Burun kuruluğuna hangi ilaç iyi gelir, Burun tıkanıklığı için doğal çözüm

Soğuk veya alerji mevsimi, bir çoğumuzda burun kuruluğu ve burun tıkanıklığına sebep olur. Burun tıkanıklığı için ilaç eczanelerde birçok çeşidini bulabileceğiniz gibi evde sahip olduğunuz şeylerle de çözüm üretebilirsiniz. İşte burun tıkanıklığına çözüm evde beş etkili yöntemi sizler için araştırdık. Burun kuruluğuna hangi ilaç iyi gelir, evde burun tıkanıklığı için doğal çözümler

Burun tıkanıklığına çözüm evde uygulanabilecek yöntemler

Burun tıkanıklığı için doğal çözüm Vazelin

Parmaklarınızı kullanarak burnunuzun iç yüzeyine küçük bir damla vazelin uygulayın. Küçük miktarda olmasına dikkat edin. Dudak kremi de işe yarar. Bu yöntemi çok sık veya uzun süre kullanmamaya çalışın ve bir seferde çok fazla uygulamaktan kaçının. Nadir durumlarda akciğer problemlerine yol açabilir.

Uykuda burun kuruluğu için oda nemlendirici

Yatak odanıza yerleştireceğiniz hava nemlendirici, uyku sırasındaki burun kuruluğunu önlemeye yardımcı olabilir. Gece yatarken düşük konumda çalışan nemlendiriciyi odanın ortasına yerleştirin, mobilyalara yakın olması veya aşırı nem vermesi ahşapların şişmesine ve yüzeylere zarar vermesine sebep olabilir.

Burun tıkanlığı için burun spreyi

Burun spreyleri burun kuruluğu ve tıkanmayı önlemek için kullanılabilir. Eczanede satılan burun spreylerini kullanabilirsiniz. Deniz Okyanus tuzu içeren burun spreyleri, toz, kir, polen gibi tıkanıklığı temizlerken burnunuzu nemlendirmeye yardımcı olabilir.

Burun tıkanlığı için buhar banyosu veya sauna kullanımı

Buhar da burun kuruluğu ve burun tıkanıklığını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Sıcak su dolu bir kaba, başınıza havlu alarak buharın burun deliklerine girmesini sağlayabilirsiniz, ancak buharın etkileri uzun sürmez.

Burun tıkanıklığı için vücudunuzu içeriden nemlendirin

Havadaki nemi kullanmanın yanı sıra, vücudunuzu içeriden nemlendirmeyide ihmal etmeyin. Özellikle soğuk algınlığı sırasında, su veya çay gibi bol miktarda sıvı tüketmek burun kuruluğunu içten dışa nemlendirmeye yardımcı olabilir.

Burun neden tıkanır? Burun kuruluğu neden olur sebepleri

Burun tıkanıklığının en yaygın nedeni, soğuk algınlığı veya alerjiden dolayı olur. Ayrıca Burun tıkanıklığı kuru havaların olduğu bölgelerde yaşayan ve tütün ürünleri tüketen insanlar arasında yaygındır.

Kronik burun kuruluğu bazı tıbbi koşullardan da kaynaklanabilir. Burun kuruluğunun diğer nedenleri arasında enfeksiyon, beslenme eksiklikleri ve burun mukusunun çok az olması gibi nedenler olabilir.

Ayrıca burun kuruluğu ve burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı veya alerjiler için kullanılan bazı ilaçların semptomları olarak gelişebilir.

Burun kuruluğu tehlikeli mi? Burun tıkanıklığı zararları

Rahatsız edici ve acı verici olmanın dışında, kuru burun vakası nadiren ciddidir. Burnun iç yüzeyi ve altındaki kısım duyarlıdır. Aşırı kuruluk ve tahriş cildin çatlamasına ve kanamasına neden olabilir.

Bununla birlikte, 10 günden uzun süre burun kuruluğu yaşıyorsanız veya ateş, durmayan burun kanaması gibi enfeksiyon belirtileri yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun.

Önceki

HGB Düşüklüğü Nedir HGB Düşüklüğü Neden Olur HGB Değeri Kaç Olmalı

LYM Nedir Lenfosit Alt Grupları B ve T Lenfositlerinin Görevleri Nelerdir

Sonraki

Yorum yapın