El Parmaklarında ve Ayak Parmağında Su Toplaması Kesin Tedavisi

Parmakta Su Toplaması Neden Olur Nasıl Geçer 4 Doğal Çözüm

0 183

Parmakta Su Toplamasının Nedenleri Nelerdir?

Parmakta su toplaması el parmaklarında ve ayak parmaklarında meydana gelebilir. Dar ayakkabı kullanımı ayak parmaklarında su toplamaya sebep olabilir. Parmakta su toplaması mantar hastalığı, parmağa darbe alma, egzama, parmağın kaynar suya girmesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Parmağınızda su toplaması sorunu yaşıyorsanız Cildiye doktoruna gitmelisiniz.  Doktor en basit ve kolay tedavi yöntemi olarak akşamları parmak aralarınıza tentürdiyot sürmenizi, sabahları aynı yerlere “undotalk” serpmenizi önerebilir.

El ve Ayak Parmağında Su Toplamasına Bitkisel Çözümler

Yeşil Çay

Yeşil çayın en büyük özelliğinden birisi içerisinde iltihap karşıtı maddeler bulundurmasıdır. Bu maddeler el ve ayak parmağında meydana gelen su toplanmasını geçirmede çok etkilidir. Yeşil çayı şu şekilde su toplayan yerlerde kullanabilirsiniz:

İlk olarak bir poşet yeşil çayı bir bardak  sıcak suya atarak 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra çay poşetini çıkarın ve çayı ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra çay poşetini parmakta su toplayan yere yerleştirip biraz bekleyin. Bu uygulamayı 4-5 gün yaptığınızda su toplanmalarının geçtiğini göreceksiniz. Yeşil çay yoksa sallama siyah çay poşetini kullanabilirsiniz. Bu da yoksa çayı demleyin. Temiz bir bezi sıcak çaya batırın ve hafifçe sıkın. Ilınınca bunu su toplayan yere tutun.

Elma Sirkesi

Parmaklarda su toplanma probleminden kurtulmak için başvurabileceğiniz bir diğer doğal yöntem elma sirkesidir. Çünkü içeriğinde hem antibakteriyel hem de iltihap sökücü özellikler oldukça çoktur. Bir parça pamuğa elma sirkesi damlatıp bunu kabarcık olan yere sürün, ve bantlayın. Alternatif bir yöntem olarak 1 çay kaşığı elma sirkesi ile yarım tatlı kaşığı soğan ezmesini karıştırıp parmaktaki su toplayan yere sürüp 15 dakika bekletebilirsiniz. Bu süre dolduktan sonra parmağınızı güzelce yıkamalısınız.

Aloe Vera Jel

El ve ayak parmaklarında meydana gelen su toplanmalarını geçirmek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içerisindeki jeli yemek kaşığı ile çıkarın. Elde ettiğiniz aloe vera jelini direkt olarak su toplayan yere sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın. Aloe vera cilt için dost bir jeldir çünkü içeriğinde bol miktarda iltihap önleyici bileşikler bulunmaktadır. Aloe vera jeli ciltte kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi birçok problem için çok etkili bir doğal yöntemdir.

Sarımsak

1-2 diş sarımsağı ezin. Parmaklardaki su toplayan yerlere bunu sürüp, gazlı bezle sarın. 15 dakika bekletin. Ardından bandajı çıkarın fakat bölgeyi yıkamayın. Biraz daha bekleyerek sarımsağın etkisini göstermesini sağlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.