Douglas Ne Demek Douglas Boşluğu Nerededir Douglasta Minimal Sıvı

Ultrasonda Douglasta Sıvı Birikmesi Douglasta Serbest Mayi Nedir?

4 22.038

Douglas Ne Demek?

Uzman hekimlere muayene olunmak amacıyla hastanelere müracaat edildiğinde hastalıklar hakkında bilgi sahibi olunabilmesi adına bir takım testler uygulanmaktadır. Bu testlerin ardından kişiye ve hekime tetkik raporları sunulur. Söz konusu raporlarda çoğunlukla tıbbi ifadeler bulunduğundan kişinin bu rapordan anlam çıkarması bir hayli güçtür. “Douglas” terimi de bu tıbbi ifadelerden birisi olup, daha çok jinekolojik muayenelerin raporunda rastlanmaktadır. Sıklıkla karşılaşılan ifadelerden birisi ise “Douglasta serbest mayi saptandı.” ifadesidir. Rahmin arka kısmında yer alan boşluğa “douglas” adı verilmektedir.

Douglas alanında yumurtlama dönemine yaklaşıldığı vakitlerde veyahut yumurtlamanın ardından mayi olarak bahsi geçen bir sıvı birikmesi gözlemlenebilir. Bu hal tıpta son derece doğal karşılanmaktadır. Genellikle bir tehdit unsuru olarak görülmemektedir. Sıklıkla kadın bireylerde yumurtlama sürecinin ardından doglasta sıvı birikimi oluşmaktadır. Douglasta sıvı birikmesi genellikle yaşamı tehdit edici bir unsur olmasa da nadiren de olsa soruna işaret edebilir.  Douglasta sıvı birikimi, enfeksiyona bağlı bir durumdan veya rahim tümörlerinden de kaynaklanabilmektedir.

Dolayısıyla vakit kaybedilmeden uzman bir jinekolog hekim ile iletişime geçilmelidir. Yetkili hekime müracaat edildiği vakit doktor sizden bir takım testler isteyecektir. Bu test ve tetkiklerin ardından douglasta serbest mayi birikiminin nedenleri detaylı bir biçimde gözlemlenebilmektedir. Devamında da duruma uygun tedavi yöntemine başlanır. Genel olarak ilaç tedavisi rahatsızlığın giderilmesi için kafi olmaktadır.

Ultrasonda Douglasta Sıvı Birikmesi Douglasta Serbest Mayi Olması İle İlgili Doktorlara Sorular

Sual: Ultrason sonucumda “Douglasta sıvı mevcuttur.” çıktı bu ne demektir ve tedavisi nasıl olur?

CEVAP

Dr. Sinan Kurşun’un cevabı: (Adetten hemen sonra veya yumurtlama döneminde zaten normal olarak olabilir, merak etmeyiniz…elbette onun dışında enfeksiyon vs. diğer nedenlerle de olabilse de buna muayene ve değerlendirmenizi yaparak karar verilebilir.)

Sual: Douglasta minimal serbest sıvı görüldü bende acaba neden olduğunu ve ne olduğunu merak ediyorum.

CEVAP

Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı: (Douglasta serbest sıvı en fazla yumurtlamadan sonra görülebilir, bazı enfeksiyon hastalıkları, over tümörleri vesaire de serbest sıvı oluşmasına neden olabilir. Jinekolojik muayene ve tetkikler yapılmalıdır. )

Sual: İyi çalışmalar. Ultrason tetkikinde douglasta sıvı tespit edildi. Sebebi ne olabilir?

CEVAP

Dr. Fatma Horasan’ın cevabı:(Normal yumurta çatlaması sonrası ortaya çıkar.)

Sual: Douglasta minimal sıvı ne demek? Tedavi gerektirir mi?

CEVAP

Dr. Serhat Partalcı’nın cevabı: (Merhabalar, hayır önemli birşey değildir, her bayanda olabilir.)

