Deve dikeni nasıl kullanılır Kapsülü Nereden Alınır Çayı Nasıl Yapılır

Makalemizde deve dikeni faydaları hakkında araştırmalar ve deve dikeni kullanımı hakkında  bilimsel kanıt olup olmadığını. Ayrıca deve dikeni nasıl kullanılır günlük kapsül tüketim miktarı ve deve dikeni çayı nasıl yapılır demlenir gibi soruların cevaplarını, son olarak da deve dikeni zararları var mı varsa ciddi bir risk olup olmadığını inceleyeceğiz.

Deve dikeni içindeki etken madde silymarin olarak adlandırılır.  Deve dikeni esas olarak karaciğer problemleri, hepatit B, hepatit C, karaciğer büyümesi, karaciğer sertleşmesi, siroz tedavileri için kullanılır, ancak bazı kişiler kolesterolü düşürdüğünü ve tip 2 diyabetin tedavisine yardımcı olduğunu iddia eder.

Deve dikeni nedir ?

Deve dikeni, papatya ile aynı bitki ailesinden gelen çiçekli bir bitkidir. Akdeniz ülkelerinde yetişir ve doğal ilaçlar için kullanılır.

Deve dikeni bitkisinin farklı bölümleri çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Deve dikeni en yaygın kullanımı karaciğer sorunları içindir. Bazıları aşağıdaki karaciğer sorunları için tedaviye yardımcı olabileceğini iddia ediyor:

 • Siroz
 • Sarılık
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Safra kesesi rahatsızlıkları

Diğer potansiyel sağlık faydaları arasında kolesterol seviyelerini düşürerek ve hastaların tip 2 diyabetleri yönetmelerine yardımcı olarak kalp sağlığını koruma yer alır.

Deve dikeni faydaları

1. Karaciğer sağlığını destekler

Deve dikeni en yaygın kullanımlarından biri karaciğer sorunlarını tedavi etmektir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, deve dikeni farelerde diyet kaynaklı karaciğer hasarını iyileştirdi. Deve dikeni faydaları insan karaciğerine aynı şekilde etksini kanıtlamak için daha fazla araştırma gereklidir.

Deve dikeni içindeki aktif bileşen silimarin, serbest radikal üretimini azaltarak bir antioksidan görevi görür. Bilim adamları bunun bir detokslayıcı etki oluşturduğunu düşünüyor, bu yüzden deve dikeni karaciğer problemleri için yararlı olabilir.

Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, karaciğer problemleri için deve dikeni, birincil tedavi seçeneği olarak önerilmemektedir. Fakat yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabilir.

2. Cilt sağlığını destekler

Deve dikeni yağı cilt sağlığını iyileştirmek için topikal olarak kullanılabilir. Deve dikeni sağlıklı bir cildin desteklenmesine yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, deve dikeni, farelerin cildine uygulandığında enflamatuar cilt koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Deve dikeni faydaları ile ilgili başka bir çalışmada laboratuvar ortamında insan cildi hücreleri üzerinde antioksidan ve anti-aging (gençleştirme) etkileri olduğu da bulunmuştur.

3. Kolesterolü düşürür

Yüksek kolesterol, kalp sağlığı ile ilgili sorunlara yol açabilir ve kişinin felç riskini artırabilir.

2006 tarihli bir çalışmada, deve dikeninin kolesterol seviyelerini düşürmede önemli bir rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Diyabet tedavisi için deve dikeni alan kişilerde kolesterol seviyelerinin plasebo alanlara göre daha düşük olduğunu bulmuştur.

4. Kilo kaybını destekler

2016 yılında farelerle yapılan ilk araştırmada, silimarin kilo alımına neden olan bir diyetle beslenen farelerde kilo kaybına neden olduğunu bulunmuştur.

Bu deve dikeni ile kilo vermek isteyenler için yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, insanlarda deve dikeni zayıflama üzerine etkileri ile ilgili daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

5. İnsülin direncini azaltır

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, deve dikeni ekstraktı insülin direncini azaltmada yardımcı olduğu bulunmuştur. İnsülin direnci, tip 2 diyabetli insanlar için bir problemdir.

Bu araştırma, deve dikeni faydaları diyabet üzerinde rol oynayabileceğini öne sürse de, deve dikeni insülin direncini azaltıp azaltmadığını ve diyabeti iyi yönde destekleyip desteklemediğini teyit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

6. Alerjik astım semptomlarını iyileştirir

Deve dikeni aktif madde iltihabı azaltmak için yardımcı olabilir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, silimarin in allerjik astımlı farelerin hava yollarındaki inflamasyona karşı korunmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

Silimarin, insanlarda astım semptomlarına fayda sağlayıp sağlamadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Kanser yayılımını sınırlar

Deve dikeni, belirli kanser türlerinin yayılmasının durdurulmasına yardımcı olabilir. 2016 yılında yapılan bir çalışma, deve dikeni ekstresinin kolorektal kanserde kanserli hücrelerin büyümesini inhibe ettiğini bulmuştur.

