Dudakta Beyaz Komedonlar Beyaz Kabarcıklar Bitkisel Tedavisi

Dudakta Beyaz Noktalar Beyaz Lekeler Neden Olur Nasıl Geçer?

0 1.647

Dudaklar üzerindeki beyaz lekelerin, beyaz noktaların, komedonların çıkmasının nedeni önemsiz olabilir veya altında yatan ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu yüzden teşhis ve tedavi için kişilerin bir Cildiye doktoruna danışması önemlidir.

Dudakta beyaz genellikle, dudakta aşırı sebum salgılanmasından dolayı meydana gelir. Bu durum dudakta enfeksiyon riskini tetikleyebilir. Enfeksiyon dudaklarınız üzerinde beyaz noktalara yol açacaktır ve birçok ev yapımı kürle tedavi edilebilir. Aşağıda bildireceğimiz bu doğal kürler bu lekelerin rengini açacak ve yeniden oluşmalarını önleyecektir. Kürlerin çoğu dudak bölgenizdeki bakteri ve mikropları öldürerek enfeksiyonla savaşacak antibakteriyal özellikler bakımından zengindir.

Dudakta Beyaz Nokta Beyaz Leke Beyaz Komedonlar Nedenleri

Dudakta beyaz nokta, beyaz lekeye yol açan durumlar şunlardır;

Fordyce Benekleri: Dudakta beyaz noktaların en sık karşılaşılan nedeni dudakta fordyce beneklerinin çıkmasından kaynaklanır. Bu benekler 1-3 mm çap aralığında değişkenlik gösterebilen dudak üstündeki küçük, beyaz lekelerin çıkmasına yol açar. Fordyce granules olarak da adlandırılan bu lekeler ağrılı veya tehlikeli değildir. Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir.

Dudakta beyaz leke, beyaz nokta oluşmasının diğer nedenleri şunlardır;

Vitiligo hastalığı

Uçuk

Dudak kanseri

Kontak alerji

Pigment bozukluğu

Dudakta bezlerin hipertrofisi

Dudaktaki yağ bezeleri

Dudaktaki Beyaz Noktalar Beyaz Lekeler Beyaz Komedonlar İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sarımsak

Sarımsak dudaktaki beyaz lekelerden, noktalardan kurtulmakta çok etkili bir maddedir. Harika bir antibakreriyal ajan olarak sarımsak enfeksiyona neden olan bakteriyle etkili bir şekilde savaşır. Bir diş sarımsağı ezin ve badem yağıyla karıştırın. Karışımı dudaklarınız üzerine uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Etkili sonuçlar için bunu haftada bir kez deneyin.

Sarımsak iyileştirici özelliklerle doludur ve kan dolaşımımızdaki mikroorganizma miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Ağız sağlığımızı da korumaya yardımcı olur. Bu yüzden düzenli olarak daha fazla sarımsak tüketmek hem ağız boşluğunuzu hem de kanınızı temiz tutar, böylece dudaklar üzerinizde çirkin beyaz lekeler yok olur.

Zeytinyağı

İyileştirici özelliklerle dolu zeytinyağı dudaklardaki beyaz komedonlardan kurtaran harika bir kürdür. Bir miktar saf sızma zeytinyağı alın ve dudaklarınız üzerine bolca sürün. Bir saat bekletip ılık suyla durulayın. Bu kürü dudaklarınızdaki beyaz noktalardan kurtulmak için 2 hafta günde 2-3 kez kullanın.

Argan Yağı

Argan yağı dudaklardaki beyaz lekeleri tedavi edebilen ve bakteriyle savaşabilen antifungal özellikler bakımından zengindir. 3-4 damla argan yağı ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Tüm etkilenen alana yağı sürün. Ilık suyla yıkamadan önce 15 dakika bekletin. – Bu kürü iyi sonuçlar almak için haftalık aralıklarla kullanın.

Elma Sirkesi

Asidik doğasıyla elma sirkesi dudaklardaki beyaz lekelerin tedavisinde yardımcı olabilir. Elma sirkesi dudaklarınız üzerinde bulunan beyaz lekeler için en iyi ve en basit tedavidir. Acıtabileceğinden elma sirkesini doğrudan dudaklarınıza uygulamayın. 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak saf suyla karıştırın. Seyreltmiş solüsyonu alın ve etkilenen alan üzerine uygulayın.

Jojoba yağı

Jojoba yağı dudaklardaki beyaz lekeleri azaltacak ve yeniden oluşumunu önleyecek güçlü antioksidanlarıyla bilinir. 2-3 damla jojoba yağını E vitamini yağıyla karıştırın. Tamamen karıştırdıktan sonra, etkilenen alana uygulayın ve en iyi sonuçlar için 10 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın, kürün haftalık uygulaması dudaklardaki beyaz lekelerden kurtulmaya yardım edecektir.

Çalışmalar hem jojoba yağının hem de argan yağının dudaklar üzerindeki beyaz lekelerin tedavisinde çok etkili olan tokoferol içerdiğini kanıtlamıştır. Bu yağları eşit miktarda alıp iyice karıştırabilirsiniz. Daha sonra, yağ karışımını dudaklarınıza uygulayın ve 5 dakika sonra durulayın.

Sitrik Meyveler

Elma sirkesi portakal, limon benzeri birçok sitrik meyve suyu da dudaklardaki beyaz lekelerden kurtulmak için kullanılabilir. Meyve sularını suyla karıştırarak bir karışım hazırlamanız gerekir ve karışımı pamuk yardımıyla dudaklarınıza uygulamalısınız. Karışımların asidik özellikleri birkaç gün içinde gözle görülür sonuçlar verecektir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.