E471 Bitkisel Emilgatör Hangi Ürünlerde Var

E471 Nedir E471 Katkı Maddesi Helal mi?

0 1.857

E471 Nedir? Bitkisel Emilgatör Hangi Ürünlerde Bulunur?

E471 dondurma, pasta, kremşanti gibi besinlerde bulunan sığır jelatini de denilen kıvam arttırıcı olarak kullanılan bir maddedir. Bu madde hayvanların deri ve kemiği kullanılarak üretilmektedir. Fakat Türkiye’de E471 maddesini üreten hiçbir firma bulunmadığından bu madde Türkiye’ye ithal edilmektedir. E471 maddesi en çok dondurma, gofret, pasta kremaları, puding, margarin, sıcak çikolata gibi karışımlar, toz patates püresi ve unlu mamullerde bulunmaktadır.

Gündelik yaşamda tüketilen birçok besinde katkı maddesi olduğu maalesef ki çok açıktır. Bu katkı maddelerinin hangi yağlardan meydana geldiği tüketici sağlığı için büyük önem taşımaktadır. E kodlu katkı maddeleri hayvansal yağlardan elde edilmektedir. O yüzden de bu katkı maddelerinin domuz eti yağı içerip içermediği ve dolayısıyla helal olup olmadığı merak edilmektedir.

E471 yalnızca hayvansal değil aynı zamanda bitkisel yağlardan da üretilebilmektedir. E471 (emülgatör) mono ve digliseritlerden oluşan bir tür yağ asitidir. Bitkisel ve hayvansal tüm taplar 1 molekül gliserol ve 3 molekül yağ asitinden oluştuğundan diğer katkı maddelerinden yapıca bir farkı bulunmamaktadır.

E471 (emülgatör) Katkı Maddesi Hangi Amaçlarla Kullanılmaktadır?

E471 (emülgatör) katkı maddesinin kullanım amaçları şunlardır:

  • Besinlerde su ve yağ fazının bir arada kalması için.
  • Kilo olarak aşırı zayıf kişilerde  vücutta yağ takviyesi olarak (doktor tavsiyesi)
  • Unlu mamullerde nişastanın suyunu kaybetmesini engellemek için( bayatlamayı engeller)

E471 (emülgatör) Hangi Kaynaklardan Üretilmektedir? E471 (emülgatör) Helal Mi?

E471 maddesi mono ve digliseritlerden oluşur. Bu katkı maddesi çoğunlukla soya yağından yapılır ki E471yapımında kullanılacak soyanın hidrojen ile hidrojenize edilmesi gereklidir.

Sual: E471 Katkı Maddesi Helal mi?
CEVAP
Efendim, dinen men edilmemiş ise de vücuda zararları olduğu için tavsiye edilmemiştir.Nadir de olsa E471 katkı maddesi  soya yağı dışında hayvansal yağlardan da elde edilebilmektedir. Açıkça domuz yağından yapıldığı yazmıyorsa kullanılmasında bir sakınca yoktur.

E471 (emülgatör) Katkı Maddesi İçeren Gıdalar Hangileridir?

E471 katkı maddesi başta yağ ve enerjisi bol yüksek kalorilii birçok besin içerisinde bulunmaktadır. Örnek  vermek gerekirse E471 katkı maddesi içeren besinlerden bazıları şunlardır:

  • Dondurma (özellikle açık)
  • Pasta kremaları
  • UHT kremaları
  • Gofret türü çikolatalar
  • Çok çeşitli unlu mamüller
  • Margarin
  • Hazır toz çorbalar
  • Hazır toz patates püreleri
  • Hazır pudingler
  • Hazır çikolata benzeri karışımlar

E471 katkı maddesi en çok bu tür gıdalarda bulunsa da başka gıdalar saymak da mümkündür. E471 hem hayvansal hem de bitkisel yağlardan üretilebildiğini ifade etmiştik. Hayvansal yağlardan oluşan E471 katkı maddesini kullanmak istemeyenler soya gibi bitkisel yağlardan yapılmış olanını da kullanabilmektedir. E471 katkı maddesinin sağlığa kanıtlanmış bir zararı yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.