Deve dikeninin kansere faydası nasıl yardımcı olabileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8. Kemik sağlığını destekler

Deve dikeni faydaları arasında kemik sağlığını destekleme konusunda önemli bir rol oynayabilir. 2013 yılındaki bir çalışmada deve dikeni kemik kaybını önlemeyi destekledi.

Çalışma, özellikle östrojen eksikliğinden kaynaklanan kemik kaybına baktı. Deve dikeninin farklı bir sebeple kemik kaybı için eşit derecede faydalı olup olmadığı henüz net değildir.

Deve dikeni insanlarda kemik sağlığını desteklediği sonucuna varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

9. Zihin sağlığını geliştirir

2015 yılında yapılan bir çalışmada, deve dikeninin oksidatif strese karşı direnci arttırdığı saptanmıştır. Oksidatif stres Alzheimer hastalığının potansiyel bir nedenidir.

Bu şekilde, deve dikeni, zihni geliştirmeye ve zihni etkileyen dejeneratif durumları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Deve dikeni zihin üzerindeki etkilerini doğrulamak için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

10. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Deve dikeni, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve onların enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, deve dikeni ekstresinin tüketildiğinde bağışıklığı geliştirdiği bulunmuştur. Daha eski bir çalışma, deve dikeni ekstresinin insanlarda bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur.

Bilim adamlarının deve dikeni kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği kesin olarak söylenmeden önce, daha fazla katılımcıyla daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Deve dikeni nasıl kullanılır ?

Deve dikeni kapsül olarak birçok eczaneden temin edilebilir. Standart bir deve dikeni dozu yoktur, bu nedenle ambalajın üzerinde önerilen dozu uygulamak en iyisidir.

Deve dikeni çay olarak mevcuttur. Deve dikeni çayı içiyorsanız, günde 6 bardak ile sınırlamak en iyisidir.

Deve dikeni Çayı Nasıl Yapılır Hazırlanır Demlenir

Başlamak için önce deve dikeni ekstresi veya gerçek öğütülmüş deve dikeni tohumu seçeneklerinden hangisi ile başlayacağınıza karar verin. Deve dikeni ekstresi kullanırsanız, sadece bir fincan sıcak suya 20 damla eklemeniz gerekir. Sindirmeye yardımcı olması için yemeklerden önce bu çayın içilmesi tavsiye edilir.

Deve Dikeni çayı malzemeleri

 • Toz halinde öğütülmüş 1 çorba kaşığı deve dikeni tohumu
 • 2 bardak (500ml) içme suyu
 • İsteğe göre 1 tatlı kaşığı organik bal

Deve Dikeni çayı demleme tarifi

 • 1 çorba kaşığı öğütülmüş deve dikeni tohumunu çay poşetine veya bitki çaylarını demlediğiniz süzgece koyun
 • Suyu kaynatın ve ocaktan veya ısıtıcan alıp biraz miktar ısıyı kaybetmesini bekleyin
 • İçinde deve dikeni tohumu bulunan çay poşeti veya süzgeci fincana koyun, sıcak suyu üzerine dökün ve 3-5 dakika demlenmesini bekleyin
 • Çay poşetini veya süzgeci çıkarın
 • Dilerseniz tatlandırmak için bal ekleyin

Deve dikeni zararları nelerdir

Deve dikeni bir takviye olduğundan, ilaçlara getiren düzenlemelere tabi tutulmaz. Bu nedenle, satın alırken, saygın ve bilinen satıcı ver markalardan satın almak önemlidir.

Deve dikeni bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu durum, kişinin karaciğer rahatsızlıkları için tedavi görmesi durumunda endişe verici olabilir. Herhangi bir doğal ilaçta olduğu gibi, deve dikeni kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir.

Özet

Deve dikeni, aktif maddesi, antioksidan olan silimarin nedeniyle bir dizi potansiyel sağlığa faydaları vardır.

Deve dikeni faydaları kesin olmamakla birlikte, geleneksel tedavilerin yanında takviye olarak denemeye değer olduğunu düşünülmektedir.

Diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, deve dikeni veya başka bir takviyeyi kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanı ve doktor ile konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Önceki

Trombosit düşüklüğü tehlikeli midir? Trombosit düşüklüğü tedavisi kanser riski

Mcv Nedir, Mcv Düşüklüğü Mcv Kan ve Ortalama Alyuvar Hacmi Nedir

Sonraki

Yorum yapın