Sual: 18 yaşımdayım ve bekarım bende douglasta minimal serbest sıvı görüldü. Hastaneye gitmedim tekrar merak ediyorum ne olduğunu, önemli bir şey mi bilgim yok. Bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP

Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı: (Douglasta yumurtlamaya yakın dönemlerde ya da yumurtlamadan sonra minimal mayi olması çok zaman görülebilen normal bir durumdur.

Sual: (Hocam batın ultrason çektirdiğimde “Douglasta sıvama tarzı serbest sıvı izlenildi.” diyor bu nedir, kötü bir şey midir?)

CEVAP

Dr. Selim Şenöz’ün cevabı: (Özellikle yumurtlama sırasında veya hemen adet sonunda rahim arkasında bir miktar sıvı ve/veya kan olabilir. Zararı yok. Ancak miktar çok ise araştırılmasında fayda vardır.)

Sual: Doktor Bey iyi akşamlar. Kardeşimde douglas boşluğunda serbest sıvı tespit edilmiş yazıyor. Doktor kist falan olmadığını söyledi kan tahlillerinin hepsi normal durumda sıvı haricinde başka bir sıkıntısı yok belinde şiddetli ağrısı oluyor nedeni bu sıvı olabilr mi doktor iğneyle alınması gerekebilir demiş sizce önemli bir durum mu?

CEVAP

Dr. Kutay Biberoğlu’nun cevabı:(Sıvıyı unutun. herkes te olur. Doktorlar bazen kendilerine gereksiz işler arar.)

4 Yorumlar
 1. Zeynep diyor

  Iyi günler hocam Uterusta servikse yakın büyüğü 7 mm çaplı birkaç adet basit kist izlendi. Douglosta az miktarda sıvı birikimi izlendi. Enfeksiyon acısından anlamlı olabilir. Yazıyor hocam bu ne anlama geliyor acaba.

 2. Serkan DEMİRÖZ diyor

  Raporu yorumlarmısınız? çok teşekkürler iyi çalışmalar.
  Rapor Adı : TRANSVAGİNAL USG RAPORU Endometrium kalınlığı 4 mm dir. Myometrium heterojen ekodadır. Her iki over net izlenemedi. Servikste belirgin sınır veren lezyon izlenmemekle birlikte 47×38 mm boyutunda olup ekspanse görünümdedir. Sol adneksiyal lojda 34×31 mm boyutunda hiperekojen solid lezyon izlenmiş olup implant lehine düşünülmüştür. Douglasda 4 cm derinliğinde mayii izlenmiş olup, peritoneal yüzeylerde implant ile uyumlu kalınlaşmalar mevcuttur. NOT: Batında omentak kek görünümü izlenmiş olup asit mayii mevcuttur……………………….

 3. Eda diyor

  Hocam annem bir hafta önce doktora göründü doktorun raporunda olanları aynen aktarmış olucam ciddi bir şey var mi sizden öğrenmek istiyorum annem gerçekten çok rarahtsiz çünkü .sağ overde büyüğü 16mm ebatli birkaç kist izlendi.duoglasta minimal mayi izlendi. L4/5 düzeyinde minimal jeneralize bulging izlendi.S2 vertebra seviyesinde spinal kanalda milimetrik ebatta kistik görünüm var (tarlov kisti)hocam raporda aynı bu şekil yazıyor doktorumuz kötü bir durum olmadığını söyledi ama annem ciddi anlamda rahatız .cevaplarsaniz çok minnettar olurum

 4. Elçin diyor

  Mesane konturları düzenli, duvar kalınlığı normal sınırlardadır. Lümeni içerisinde taş ya da kitle saptanmadı.
  Uterus orta hatta, antevert pozisyondadır. Boyutları normal, konturu düzgündür. Suprapubik yaklaşımla myometrium homojen görünümdedir. Endometrium konturu düzgün, çift duvar kalınlığı 9 mm. dir.
  Her iki over polikistik görünümdedir. Sol over douglas yerleşimlidir. Overlerde sınır ve eko farkı oluşturan kitle lezyonu izlenmedi.
  Douglasta minimal sıvı izlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.