Çörek Otu Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelirmi? Çörek Otu Yağı Maskesi

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Çörek Otu Yağı Yüze  Göz Altına Sürülürmü?

0 6.783

Çörek Otu Yağının Cilt İçin Faydaları

Çörek otu yağı içeriğinde vitaminler, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko gibi çok değerli mineraller barındırır. Çörek otu yağının düzenli kullanımı cilt için çok yararlıdır. Melanin üretimini kısıtlayarak, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Antioksidan içeriği, iltihap önleyici özellikleri ve nemlendirici yapısı sayesinde cildin hücre yenilenmesini hızlandırır cildi sivilce, siyah nokta gibi pek çok cilt kusurlarından korur. Bu yağı, ağızdan alabilir ya da cildinize doğrudan sürerek, cildin doğal güzelliğini ve sağlığını sağlayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

 • A, B ve C vitaminleri sayesinde cilde bakım yapar.
 • İçerdiği yağ asitleri cildi derinlemesine nemlendirir, kurumasını önler.
 • Tıkanmış gözenekleri açar ve cildin yağlanmasını önler.
 • Düzenli kullanımı, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Çörek otu yağı ciltteki çatlakların giderilmesinde etkili rol oynar.
 • Çörek otu yağı iltihap kurutucu özelliği sayesinde sivilcelerin geçmesine yardımcı olur.
 • Çörek otu yağı ciltteki güneş, sivilce ve diğer lekelerinde yok edilmesinde de etkilidir.
 • Çörek otu yağı egzama hastalığına şifa olabilir.
 • Çörek otu antifungal içeriği sayesinde el, ayak ve parmak mantarını tedavi eder.
 • Çörek otu yağı ciltteki yaraların ve yaraların neden olduğu izlerin geçmesine yardımcı olur.
 • Çörek ot yağı göz altına sürülür mü? Sorusuna cilt doktorlarının cevabı çörek otu yağının göz altına sürülmemesi gerektiğidir.

Çörek Otu Yağı Yüze Nasıl Sürülür?

Çörek otu yağının doğrudan yüzünüze sürebilir yahut zeytinyağı, soğuk pres hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırıp öyle de kullanabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı İle Zeytinyağı Maskesi

Yarım tatlı kaşık zeytinyağı ile yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını karıştırın. Karışıma ayrıca yoğurt ekleyin. 20 dakika boyunca cilde sürüp, bekletin. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayın.

Bu maske, cilde faydalı, yağ asitlerini (omega 3 gibi) ve amino asitleri sağlar. Bunlar da cilt sağlığını korur.

Çörek Otu Yağı ile Nokta Yok Etme Maskesi

Bir tatlı kaşık çörek otu yağı ile 3 tatlı kaşığı elma sirkesini ve 3 tatlı kaşığı suyu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika sonra yıkayın. Bu karışımı tamamen yüzünüze sürmeden önce tahriş edip etmeyeceğini anlamak için küçük bir ciltte deneyin. Bu maske cilt gözeneklerini temizler ve ciltte çilleri ve kahverengi yaşlanma lekelerini yok eder.

Cildi Nemlendirir ve Yumuşatır

Çörek otu yağı, pullanmış ve kuru cilde karşı mükemmel bir nemlendiricidir. Cildi yumuşatır ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Küçük bir cam kavanoz içerisine 50gr hindistan cevizi yağı ve 2-4 tatlı kaşığı çörek otu yağı koyun. Bu yağ karışımını, kuru cildinize sürün. Bu yöntemden tam faydayı görmek için, yağ karışımını gece boyunca cildinizde bekletin.

Sivilceleri Tedavi Eder

Bakteri ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde çörek otu yağı, sivilce tedavisinde çok başarılıdır. Bakteri önleyici özellikleri sayesinde, sivilceye neden olan bakterileri öldürür ve sivilcenin neden olduğu iltihabı ve şişmeyi yok edip, sivilcenin geçmesini sağlar. Bir pamuk çubuğu bu yağa batırın yada parmak uçlarınıza damlattığınız bir damla yağı, sivilceli bölgelere sürün.

Veya 1 damla çörek otu yağını, 1 tatlı kaşığı yoğurda karıştırın ve bütün yüzünüze sürün. Bu yöntem de sivilceleri önleyecektir.

Egzemayı Tedavi Eder

Egzema, çörek otu yağı ile tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Bu yağın yumuşatıcı yapısı, cildin üzerinde yağsız bir film tabakası oluşturarak, hastalığın etkilerini önler tedavi edilmesine yardımcı olur. Bunlara ek olarak, iltihap önleyici özellikleri, iltihabı, kızarıklığı ve diğer egzema sorunlarını azaltır.

Çörek otu yağını, doğrudan egzemalı cildinize günde 2 defa olmak üzere birkaç gün boyunca sürün. Veya egzema, sedef hastalığı ve diğer cilt problemlerinin etkilerini azaltmak için, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağını, 1 yemek kaşığı zeytin yağını ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Bunu sorunlu cildinize sürün ve 30 dakika boyunca iyice işlemesini bekledikten sonra, sıcak bir banyo yapın.

Sedef Hastalığını Tedavi Eder

Sedef hastalığı, en kararlı ve en güç hastalıklardan biridir. Bu hastalıkta, cilt hücreleri normalden 10 kat daha hızlı çoğalırlar. Bir diğer deyişle cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü hızlandırır. Kronik bir hastalıktır ve tekrar eder. Genellikle kafa derisinde, dirseklerde ve dizlerde meydana gelir.

İyi haber şu ki, çörek otu yağı, bu hastalığı tamamen iyileştirebilir. Ne kadar uzun süredir bu hastalığı yaşadığınızın bir önemi yoktur. Sorunlu bölgelere çörek otu yağını sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Masaj, yağın cilt tarafından tamamen emilimini sağlar. 1 saat bekledikten sonra, yağı yıkayın. En iyi sonuçları almak için, gece yatmadan önce sürün ve gece boyunca bırakın. Bu yöntemin düzenli kullanımı, cildin anormal hücre yenilenmesi problemini çözer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.