Siyah Akıntı Hamilelik Belirtisimi?Adet Öncesi Adet Sonrası Siyah Akıntı 

Siyah Akıntı Neden Olur Siyah Akıntı Kasık Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

8 74.013

Kadınlardaki Akıntı Çeşitleri;

Üreme çağındaki kadınlardan her gün bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz niteliklerde vajinal akıntı gelmesi olağan fizyolojik bir durumdur. Kadınlardaki akıntının renkleri açık sarıdan, bulanık beyaz tonlarına kadar değişkenlik gösterebilir. Siyah vajinal akıntı ise çok sık karşılaşılan bir durum olmadığından kişiyi endişeye sevk edebilir. Siyah akıntı adet öncesi veya sonrası görülebilir. İIllinois Üniversitesi McKinley Sağlığı Merkezi vajinal akıntının renginin adet döngüsü, doğum kontrol hapı kullanımı, beslenme ve gebelik nedeniyle değişebileceğini bildiriyor. Akıntıdaki bu değişim ayrıca enfeksiyon ve hastalık kaynaklı da olabilir.  Siyah akıntı ile beraber kasık ağrısı, vajinal kaşıntı gibi belirtiler görülüyorsa bu durum muhtemelen vajinada enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Siyah akıntının olası nedenleri şunlardır;

Eski Adet Kanı

Siyah vajinal akıntının en sık karşılaşılan nedeni rahim bölgesinde eski adet kanının kalmasıdır. Gelen kan veya gelen akıntı ne kadar koyuysa, kanın, akıntının serviks bölgede (rahimde) o kadar uzun süre kalmış olduğunu gösterir.

Hamilelik Ve İmplantasyon

Siyah akıntının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de hamilelik nedeniyle meydana gelen implantasyondur. İmplantasyon, gebelikte döllenen yumurtanın rahim astarına tutunmasıyla meydana gelen lekelenme, akıntı ve kanamadır ki hamilelik seyrinde normal kabul edilir. İmplantasyon, yumurtanın döllenmesinden 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir ve bazı kadınlarda gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. Döllenen yumurta rahim astarına tutunmasından 6-12 gün arasında siyah akıntı gelebilir.

Vajinada tampon, prezervatif unutma

Brookside Associates Tıp Eğitim Merkezine göre, vajinada unutulmuş tampon, prezervatif vb yabancı madde ile vajinada bulunan yabancı cisim siyah akıntının olası nedenlerindendir. Bu durumda siyah veya kahverengi akıntıyla beraber vajinal koku da görülebilir.

Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kanseri)

Serviks kanseri vajinanın üst kısmında rahime açılan bölgede gelişen ülkemizde en sık görülen 8. kanser türüdür. Ulusal Sağlık Enstitüleri, rahim ağzı kanserinin, kanser öncesi doku büyümesi olarak başlayan yavaş ilerleyen bir kanser olduğunu belirtiyor. Erken tespit edilemezse, diğer organlara da sıçrayabilmektedir. Serviks kanseri erken evrelerinde genellikle herhangi bir belirti göstermez, fakat kanser ilerledikçe vajinadan siyah veya kahverengi akıntı gelmesi, kötü koku duyulması gibi semptomlar la karşılaşılabilir.

Siyah Vajinal Akıntının Diğer Nedenleri

 • Rahim ve yumurtalıklardaki enfeksiyon ile iltihabik rahatsızlıklar
 • Menopoz
 • Rahimde kist veya miyom
 • Pelvik bölgesi iltihabı
 • Ovulasyon kanaması
 • Hormonlarda bozukluk
 • Yumurtalık kisti
 • Vajinal siğil ve belsoğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Doğum kontrol hapları
 • Stres
 • Histerektomi(rahmin alınması)
 • Rahimde polip
 • Gebelik
 • Çeşitli ilaçların yan etkisi

Siyah Akıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siyah akıntı sorunu yaşıyorsanız kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktora gitmelisiniz.  Doktor ultrasonla, alttan muayene ederek, hormon testi ve kan testi ile bu durumun nedenini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Siyah Akıntı Neden Olur? Uzmanlar Cevaplıyor

