Hepatit B Çeşitleri, Hepatit B Tedavisi Varmı, Hepatit B ilaçları

Hepatit B bir virüstür, yaklaşık olarak dünya 2 milyar Hepatit B taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Hepatit B virüsü insanlarda veya başka canlılarda yaşayabilirler, bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B virüsü bir insana bulaştığı zaman ya akut Hepatit B veya kronik Hepatit B hali gözlemlenir. Hepatit B virüsü kısaca HBV harfleri ilede ifade edilebilir, Hepatit B aşısı ile bu hastalık riskinden ömür boyu kurtulabilirsiniz. Peki Hepatit B tedavisi varmı ?

Korunması ve tedavisi basit bir hastalıktan siroz ve karaciğer kanseri ölümcül hastalığına giden nedenler hakkında bilgi sahibi olmak elzemdir. Bebeklerde Hepatit B hastalığı immün sistemi tam gelişmediği için çok tehlikeli olabilir.  Makalemizde Hepatit B çeşitleri, Hepatit B tedavisi varmı ve Hepatit B ilaçları nelerdir suallerinin cevabını bulacaksınız.

Akut Hepatit B buzdağının görülen kısmıdır, kronik Hepatit B enfeksiyonunun seyri, ömür boyu devam edecek olan Hepatit B tedavisi ve Hepatit B ilaçlarına mahkum edebilir.

Hepatit B öldürürmü akut ve kronik Hepatit B nedir

Akut Hepatit B virüsüne yakalanan insanların % 95 sarılıklı ve sarılıksız olarak hastalığı geçirir. İmmün sistem dediğimiz, insan vücudundaki savunma mekanizması Hepatit B virüsüne karşı antikor cevabı üretir ve virüsü alt ederler. Antikor cevabı gelişen insanlar artık bir daha ömür boyu Hepatit B hastalığına yakalanmazlar. Yakalananlar için Hepatit B Tedavisi Varmı ?

Geri kalan % 5 insanlarda ise immün sistem Hepatit B virüsüne karşı antikor cevabı üretemez ve Hepatit B virüsünü yenemezler. İşte bu durumda Hepatit B virüsü karaciğere yerleşir ve çeşitli karaciğer hastalıklarına neden olur.

Hepatit B öldürürmü

Dünyada enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölüm oranların sıralamasında kronik Hepatit B 7. sıradadır. Yıllık 500 bin ila 750 bin kişi Hepatit B virüsü kaynaklı, siroz ve karaciğer kanseri hastalıklarından ölmektedir.

Akut HBV nedir nasıl gelişir

İlk defa Hepatit B virüsü bulaşan hastaların % 25’inde sarılık hali ortaya çıkar. Sarılık ile seyreden akut HBV hastası hemen doktora gider, doktor Hepatit B tanısı koyar, ve hemen Hepatit B testi yapar sarılık hepatit virüsünden kaynaklanıyorsa akut Hepatit B teşhisi koyar.

Kronik HBV nedir nasıl gelişir

Akut Hepatit B olanların, %75’inde sarılık hali görülmez ve akut HBV tanısı konulmaz. Bazı hastalarda sessiz ilerleyen Hepatit B virüsü en geç altı ayda vücuttan atılamadığı zaman kronikleşme başlar. Vücutta kronikleşen Hepatit B enfeksiyonuna kronik Hepatit B tanısı konur.

Kronik HBV enfeksiyon seyri nasıl gelişir, inaktif Hepatit B ve aktif Hepatit B

Inaktif HBV  tabloda kanda hepatit virüsü azdır, karaciğer değerleri normaldir ve ultrasonografide karaciğer büyüklüğü ve iltihabi durum yoktur.

Aktif HBV tabloya kronik Hepatit B denir, kandaki virüs yükü çok fazladır, HBV dna düzeyi yüksektir. Karaciğer enzimlerini gösteren ALT ve AST değerleri yüksektir. Ultrasonografi ve diğer görüntüleme cihazlarında karaciğerde iltihabi durumlar gözlemlenir. Biyopsi yapıldığında ise karaciğerde aktif iltihap görülür.

Hepatit B taşıyıcısı ömür boyu seyrinde neler olabilir

Hepatit B taşıyıcısı, yani inaktif HBV olan kişilerde, yapılan tahlillerde hep gerileme vardır. Hepatit B virüsünün kendilerine zararı yoktur, fakat bulaşıcı özelliği devam etmektedir. Hepatit B virüsü dış ortamda 1 hafta canlı kalabiliyor,  HIV virüsünden 100 kat daha fazla bulaşıcıdır.

Hepatit B taşıyıcısı ömür boyu

1. % 80 Hepatit B virüsü sağlıklı taşıyıcısı  olarak hayatına devam eder.

2. % 10 Hepatit B virüsünden tamamen kurtulur.

3. % 10 Hepatit B virüsü kronikleşir, siroz ve karaciğer kanser riski oluşur.

Hepatit B tedavisi varmı bulundu mu? Kronik Hepatit B tedavisinde yeni ilaçlar nelerdir.

Hepatit B hastalığından korunmanın en kolay yolu, hastalığa yakalanmadan evvel aşı olmaktır. Hepatit B tedavisi tam olarak bulunmadı fakat aşağıdaki ilaçlar tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Antiviral İlaçlar

Karaciğer iltihabını ve karaciğer hasarını azaltan virüsü yavaşlatan veya durduran antiviral ilaç tedavileri vardır.

Entekavir – Baraclude

Tenofovir disoproksil – Viread/TDF

Tenofovir alafenamid – Vemlidy/TAF

Bir yıl veya daha fazla günlük 1 doz hap şeklinde alınır. Hepatit B eski antiviral ilaçlara göre direnç profilleri daha iyi ilaçlardır. Hepatit B tedavisi 2019 için bulunan ilaçlar 6 adettir, fakat şu anda yukarıdaki belirttiğimiz 3 tanesi kullanılıyor.

İmmün sistemi düzenleyen ilaçlar

Bağışıklık sistemini Hepatit B virüsüne karşı güçlendiren, virüsü kontrol altına almayı hedefleyen ve enjeksiyon halinde verilen ilaçlardır.

interferon alfa-2b – Intron A

pegile interferon – Pegasys

Bebeklerde immün sistem gelişmediği için akut Hepatit B virüsü kronik hale gelebilir, dolayısıyla Hepatit B hakkındaki diğer makalelerimiz okumanızı tavsiye ediyoruz.

Önceki

Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Besinlerin protein karbonhidrat yağ kalori değerleri

Sonraki

Yorum yapın