Dolmalık Fıstık Sağlık İçin Yararları Çam Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir?

Çam Fıstığı Faydaları Fiyatı Kilosu Zararları Yan Etkileri Besin Değeri

0 17

Çam Fıstığının Faydaları, Yan Etkileri Besin Değeri

Çam fıstığı, çamgillerden bir ağaçtan elde edilir. Çok küçük boyutlarda olmasına rağmen, sağlığa çok büyük faydaları bulunmaktadır. Bu fıstık genellikle dolmalara konulduğu için dolmalık fıstık olarak da bilir. Çam fıstığı maalesef çok pahalıdır. Kilosu 235 TL’dir.

Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyonlara, bakterilere ve serbest radikal gibi birçok zararlı etkene karşı korur hastalanmayı önler, mevcut hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle, çam fıstığı gibi bağışıklık sistemini geliştirici gıdalar tüketmek, sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Diğer besin öğelerinin yanı sıra, çam fıstığı çinko ve manganez gibi mineraller içerir. Bu iki mineral de bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir ve bu sayede bağlayıcı dokular sağlanır ve hormonlar dengelenir. Bunlara ek olarak, güçlü bir bağışıklık sistemi, bakterileri, kanser hücrelerini, toksinleri öldürerek, vücudunuzun organlarını güvende tutar.

Kabızlığı Giderir

Düzenli çam fıstığı tüketimi, kabızlığa şifa olur. Çam fıstıkları yüksek oranda lif içerir ve bu sayede kabızlığı önler ve yok eder. Lif içeriği, bağırsak hareketlerini güçlendirir, dışkıyı yumuşatır ve kabızlık problemini önler.

Kanseri Önler

Çam fıstığı, bağışıklığı güçlendirir. Birçok antioksidanı içeriğinde barındırır. Bu antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Bu çerez, enfeksiyonlardan sizi kurtaracak ve çeşitli kanser türlerinden sizi koruyacaktır.

Kalp Sağlığını Korur

Bu fıstıklar, kalbiniz için çok faydalıdır. İçerdiği yüksek tekli doymamış yaplar, kolestrol seviyelerini düşürür ve kan dolaşımını hızlandırır. K ve E vitaminleri içeriğiyle kalbi sağlıklı tutar.

Psikolojik Sağlığa Faydalıdır

Çam fıstığı, genel psikolojik sağlık için gerekli besinlerden biridir. Bir avuç dolusu fıstık, vücut sağlığınızı bozmadan beyninize çok büyük yardımlar edebilir. Beyninize oksijen transferi için çok gerekli bir mineral olan demir ile doludur. Ayrıca yapılan birçok çalışma sonrasında çam fıstığının, endişe, stres, depresyon gibi birçok sorunu tedavi etmeye yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Düzenli olarak tüketildiğinde, magnezyum duygusal ve ruhsal sorunlara çok iyi gelir.

Yaşlanma Karşıtı ve Cilt Koruyucudur

Çam fıstıkları içerisinde bulundurduğu birçok antioksidan ile yaşlanma belirtilerini yok eder. Bu antioksidanlar, cilde zarar veren serbest radikalleri yok ederler ve cildi korurlar. Bu sağlıklı atıştırmalık, cildinizde oluşacak kırışıklıkları önler. Ayrıca bu fıstıklar, cildinzii güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korurlar. E vitamini içeriği ise cildinizi nemli tutmaya yardımcı olur.

Saçları Güzelleştirir

Çam fıstığının içerdiği çeşitli besin öğeleri, saçlarınızı sağlıklı ve parlak hale getirir. E vitamini ve protein içeriği sayesinde, saçınız ve saç derinizin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılar. Ayrıca saç çıkmasını da sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Çam fıstıkları, iştahınızı bastıran bazı hormonları salgılamaya yardım ederek, kilo vermenize yardımcı olur. Doymamış yağ içeriği sayesinde çam fıstığı, yüksek miktarda cholecystokinin hormonu salgılamaya yardım eder. Bu hormon da iştahı azaltır. Bu sebeple çam fıstığı, fazla yeme sorununu giderir ve kilo vermeye yardım eder.

Kan Basıncını Düşürür

Çam fıstığı, antioksidan içeren bir amino asit olan arginine içerir ve bu içeriği sayesinde yüksek tansiyonu olan insanların kan basıncını düşürür. Arginine ayrıca kan pıhtısı oluşumunu da önler.

Adet Sorunlarını Giderir

Çam fıstığı yüksek oranda K vitamini içerir ve bu da kan pıhtılaşmasını önler ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayesde adet ağrılarına şifa olur.

Çam Fıstığı Yan Etkileri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyon

Yer fıstıklarına alerjisi olan insanların, çam fıstığına da alerjik reaksiyon gösterme ihtimali bulunmaktadır. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi sorunlara yol açabilir.

Gaz Sancısı

Çam fıstığı midede gaz sancısına da neden olabilir.

Çam Fıstığı Nerede Yetişir?

Çam fıstığı ülkemizde yaygın olarak İzmir, Aydın ve Muğla’da yetişir. Dünyada ise Akdeniz ülkelerinde, Portekiz, İspanya, İtalya ve Kuzey Amerika’da yetişir.

Çam Fıstığı Besin Değerleri

 • Porsiyon Miktarı: 100 g
 • Kalori (kcal) 673
 • Toplam yağ 68 g
 • Kolesterol 0 mg   
 • Sodyum 2 mg
 • Potasyum 597 mg
 • Karbonhidrat 13 g
 • Diyet Lifi 3,7 g    
 • Şeker 3,6 g
 • Protein 14 g
 • A Vitamini   29 IU C Vitamini   0,8 mg
 • Kalsiyum     16 mg          Demir 5,5 mg
 • D Vitamini   0 IU   B6 Vitamini 0,1 mg
 • B12 vitamini 0 µg   Magnezyum 251 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.