Sperm Renkleri Sarı, Yeşil, Beyaz, Kahverengi ve Siyah Renk Olması

Sperm Renkleri Ne Anlama Gelir Sperm Renkleri ve Anlamları

0 801

Sperm Renklerinin Anlamları

Sağlıklı bir erkek vücudunda salgılanan spermin rengi beyaz veya grimsi beyaz tonlarındadır. Spermin renginin değişmesi her erkek için bir endişe konusu olabilir. Eğer spermin rengi değiştiği gibi kıvamı da değişmişse ve bu değişim minimum 3 hafta sürmüşse, vücutta buna yol açan bir sağlık problemi olduğu düşünülür. Sperm yani meninin rengindeki sarılığın nedeni sperme idrar karışması olabilirken, spermdeki pembe, kırmızı ve koyu kahverengi tonların nedeni prostattaki kanama olabilir.

Sağlıklı Sperm Rengi Nedir?

Erkeklerin vücudunda salgılanan meni; boşalma anında peniste salgılanır ve üretra ile vücuttan atılır. Bu salgılanan sıvının rengi bulantık beyaz olup yapısında sperm bulunmaktadır. Normal şartlarda sperm rengi beyazımsı veya grimsi tonlardadır. Bu sperm rengi erkeklerde sağlıklı kabul edilmektedir. Meninin rengini içeriğindeki farklı mineraller, proteinler, enzimler ve hormonlar belirler. Meniye renk veren bu bileşenler de erkek vücudunda prostat bezi tarafından salgılanır.

Sperm Renkleri Ne Anlama Gelir?

Beyaz, Gri Tonlarında ve Berrak Sperm

Meniniz, sperminiz berrak, beyaz veya gri tonlarında ise, bu durum normal kabul edilir, sağlıklı renk budur. Meninin rengindeki bu tonların nedeni erkek vücudundaki üreme bezleri tarafından üretilen mineraller, proteinler, hormonlar ve enzimlerdir. Bu bileşenlerin içeriği meninin renginde rol sahibidir.

Sarı Renk Sperm

Spermin sarı renk olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Kullanılan ilaçların yan etkileri, sarılık, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostat enfeksiyonu, menide idrar bulunması, alkol ve tütün kullanımı spermin, meninin rengini sarıya çevirebilir. Erkek vücudunda boşalma esnasında sperm üretradan geçer ve bu kanalla vücuttan atılır. Bu yüzden üretradaki idrar ile sperm karışabilir ve meninin rengi sarı olabilir.  ek olarak tüketilen bazı besinler de sperm rengini sarı yapabilir. Örneğin; zerdeçal gibi içeriğinde doğal sarı pigmentler bulunduran besinlerin tüketilmesi spermin rengini sarıya çevirebilir. Öte yandan yaş ilerledikçe erkeklerin sperm rengi daha sarı olabilir.  spermin sarı renkte olmasına sebep olan bir diğer faktör ise cinsel ilişki veya mastürbasyon öncesinde idrarın yapılmaması olabilir ki bu durumda spermin idrarla karışması çok büyük ihtimal dahilindedir. Şunu belirtmekte fayda vardır ki; spermin sarı olmasına yol açan ciddi problemlerden birisi de cinsel yolla bulaşan bakteriyel hastalıklar olabilir. Bu hastalıklara örnek olarak gonore ve klamidya verilebilir.

Sigara içen veya alkol tüketen erkeklerde spermin renginin sarı olması normaldir. Bu tür alışkanlıklar spermin rengini değiştirebilir. Genel olarak spermin sarımsı olması büyük bir problem belirtisi olmaz. Fakat eğer bu durumda ek başka belirtiler görülüyorsa doktora gidip muayene olmak iyi olacaktır.

Yeşil Sperm

Spermin yeşil olması durumunda genellikle vücutta bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bu enfeksiyon mesane bölgesinde olabildiği gibi cinsel bolla bulaşan bir enfeksiyon da olabilir. Spermin 3 haftadan daha uzun süre yeşil olması daha ciddi durumlar olan prostat kanseri veya prostatitin habercisi olabilir. Bu durumda dikkatli olmakta fayda vardır.

Kahverengi Sperm

Spermde kan olması veya spermin kahverengi renkte olması hematospermi ya da hemosperminin bir sonucu olabilir. Veyahut testis veya prostatta travma oluşması sonucunda da sperm kahverengi renkte olabilir. Bu bölgelerdeki travmalar genellikle bisiklet sürmek ve ata binmek gibi testislere baskı yapmak, yaralanmak, cinsel aktivitenin çok yorucu olması ve zorla boşalmaya çalışmak gibi nedenlerden meydana gelebilir. Olarak cinsel yolla bulaşan klamidya ve bel soğukluğu benzeri hastalıklar da enfeksiyon kaynaklı spermin rengini kahverengi yapabilir. Son olarak çok görülmese de spermdeki kahverengiliğin nedeni vücutta erkek organında tümör veya polip olması olabilir.

Pembe veya Kırmızı Sperm

Sperme taze kan karışması durumunda rengi pembe veya kırmızı olabilir. Ek olarak prostat, yüksek tansiyon, testislerde veya üreterde problemler, mastürbasyon ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucunda spermde kan görülebilir.

Siyah Sperm

Spermin siyah olmasının nedeni çoğunlukla hematospermidir. Bu durum spermde kan olması şeklinde bilinmektedir. Siyah spermin nedeni sebebi omurilik yaralanması olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.