Dabaz Nedir, Kurdeşen Dökmek Ne Demek Bulaşıcı mı Nasıl Geçer?

Dabaz Belirtileri Nedenleri Kurdeşen Ürtiker Bitkisel Tedavisi

0 7.655

Dabaz Nedir?

Ürtiker yani kurdeşen ciltte kaşıntı, kızarıklık, ödem ve şişlik olarak belirti veren alerjik cilt hastalığıdır. Kurdeşen (ürtiker) halk arasında “dabaz” olarak adlandırılır. Kurdeşen genellikle kullanılan bir ilaca yan etki olarak veya yenilen gıdaya alerji olarak meydana gelir.

Dabaz (Ürtiker, Kurdeşen) Nasıl Geçer? Bitkisel, Doğal Tedavi Yolları

Karbonat

Dabaz için en etkili yöntem karbonattır. İçinde barındırdığı iltihap sökücü özellikler sayesinde karbonat kaşıntı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Karbonatın, dabaz belirtilerinden hızlıca rahatlama sağlayacaktır.

 • 1 bardak karbonatı ılık duş suyunuza(küvetinize) ekleyin iyice karıştırın. Bu suda 20 ila 30 dakika bekleyin.
 • Diğer bir yöntem ise,2 yemek kaşığı karbonatı küçük bir kapa koyun. Macun kıvamına alıncaya dek su ekleyin. Bunu dabaz olan bölgeye sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Bu iki yöntemi de ihtiyaç duydukça günlük olarak tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Dabaz tedavisi için en etkili yöntemlerden bir diğeri ise elma sirkesidir. İçinde barındırdığı antihistamin özellikleri sayesinde iltihabın hızla iyileşmesini sağlar ve bağışlık sistemini düzenler. Aynı zamanda genel cilt sağlığı için de çok faydalıdır.

 • 2 bardak elma sirkesini ılık duş suyunuza ekleyin.  Kurdeşen olan bölgeyi bu suda günlük olarak 15 ila 20 dakika bekletin.
 • Diğer bir yöntem ise; elma sirkesi ve suyu eşit oranda karıştırın. Bu karışımla kurdeşen olan bölgeyi günde 2 veya 3 kez yıkayın.
 • 1 veya 2 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak su içine koyun.  İçine biraz limon suyu ve bal katın ve karıştırın. Bu eşkilde hazırladığıız karışımdan, günde 3 bardak için.

Isırganotu

Bitki uzmanları kurdeşen tedavisinde etkili bir bitki olan ısırganotunu 2000 yıldan fazladır birçok hastalığın tedavisinde kullanmaktadır. Isırganotunda  fenol,vitamin ve mineral gibi bolca  biyoaktif maddeler vardır. Doğal bir antihistamin,iltihap sökücü ve astrijen özellikleri şişlik,iltihap ve kaşıntıyı rahatlatır.

 • 1 yemek kaşığı kurtulmuş ısırganotu yaprağını 1 bardak sıcak su içine ekleyin. Bunu 10 dakika kadar kaynatın. Ardından süzün ve içine biraz bal ekleyin. Kurdeşenlerde fark görünceye dek günde 2 veya 3 kez için.
 • Diğer bir yöntem ise günlük olarak 300 miligram ısırganotu kapsülü kullanmaktadır. Ancak her türlü takviye kapsülleri almadan önce doktorunuza mutlak başvurmalısınız.

Nane

Nane içinde bulunan serinletici özellikler sayesinde kurdeşen tedavisinde oldukça etkilidir. Etki gücünü;  biyoaktiflerin yanı sıra mentol ve menton ile arttırır. Dahası, iltihap sökücü ve antioksidan özellikleri sayasinde kaşıntı ve yanma hissini azaltmaya yardımcıdır. Naneden gelen birçok bileşiğin anti histamin ve anti alerjen  aktivitelere sahip olduğu görülmüştür.

 • 2 tatlı kaşığı taze ezilmis nameyi 1 bardak kaynamakta olan suya katıp 5 dakika demleyin. Ardından yaprakları süzün ve suyu buzdolabına bekletin. Ardından iltihaplı ve tahriş olmuş cildi bu suyla günde birkaç kez yıkayın.
 • 1 tatlı kaşığı naneyi 1 bardak su içinde 5 dakika kaynatın. Ardindan süzün ve soğumaya bırakın. Bu suyu kurdeşenlerin durumuna göre günde 1 veya 2 kez için.

Zencefil

“harika İlaç” olarak  bilinen zencefil içinde bulunan güçlü iltihap sökücü ve antihistaminik özellikler sayesinde kurdeşen tedavisinde oldukça etkilidir. Zencefilde bulunan bolca gingerols ve shogaols fotokimyasallar sayesinde güçlü iltihap sökücü etkiler göstermektedir.

 • Çeyrek bardak kahverengi şeker ve 1 yemek kaşığı taze zencefili 3/4 bardak sirke içinde birkaç dakika kaynatın. Bu karışıma biraz su ekleyerek kurdeşen olan bölgeye günde birkaç kez sürün.
 • Günde bir-iki bardak zencefil çayı içebilir veyahut zencefil yiyebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı dilimlenmiş veyahut kıyılmış zencefili 1 bardak su içine koyun ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin.

Aloe Vera

Kurdeşen tedavisinde etkili bir diğer doğal yöntem ise aloe veradır. Içinde bulunan iltihap sökücü ve mikrop karşıtı özellikleriyle bölgesel olarak kullanıldığında kızarıklık, iltihap ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.  Bunun yanında yiyerek tüketildiğinde ise bağışıklığı geliştirir ve iltihabi toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 • Taze aloe verayi kurdeşen olan bölgeye sürün. 15 dakika bekletin,  ardından ılık suyla durulayın.  Tamamen iyileşme görene dek günde birkaç kez uygulayın.
 • Bağışıklığı güçlendirmek için günlük olarak aloe vera suyu tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçaldaki aktif maddeler, curcuminoids adı verilen flavonoidlerdir. Curcumin zerdeçaldaki başlıca curcuminoiddir. Zerdeçal, iltihap sökücü özellikleri ile bilinir ve vücudun doğal kortikosteroidlerini uyarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, kurdeşen ve çeşitli iltihaplı cilt rahatsızlıklar için çok etkili bir doğal antihistamin ve antioksidan olarak kabul edilir.

 • 1 bardak sıcak süt veya suya 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal karıştırın. Günde 2 kez bunu tüketin.
 • Yemek pişirirken zerdeçal da kullanabilir ve zerdeçal takviyeleri alabilirsiniz, ancak takviyeleri kullanmadan önce  bir doktora danışın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.