Burun İçi Yaraları Hangi Hastalığın Habercisi Kansermi Burun İçi Yara Kremi

Burun İçinde Yara Burun Yarası Neden Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

1 35.937

Burnumun İçinde Yara Var Ne Yapayım?

Burun içerisinde oluşan yara çok rahatsız edici ve acı verici bir durumdur. Yalnızca rahatsızlık verici olmakla kalmaz ayrıca, kızarıklığa, kabuklanmaya ve şişmeye neden olarak, görüntü bozukluğuna da neden olabilir. Burun yaraları ayrıca, nefes alma zorluklarına da yol açabilir.

Burunda Yara Oluşum Nedenleri

Alerji

Alerji problemi günümüzde insanlar arasında çok yaygın görülür. Çoğu insan, gıdalara, çevresel koşullara alerjik reaksiyon gösterir. Diğer alerjen etkenler ise, evcil hayvan tüyleri, polenler, toz vb. olarak sayılabilir.

Alerjik reaksiyonlar, vücudun bağışıklık sisteminin alerjenlere tepki göstermesi sonucunda meydana gelir. Bu reaksiyon, burun içerisindeki nasal mukozanın şişmesi ve iltihaplanması ile ortaya çıkarma. Bu iltihaplanma ve şişme sonucunda burun yaraları görülebilir.

İlaçların Yan Etkisi

Burun içindeki doku çok hassas olduğundan dolayı, bazı inhalasyon ilaçları veya burun spreylerinin uzun süreli kullanımı sonucunda burun içi yaralar oluşabilir. Bu yaralar, burnun iç kısmında meydana gelir ve acı verici olabilir.

Burun Kanseri

Çok nadir de olsa, burunda yaralara neden olabilecek diğer bir durum burun kanseridir. Çok güçlü ilaçlar kullanmanıza rağmen burun içerisindeki yaralar uzun süreler boyunca geçmiyorsa, bu yaraların nedeni burun kanser olabilir.

Burun kanaması, uyuşması ve yüzde karıncalanma, burnun sürekli akması gibi nedenler de burun kanserin belirtilerindendir.

HIV

Bu hastalık, bağışıklık yetmezliği virüsü nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Bu virüsler, vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı oluşturduğu direnci ortadan kaldırır. Bu hastalığa sahip insanlar, burun iltihaplanması, sinüzit gibi hastalıklara karşı daha yatkındırlar. Bu problemler, burunda yara oluşumlarına neden olabilirler.

Burunda Yara İçin Hangi Doktora Gidilir?

Burundaki yara için Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmelisiniz.

Burundaki Yara İçin Hangi Kremi Kullanmalı?

Doktora danışılıp Sulfarhin ve Fito krem sürülebilir. Ayrıca antibiyotik merhemler kullanılabilir.

Burunda Yara Nasıl Geçer?Evde Doğal Çözümler

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, burun yaralarını, kolay, hızlı ve ucuz bir şekilde iyileştirir. Bu yağ cilt tarafından çok çabuk emilir ve etkili bir şekilde cilde nem katar.

Orta zincirli yağ asitleri sayesinde hindistan cevizi yağı, cilt için mükemmel bir nemlendiricidir. Ayrıca antioksidandır ve bakteri ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bunlara ek olarak, E vitamini içeriği sayesinde cilt için çok etkilidir. Bu özellikleri sayesinde, burnunuza düzenli olarak sürmeniz, burundaki yaralara şifa olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, bakteri, mantar ve virüs önleyici özellikleri sayesinde burundaki yaraları geçirmek için çok etkili ve doğal bir yöntemdir. Bu yağ, ciltte yaraları, sivilceleri çok etkili bir şekilde iyileştirir. Fakat bu yağı, doğrudan saf haliyle cilde sürmeniz oldukça acı verici olacaktır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı ile karıştırmak, hem hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliklerinden yararlanmak hem de çay ağacı yağının faydalarından yararlanmak için daha iyi olacaktır. Birkaç damla çay ağacı yağı ile 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın ve ihtiyaç duyduğunuz kadar sürün.

E Vitamini Yağı

E vitamini yağının, antioksidan özelikleri sayesinde uzun zamandır cilt için faydalı olduğu düşünülmektedir. Burna uygulandığında, yaralı cildi daha hızlı iyileştirdiği gözlenmektedir.

Ayrıca kuru, çatlamış cilt üzerinde çok etkili olan bir nemlendiricidir. Bu özellikleri E vitamini yağını, yaralı, kuru burun cildi için mükemmel bir tedavi yöntemi yapmaktadır. İstediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli, cilt sorunlarını iyileştirir, kuru cildi nemlendirir ve cilt yanıkları, yaralar, cilt enfeksiyonları gibi sorunlarını burundaki yarayı iyileştirir. Bu faydalarından yararlanmak için, bir aloe vera yaprağını yarıya kesin, içerisindeki jeli çıkartın ve bu jeli kullanın. Fazla jeli 1 hafta boyunca buzdolabında ve çok daha uzun bir süre boyunca dondurucuda saklayabilirsiniz. Burnunuzu sildikten sonra burunda yara olan yere düzenli olarak sürün.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı, E, C ve A vitaminleri bakımından, omega 3,6, 9 yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Ciltte yaraları, hasarları, burun yaralarını, yanıkları ve sivilce yaralarını iyileştirmek için kullanılabilir. Burnunuzu sildikten sonra burnunuza sürerek, cildinizi nemlendirebilir, bakım yapabilir ve iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

1 yorum
  1. Mustafa diyor

    Teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.