Hiperekojen Nedir Hiperekojen Lezyon Ne Demek?

Hiperekojen Nedir Hiperekojen Lezyon Ne Demek?

0 11.894

Hiperekojen Nedir?

Hiperekojen, ultrason cihazlarından elde edilen görüntülerin tanımlanmasını sağlayan terimin adıdır. Ses dalgaları ile çalışan ultrason cihazında ses dalgalarının çok iyi yansıdığı bölgeye hiperekojen adı verilir. Temel olarak “hiper” ve ekojenite” sözcüklerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Ekojen kelimesinin anlamı ise yankı veren ya da yankısallık kelimeleri ile aynıdır.

Hiperekojen teriminin anlamı, ultrasonografi sırasında incelenen bölgede parlak beyaz ya da gri tonda renkler görülmesidir. Bilhassa anne adaylarında ikinci trimesterde yapılan ultrason grafiklerde takriben yüz hamilelikte izlenebilir. Fakat bir süre içerisinde bu durumun kaybolması söz konusu olabilir.

Karaciğer, böbrek ve kalp gibi vücudumuzda ki her organın bir ekojenitesinin olduğu, ultrason ile incelendiğinde rahatlıkla görülebilmektedir. Bir kişi herhangi bir hastalığa yakalandığında söz konusu organın ekojenitesi değişiklik gösterecektir. Bu sayede hastalığın tanımlanması daha kolay bir hal alacaktır.

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Hiperekojen lezyon, radyoloji raporlarında adından sıkça bahsedilen bir terimdir. Çoğu kişi çeşitli nedenlerden dolayı tetkik yaptırdığı zaman verilen raporda “hiperekojen lezyon” terimi ile karşılaşmaktadır. Kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olan bu terim, lezyon dokunun patolojik bir durum sonucu bozulması ya da hasar görmesi durumunu belirtmek için kullanılmaktadır. Lezyon dediğimiz terim ise herhangi bir hastalıktan dolayı vücutta oluşan değişiklik anlamına gelmektedir. Kimi zaman gözle görülmesi mümkün olan bu değişikler bazı durumlarda belirli testlerin uygulanması ile ortaya çıkmaktadır.

Karaciğerde Hiperekojenite

Hiperekojen odak, kitle, lezyon, alan, kist gibi terimlere karaciğerde sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu organda meydana gelecek bir hiperekojenite durumu genelde yağ dokusunun fazlalığını işaret etmektedir. Aslına bakılacak olursa karaciğer için yapılan ultrason incelemelerinin büyük bir kısmı karaciğer yağlanması kontrolü için gerçekleşmektedir. Bu kontrol, tıp dalına “hepatik steatoz” olarak anılmaktadır. Karaciğer yağlanmasının başlıca sebepleri şu şekildedir:

  • Aşırı kilolar
  • Yağlı beslenme
  • Yüksek tansiyon
  • Diyabet
  • HIV
  • Ani kilo kayıpları

Böbrekte Hiperekojenite

Böbrek üzerinde yapılan incelemelerden sonra verilen raporda hiperekojen alan, kalkül, kitle, lezyon, odak, nodül, kist gibi ifadeleri görebilmek mümkündür. Vücudumuzda ki her organın bir ekojenitesi olduğunu belirtmiştir. Aynı şekilde böbreğin de belli bir ekojenitesi vardır. Bu ekojenitede gözlemlenecek olan artış, muhtemelen bir böbrek hastalığının habercisi olacaktır. Ancak böbrek için ultrasonun genelde kontrol amaçlı olduğu unutulmamalı, BT ve MR gibi yüksek teknolojiler yardımıyla söz konusu tanı doğrulanmalıdır. Böbrekte meydana gelen kist gibi oluşumlar, kişinin yaşı ilerledikçe daha sık gözlemlenebilir.

Memede Hiperekojenite

Memede hiperekojen nodüler lezyon, solid lezyon gibi ifadeler meme ultrasonografisi sonuç raporlarında oldukça sık görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.