Burun Kılları Tüylerini Almak Ağda Yakmak Makasla Çekmek Zararlı mı

Burun Kıllarını Almak Temizlemek İçin En Etkili Ve Pratik Yöntemler

0 127

Burun Kıllarını Almak Temizlemek İçin En Etkili Ve Pratik Yöntemler

İnsan vücudundaki her organ belirli görevleri yerine getirmekten sorumludur. Hatta burun kılları bile hikmetsiz değildir. Bu kıllar havada bulunan bakterileri ve diğer zararlı maddeleri filtreleyerek nefes alırken vücudumuza girmesini önler. “İyi ama benim burnumda öyle tek tük değil, bir sürü kıl var. Acilen burun kıllarından kurtulmak istiyorum.” diyorsanız aşağıda bildireceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat sadece fazlalıkları almalı, sağlığınızın olumsuz etkilenmemesi için burun kıllarınızı tamamen yok etmemelisiniz. Öte yandan kılları çekmeniz önerilmez. Burnunuzda uzayan kılları kırparak gidermeniz kafidir.

Burun Kıllarını Yok Etme Yöntemleri Nelerdir?

Makas Yöntemi

Küçük başlı bir makas ile burnunuzdaki kılları alabilirsiniz. Fakat kesinlikle başkasının kullandığı makası kullanmamalısınız. Ayrıca kumaş makası veya yuvarlak çocuk makasından uzak durmalısınız. Burun ve kulak gibi hassas ve dar bölgelerde bulunan kılları kırpmak için üretilen özel makaslar mevcuttur. Kozmetik mağazalarından, eczanelerden veya internetten temin edilebilir.

Burun Kılı Makinesi Kullanın

Burun kıllarından kurtulmanın en pratik yöntemi burun kılı makinesi kullanmaktır.

Burun kılı makinesi gayet pratik bir araçtır. Çok vaktinizi almaz ve yalnızca birkaç dakikada burun kıllarını yok eder. Makinenin ucunda silindir şeklinde bir aparat bulunur. İşte onu burun deliğinize yerleştirin ancak fazla ileriye doğru itmeyin. Makineyi farklı derecelerde sağa-sola döndürerek burun kıllarınızı kökünden alabilirsiniz.

Lazer İle Burun Kıllarını Yok Etme

Vücudun değişik bölgelerindeki istenmeyen tüylerden lazer epilasyonla tamamen kurtulmak mümkündür. Bu yöntem her ne kadar tüylerin bir daha çıkmasını engellese de burun kılları için lazer yaptırılır mı sorusuna olumlu yanıt vermek kolay değildir. Çünkü lazer uygulaması, burun boşluğundaki mukoza zarlarını tahrip edebilir. Fakat yine de lazer yöntemini tercih edecekseniz bu alanda gerekli sertifikalara sahip deneyimli bir dermatologdan yardım almalısınız.

Cımbız İle Alma

Burnunuzdaki kılları cımbızla kökünden çekmeyin, kırparak temizleyin. Uzmanların önerisi de bu yöndedir. Kılları çekmek hem canınızı yakar hem de bakteri ve kirlerin burnunuzda kolayca birikmesine zemin hazırlar. Bu yüzden kılları çekmek uygun değildir. Lakin çekerek almayı düşünüyorsanız sadece belirgin olanları çekin. Fazla rahatsız etmeyen kıllara dokunmayın. Cımbızı kullanmadan evvel antibakteriyel sabun ve su ile yıkayıp güzelce kurulayın. Burnunuzun deliklerinden dışarı çıkan kılları cımbızla çekip bu sinir bozucu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi bütün kıllara uygulamaktan kaçınmalısınız.

Tüy Dökücü Krem Kullanma

Tüy dökücü kremleri asla burnunuzun içerisine sürmemelisiniz. Çünkü ağır bir yapısı vardır ve buruna uygulanırsa zararlı gazları teneffüs etmenize yol açarak mukoza zarlarınızı yakabilir. Kısaca burun kılları için tüy dökücü kullanımı mahzurludur.

Ağda

Burundan sarkan kılları ağda ile gidermek iyi bir fikir değildir. Zira burun içi hassastır ve ağdadan olumsuz etkilenebilir. Üstelik burnunuzun içine ağda yapmanız oradaki bütün kılları kökten yok edecektir. Halbuki yukarıda da belirttiğimiz üzere bu kıllar havadaki zararlı maddelere karşı bizi korumaktadırlar.

Çakmakla Yakmak

Çakmak ya da ispirtolu pamukla burun ve kulaklardaki tüyleri almak, kuaförler tarafından sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Ancak bu yöntem kesinlikle tavsiye edilmeyen çok zararlı bir yöntemdir.

Burun Kıllarını Almak Zararlı mıdır? Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Anlatıyor

Herkes dışarı sarkan burun kıllarından rahatsız olur. Bilhassa erkekler bu durumdan çok muzdariptir. Genelde burun kılları makasla kısaltılarak dışarı doğru sarkması engellenir. Aynı zamanda elektrikli küçük makineler de burun ve kulakta çıkan kılları gidermek için tercih edilebilir. Kimileri de burun kıllarını eliyle kopararak almaktadır. Oysa kökünden koparmak sakıncalıdır ve hayati tehlike bile meydana getirebilir. Burun kıllarını koparmak yerine künt uçlu bir makas ile kırpmak daha uygundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.