, çatal, kaşık gibi mutfak gereçlerinde deterjan tadı kalmasını istemez.

Ancak bunun için sizlere birkaç öneride bulunacağım. Biliyorum, sizde çoğu ev hanımı gibi deterjan koyarken yetersiz kalacağı düşüncesiyle bolca deterjan koyuyorsunuz. Fakat buna hiç gerek yok. Bulaşık makinenize az miktarda deterjan koymanızı öneriyorum. Hatta kullandığınız deterjan toz formunda ise bir çay kaşığı kadar koymanız yeterli olacaktır. Aşırı miktarda deterjan kullanmaktan kaçının!

Bulaşık Makinesi Sirke Kullanılarak Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesini temizlemek adına kimyasal içerikli birçok ürün piyasa dolanmaktadır. Bu tür ürünler insan sağlığı açısından büyük bir tehdit unsurudur. Bunun yerine makinenizi daha kolay ve doğal bir yoldan temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi sirke, evinizin birçok yüzeyinde temizlik amaçlı kullanabileceğiniz bir ürün. Aynı şekilde sirkeyi bulaşık makinesinin temizliğinde de kullanmanız mümkün. Üstelik bu işlem temizlik konusunda da son derece etkili.

Bulaşık makinenizin temizliğinde sirkenin yanında destek amaçlı karbonatta kullanılır. Temizliğe geçmeden makinen tamamen boşaltılır. Sonrasında makinenin deterjan bölmesine bir miktar karbonat koyulur. Daha sonra bulaşık makinesinin üst rafına bir su bardağının içinde elma sirkesi veya beyaz sirke koyulur. Fakat sirkenin koyulduğu bardağın devrilmemesi amacıyla mümkün olduğunca ağır ve dengeli bir şekilde oturtulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Tüm bunlara ek olarak makinenizin doğal bir kokuya sahip olmasını istiyorsanız üst rafa limon, mandalina ya da portakal gibi meyvelerin kabuğunu koyabilirsiniz.

Son işlem olarak makinenizin kapağını kapatın. Yüksek sıcaklıkta ve uzun programda çalıştırın. Tüm işlemleri tamamladığınızda tertemiz ve mis gibi kokan bir makineye sahip olacaksınız!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.