Sual: 22 yaşında evli, bir bayanım geçen adet dönemlerimde çok sancım olur ancak kanamam çok az olur.Ancak bu ay adet olalı 2.günüm iki gündür kan yerine simsiyah bir akıntı ve parça geliyor simsiyah kan mı akıntımı ne bilmiyorum beni endişelendirdi neden olabilir

CEVAP

Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Jasmin Karpuzoğlu’nun cevabı: ( Mutlaka muayene olmanızı tavsiye ederim. Siyah akıntının enfeksiyona bağlı olabileceği gibi kist ve miyomlarda da görülebilir. Enfeksyonlar doğru tedavi edilmezse yumurtalıklara doğru ilerleyebilir.Uzun vadeli tüplerde hasar oluşabilir.)

Sual: 18 yaşında ve bekarım, adetim düzensiz, bazen vajinamdan siyah akıntı geliyor. Vajinadan gelen siyah akıntının nedeni mantar veya kist midir?

Cevap

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı,Jinekolog Sonay İsenlik’in cevabı; (Siyah akıntı vajinanızdaki eski kanı gösterir. Mantar nedeniyle gelen akıntı beyaz süt kesiği renklidir. Kist de ise akıntı olmaz.)

Aynı soruya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ,Jinekolog Handan Namlı’nın cevabı (Siyah akıntı yumurtalama döneminize denk geliyorsa herhangi bir soruna işaret etmeyebilir.)

Aynı soruya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ayşe Darama’nın cevabı (Adet öncesi ve sonrası siyah lekelenmeler doğaldır, olabilir.)

8 Yorumlar
 1. Ceyda diyor

  Merhaba hocam benim yumurtalıklarımda daha önceden kist vardı suan durumu ne bılmıyorum bir haftadır sıyah akıntı geliyor ve karnımda sancı var mıdemde bulanıyor cok halsiz ve yorgun hissediyorum kendimi eşimle korunmuyoruz yaklasık 7 aydır acaba bır hastalık falan oluşmuş olabilir mi korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SelmaSultan diyor

   Efendim kadın doğum doktoruna gidin durumunuzu bildirin. Testlerin sonucuna göre doktor gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

 2. Meryy diyor

  Merhaba ben 21 yaşındayım 11 ay önce doğum yaptım iğne ile korunduğum için adet görmüyorum iğneyi 5 ay önce kestim hala adet görmüyorum ve son 3 4 gündür hem idrarımda hemde vajinadan siyah parça parça akıntılar geliyo neden olabilir ?

 3. kader diyor

  merhaban ben 28 yasında bekarım 17 gündür simsiyah akıntı geliyor hatta ilk gün hastalığım sanmıştım ama hiç düzelmedi ve düzenli regl dönemim gibi oldu. küçük lekeler gibi degildi. her adet döneminde agrıdan duramazdım bu defa hiç agrım olmadı.

 4. betül87 diyor

  merhaba 23 haziranda adet oldum 2 temmuzda erkek arkadaşımla birlikte oldum aynı güde ertesi gün hapı kullandım ve 19 temmuzda adet olmam gerekirken ben 11 temmuzda adet oldum normal midir?
  adet olmaya başladığımda siyah kan geliyordu son günlerinderindede siyah kan gelmeye devam etti normalmidir?

 5. Peri diyor

  Merhaba ben 21 yaşında evliyim eşimle cilsel ilişki sırasında kahverengi kan onunla birlikte yanma ve ağrım oldu neden olabilir idrar yaparkende vajina yanmasi oluyor

 6. Saliha diyor

  Merhaba hocam adet günümden 2 gün önce siyah akıntı gelmeye başladı ama çok az sizce bunun nedeni nedir

 7. Dry diyor

  25 yaşındayım reglim de gayet normal ilerliyo yani 25 gün sonra oluyorum seyirlerim bu yönde ,reglim bitince 2 GB lekelenmem olurdu biterdi fakat bu sefer reglim bitti siyah değil de bordo gibi ve baya büyük akıntılarım oldu ve ilk defa böyle parça parça geliyor. Çok şaşkınım enfeksiyon diye şüpheleniyorum ama bilmiyorum da yani neden oldu böyle bişey kadın doğumdan randevu aldım gidicem bu hafta ama yorum yazıp önceden konuşmak istedim 🙁

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.