Döküm Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir Demir Döküm Ocak Temizliği

Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir Nasıl Parlatılır?

0 2.951

Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir Nasıl Parlatılır?

Mutfakta en çok kir tutan bölümler ocak demirleridir. Patates kızartma yahut pişirme esnasında yemeğin taşması gibi birçok durum ocak demirlerini kirletmektedir. Dolayısıyla gerekli önlemler alınsa dahi ocak demirleri her halükarda kirlenecektir.

Esasında ocak demirlerinin temizliği basittir. Ancak özverili bir şekilde yapılması gerekmektedir. Gün aşırı yapılacak ufak temizliklerle çıkarılması güç lekeler engellenebilmektedir. Ocak demirleri temizliği hususunda birtakım püf noktalar bulunmaktadır. Fakat can alıcı nokta ise bu işlemleri aksatmadan sürdürmektir.

En mühim nokta ocak demirlerini temiz tutmaktır. Pişirme esnasında yemek taşabilmekte veya yağ sıçratabilmektedir. Isının da etkisiyle bu lekeler çıkarılması güç bir hal alacaktır.

Dolayısıyla pişirmenin ardından ocak demirlerinin temizlenmesi gerekmektedir. Bir sünger ve bir miktar deterjan yardımıyla temizlenmelidir. Sonrasında bolca suyla demirler durulanmalıdır.

Temizlik için demirler kaldırılırken temkinli davranılmalıdır. Zira ısınan demirler kişinin elini yakabilmektedir. Bunun için bir bez ya da kalın bir eldiven kullanılabilmektedir. Ardından bir köşede soğuması için bekletilmelidir.

Yağ Çözücü ile Ocak Demirlerini Temizleme

Kadınların en önemli yardımcılarından birisi de yağ çözücülerdir. Ocak demirleri temizliği konusunda yağ çözücüler son derece tesirlidir. Bu nedenle ocak temizliği için yağ çözücülere başvurmak mantıklı olacaktır.

Çeşitli markalarda birçok yağ çözücü marketlerde mevcuttur. Talebe bağlı olarak bu markalardan biri temin edilebilmektedir. Yağ çözücü kullanırken en mühim nokta; yüzeye sıkıldıktan sonra bir müddet beklemektir. Ardından süngerin yeşil kısmıyla bütün yüzeyler temizlenir. Devamında bolca ve ılık suyla durulanır. Kurumasının ardından demirler ocağa yerleştirilebilir.

Aspirin ile Ocak Demirlerini Temizleme

Bim marketlerde satılan aspirin isimli bulaşık deterjanı bilhassa ocak demirleri temizliğinde oldukça tesirlidir.

Aspirinin bir kimyasal olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle demirler temizlendikten sonra iyice durulanmalıdır. Aksi takdirde ısının da etkisiyle zehirli bir gaz ortama salınabilmektedir.

Karbonat Ve Limon ile Ocak Demirlerini Temizleme

Limon ve karbonat karıştırıldığında harika bir temizlik ürünü elde edilmektedir. Son derece tesirli bir karışımdır. Bu karışım kullandığınızda artık ocak demirlerindeki yağlardan korkmanıza gerek kalmayacak.

  • İlk olarak bir limonu orta kısmından iki parçaya ayırın. Parçaların kesilen yüzüne bol miktarda karbonat dökün. İşlemin evvelinde ocak demirleri sıcak su içerisinde bir müddet bekletilmelidir. Bu sayede yağlar yumuşayacaktır.
  • Ardından karbonatlı limonlar ile ocak demirleri güzelce ovulur. Bol suyla durulanır ve kurutmak üzere bir köşede bekletilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.