Sezeryandan Sonra Spor Yapılır mı Hangi Sporlar Yapılır?

Sezeryan Sonrası Spor Ne Zaman Başlanmalı Doktor Cevaplıyor

0 315

Sezeryan doğum yapan annelerin en merak ettiği sorulardan biri de sezeryan sonrası hangi sporları yapabilirim, sezeryan doğum sonrası spora ne zaman başlayabilirim sorularıdır. Makalemizde bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Sezeryan Sonrası Hangi Sporlar Yapılabilir?

Sezaryen sonrası en faydalı sporlar şunlardır;

  • Yürüyüş
  • Yüzme
  • Mekik çekme
  • Pilates

Sezeryan Sonrası Spor İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Sezeryan doğumdan ne kadar sonra spora başlayabilirim, ne zaman mekik ve karın egzersizleri yapabilirim?

CEVAP

Dr. Ömer Demirelli’nin cevabı 🙁 3 ay sonra başlayabilirsiniz)

Sual: Sezeryan ile doğum yaptım. Malumunuz hamilelik kilolarım olduğu gibi kaldı. Şimdi diyet ile birlikte aerobik salonuna devam etmek istiyorum. Hareket için erken mi, ameliyat yerlerine bir zararı olur mu? ayrıca dikiş yerlerinde zaman zaman sızı oluyor. Bunlar normal mi?

CEVAP

Dr. Melih Üstün’ün cevabı:( Sezeryanın üstünden 3 ay geçtikten sonra her türlü sporu yapabilirsiniz. dikiş yerlerinize hiçbir şey olmaz. Ameliyatta cilt altı sinir uçları da mecburen kesildiğinden bu tür sızılar bazen birkaç yıl sürebiliyor.)

Sual: Sezeryan doğum yapalı 2 ay oldu.Karın bölgemden çok rahatsızım.Ne zaman spora başlayabilirim ve ne gibi aktiviteler yapabilirim?

CEVAP

Dr. Nuray Kitapçıoğlu’nun cevabı:( Merhabalar spora başlamanız için henüz erken. Sezaryen sonrası 4. aydan sonra hafif egzersizlerle başlayabilirsiniz. )

Sual: Sezaryan ile doğum yaptım.Fazla kilolarımdan kurtulmak için ip atlama sporu yapmak istiyorum ama dikişlerime zarar verir mi?

CEVAP

Dr. Fazile Akyüz’ün cevabı:( Merhabalar; sezaryen sonrası dikkat edeceğiniz hususlar özellikle karın kaslarını geren tarzda spor hareketleridir. Bunlar ağır kaldırma , mekik vs tarzı sporlardır. Bunlara özellikle sezaryen sonrası 1 sene içinde dikkat edilmesi gerekir. Özellikle birden fazla sezaryen operasyonu olmuşlarda ameliyat yerinden fıtıklaşmalar olabilir. İp atlamak genelde karın duvarını teorik olarak germeyeceği için sakınca olacağını düşünmüyorum. Ama spor öncesinde bir jinekolojik muayene öneririm .)

Sual: 2.5 ay önce sezeryanla doğum yaptım, sezeryandan sonra karın egzersizine ne zaman başlayabilirim. Mekik çekme hareketleri yapabilir miyim dikişlere zarar verir mi?

CEVAP

Dr. Burcu Kardaş Aslan’ın cevabı:( 3 ay sonra egzersizlere başlayabilirsiniz)

Sual: Ben 4 ay önce sezeryanla doğum yaptım spora başlamak istiyorum ne zaman başlayabilirim?

CEVAP

Dr. Hasan Yıldız’ın cevabı:( Merhaba; 40. günden sonra serbest.)

Sual: Sezeryan ameliyat oldum 42 gün önce, göbeğim çok kaldı, ne zaman spor yapmaya başlayayım, sezaryen sonrası korse taksam mahzuru olur mu?

CEVAP

Dr. Sevim Turhan’ın cevabı:( Korse kullanabilirsiniz, yürüyüş yapabilirsiniz. Spor 6 ay sonra daha uygun olacaktır)

Sual: Sezeryandan sonra spor yapmak icin ne kadar zaman geçmesi gerekiyor. Kayak ve board yapılabilir mi?

 CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı “Kayak yapmayın karın kaslarını güçlendirici sporlar yapabilirsiniz.”

 Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.