Bit İçin Sirke Nasıl Kullanılır Sirkeli Su Nasıl Hazırlanır?

Elma Sirkesi Biti Öldürür mü Yok Eder mi? Bit İçin Elma Sirkesi

Male human head louse, Pediculus humanus capitis. Technical settings : - focus stack of 23 images - microscope objective (Nikon achromatic 10x 160/0.25) directly on the body (with adapter ~30 mm)
0 2.450

Bit İçin, Bitleri Yok Etmek İçin Sirke Tedavisi Kürü Yöntemleri

Saç bitleri kafa derisinde bulunan saç derisindeki kandan beslenen küçük parazitlerdir. Bit sorunu, çocuklar arasında yaygın bir problemdir. Bitleri yok etmede en etkili ve basit yöntem sirkedir. Sirkede yüksek miktarda bulunan asetik asit bitleri başarılı şekilde öldürebilir. Elma sirkesi doğal bir mantar kırandır ve kafa derinizdeki pH dengenizi düzenlemeye yardım eder. Böylelikle kafa derisinde kaşıntıya neden olan mantar, bakteri, virüs ve bitleri de yok etmede çok etkili rol oynar.

Bitler insan kafa derisinde yaşayan ve kandan beslenen küçük böceklerdir. Bunlar yürüyebilir ancak uçamazlar yani yakın temas halinde bir kişiden diğerine geçebilirler. Saç bitleri oldukça bulaşıcıdır. Bu sebeple okulda bulunan çocuklarda bitlenme son derecede yaygındır.

Saçları düzenli yıkamamak, bit bulunan fırça, tarak, giysi ya da yatak yoluyla bir kişiden diğerine yayılabilir. Saç bitinin yaygın belirtileri kafada bir şey hareket ediyormuş hissi, kafa derisinde kaşıntı ve bazen kafa derisinde kırmızı lekelerdir.

Saç Bitini Yok Etmek İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

2 tatlı kaşığı sirkeyi 6 tatlı kaşığı suyla karıştırın ve uyumadan önce kafa derinize uygulayın. Başınızı saç bonesi veya türbentle kapatın, ertesi sabah yıkayın. Daha sonra ölü bit yumurtalarını ayıklamak için bit tarağı kullanın. Bu yöntemi birkaç gün sonra tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz.

Eşit miktarda sirke ve çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı uyumadan önce saç derinize uygulayın. Başınızı saç bonesiyle kapatın ve gece boyunca bekletin. Ertesi sabah saçınızı her zamanki şampuanınızla yıkayın.

Alternatif olarak, sirkeyi eşit miktarda suyla seyreltin ve yeni şampuanlanmış saçınızı suyla yıkayıp ardından bununla durulayın. 10 dakika bekletin ve saçınızı tekrar suyla yıkayın.

Elma Sirkesi ve Tuz

Tuz ve sirke saç bitlerini ve bit yumurtalarını öldürmek için birlikte işleyebilir. Kullanmak için (¼ bardak ılık sirkede çözülmüş ¼ bardak tuzu) saçınız ıslanana kadar saçınıza özellikle saç diplerinize sürün. Saçınız yeniden kuruyana kadar bekleyin ve ardından saçınızı ve saç derinizi tamamen hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağıyla kaplayın. Bu noktada 8 saat bekletebilirsiniz ya da bitleri hemen tarayabilirsiniz.

Taradıktan sonra yağı arındırana kadar şampuanla yıkayın. Sonra havluyu ve tarağı yıkayıp kurutarak temizleyin.

Elma Sirkesi ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ve elma sirkesi saç bitini yok edebilir. İkisini saç kremi oluşturmak için karıştırın. Ovalayarak saçlarınıza yedirin ve saç derinize nazikçe masaj yapın. 5-10 dakika bekleyin. Ölü bit yumurtaları ve bitlerken kurtulmak için saçlarınızı tarayın. En iyi sonucu almak için haftada 2 kez uygulayın.

Diğer yöntem:

  • Önce elma sirkesiyle saçınızı ıslatın
  • Sirke tamamen kuruduktan sonra saçınızı hindistan cevizi yağıyla kaplayın.
  • Kafanızı örtmek için saç bonesi ya da havlu takın
  • 3-5 dakika sonra ölü yumurta ve bitleri ortadan kaldırmak için saçınızı tarayın
  • Sonra saçınızı her zamanki gibi şampuan ve saç kremiyle yıkayın

Beyaz Sirke

Bitleri ortadan kaldırmak için diğer tehlikesiz ve ucuz bir yöntem de beyaz sirkedir. Beyaz sirke bitleri yok eden asetik aside sahiptir.

  • Beyaz sirkeyi eşit miktarda suyla seyreltin.
  • Bu karışımı saçınıza ve saç derinize tamamen yedirdikten sonra saçınızın etrafına 1-2 saat boyunca bir havlu sarın.
  • Tarağınızı beyaz sirkeye batırın ve küçük parçalar halinde saçınızı tarayın.
  • Aynı zamanda şampuanlamadan önce ve sonra saçınızı beyaz sirkeyle durulayabilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.