Dişim ağrıyor yanağım şişti ne yapmalı Diş ağrısı hemen çözüm ne iyi gelir

Hayatında diş ağrısı çekmeyen yoktur herhalde, diş ağrısı başka ağrıya benzemez deriz. Diş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız öncelikle en kısa sürede dişçinize gitmeniz gerek. Fakat o zamana kadar, dişim ağrıyor evde ne yapabilirim diyenler için, evde diş ağrısına ne iyi gelir neler yapılabilir uygulayabileceğiniz yöntemleri sizin için araştırdık.

Tuzlu Su ile Durulama

Dişçinize gidene kadar, evde yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ağzınızı sıcak, tuzlu su ile çalkalamaktır. Bunun için en iyi karışım 1/2 çay kaşığı sofra tuzunu 1 çay bardağı ılık suda eritmektir. İşiniz bittiğinde tükürün, yutmayın. Ayrıca, dişleriniz arasına sıkışmış ve ağrıyı arttırabilecek yiyecek parçasını gibi şeyleri çıkarmak için diş ipi kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı Kesiciler

Diş hekimleri özel bir durumu yoksa çocuk dış ağrısı için asetaminofen önermektedir. Özel bir durumunuz yoksa yetişkin diş ağrısı için, ibuprofen içeren reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Aspirin diş ağrısı için kullanımı sakın diş etlerine veya dişinize koymayın! Yutun. Aspirin dişe koymak gibi halk arasında yaygın olan bu yöntem işe yaramıyor ve ağzınızın içine zarar verebilir.

Diş ağrısına soğuk kompres uygulanması

Dişim ağrıyor yanağım şişti ne yapmalıyım diyorsanız, yanağınıza buz ile kompres uygulayın. Bu özellikle acıyı dindirmede ve şişliği almada yardımcı olabilir. Şişme dişte apse, iltihap ve diş köklerinde derin çürük olduğu anlamına gelebilir. Bu, çene ve diğer dişlerinizde de ciddi enfeksiyon nedeni olabilir. Bunun belirtileri ateş ve kızarmış diş etleri olabilir. İlk fırsatta diş doktorunuza görünün.

Diş ağrı giderici jeller

Eczaneden alacağınız diş ağrısı giderici sıvıları doğrudan dişe ve yakınındaki diş etlerine uygulayın. Benzokain içerirler, bu da ağzınızı biraz uyuşturur. Dikkat: sadece kısa süreli kullanım içindir.

Diş ağrısına buz

Elinize biraz buz alın, dişinizi bu buzla 7 dakika boyunca uyuşana kadar ovun. Buz diş ağrısı nasıl işe yarıyor? Araştırmacılar buzun beyne giden ağrı sinyallerini durdurduğuna inanıyorlar.

Diş ağrısına karanfil yağı

Bu doğal uygulama acıyı uyuşturur.  Bir parça pamuk alıp karanfil yağı ile ıslatın. Diş ve diş etlerine sürün. Bu doğal karanfil yağı benzokain kadar etkili olabilir.

Diş ağrısına sarımsak

Bir diş sarımsağı ezdiğinizde, yağlı bir sıvı elde edersiniz, bu doğal bir savaşçı olan allicin maddesini serbest bırakır. Ağrıyı kesmek için bir diş sarımsak çiğnemeği deneyebilirsiniz.

Diş otu (Kürdan otu) Bitkisi

Diş otu aynı zamanda kürdan otu,  mısır anasonu ve hıltan otu olarak da bilinen bir bitkidir. Başka birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen diş otu, gargara yapıldığında diş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Önceki

MPV Düşüklüğü Yüksekliği Nedir MPV Yüksekliği Tehlikeli Mi

Hematokrit Nedir, HCT Düşüklüğü HCT Yüksekliği Neden Olur

Sonraki

Yorum yapın