Epidermal Epidermoid Kist Nedenleri Belirtileri Bitkisel Tedavisi

Sebase Kist (Yağ Kisti, Epidermal Kist Epidermoid Kisti) Nedir Tedavisi

0 5.109

Sebase Kist Nedir?

Sebase kisti ve yağ kisti olarak da bilinen epidermal kist vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen, kötü huylu yani kanserli olmayan içi su dolu keselere denir. Bu kistler bir çeşit yağ bezesidir. Sebase kistleri ayak tabanı ve avuç içi hariç, vücudun herhangi bir yerinde görülse de, kafa derisi, kulaklar, yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuzlarda daha sık oluşurlar. Sebase kisti, sebase bezlerinin tıkanması veya ciltte bulunan foliküllerinin iltihabı nedeniyle ortaya çıkarlar.

Sebase kisti; cilt altında kolayca hareket eden genellikle yavaş büyüyen keseciklerdir. “Sebasöz kist” terimi ya deriden kaynaklanan bir epidermoid kist ya da kıl foliküllerinden gelen bir pilar kist anlamına gelmektedir.

Bu kistler tüm vücuttta (avuç içleri ve ayak tabanı hariç) cilt altında bulunabilen kapalı keselerdir.

Sebase Kist Sebepleri Nelerdir?

Sebase kistler; ciltte tıkanmış bezler veya şişmiş kıl köklerinden kaynaklanabilir. Bu sebase kistleri bazen genetiktir.

Sebase Kist Belirtileri Nelerdir?

Sebase kistinin asıl belirtisi cilt altında oluşan küçük yumrulardır. Bu yumrular genellikle ağrılı değildir. Bazı vakalarda sebase kisti iltihap kapabilir ve hassaslaşabilir. Ciltte sebase kist oluşan bölge kızarık ve sıcak olabilir. Bu kistin içindeki sıvı grimsi ve peynir benzeri kötü kokuludur.

Sebase Kist Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor; sebase kistini cilt muayenesi sırasında kolayca teşhis edebilir. Bazı vakalarda ise doktor emin olmak için biyopsi yapabilir.

Sebase Kist Nasıl Geçer?

Sebase kisti enfeksiyon kapmadığı sürece tehlikeli olmaz ancak bu kisti geçirmek için bazı tedavi seçenekleri mevcuttur.

  1. İlaç

Eğer sebase kisti enfeksiyon kaptıysa, reçete edilecek ilaçlar enfeksiyonun temizlenmesine sebep olur ve böylece kistin dinmesine sebep olur. İlaçlar arasında antibiyotikler sayılabilir. Bir enfeksiyonu ya da sebase kisti küçültmek için bir hap ya da bölgesel streoid kremler reçete edilebilir.

  1. Boşaltma

Sebase kist; şişliği azaltmak için boşaltılabilir. Bu boşaltma işlemini asla kendi başınıza yapmamalısınız. Bir sağlık uzmanı bu işlemi yapmalıdır. Kistin içinin boşaltılması rahatsızlığı azaltacaktır.

  1. Ameliyat

Nadir vakalarda, sebase kistin alınması için ameliyat gerekebilir.

Bunlar sadece sebase kist tedavisi için tıbbi tedavi seçenekleridir. Evde kendi başınıza tedavi etmek istiyorsanız,  doktora gitmeden önce size yardımcı olabilecek birçok doğal bitkisel yöntem vardır.

Sebase Kist Bitkisel Tedavisi

Eğer sebase kisti tehlikeden çok rahatsız edici olursa, bunun yerine evde doğal yöntemlerle tedavi etmeyi seçebilirsiniz. Bu yöntemler, evde kolayca uygulanabilir.

Çay Poşeti

Çayda bulunan iltihap sökücü özellikler sebase kistinin geçmesine yardımcı olur. Sallama çay poşedini sıcak suda demleyin,  bu poşeti buzdolabında 1 gece bekletin. Ertesi sabah bu soğuk çay poşetini kist üzerinde bekletin. Alternatif olarak, çay poşetlerini sütte bekletebilir ve aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi direkt olarak kist üzerine uygulandığında kistin geçmesine yardımcı olabilir. Birkaç damla elma sirkesini sebase kist üzerine sürün ve bir bandajla sarın ve 1 gece bekletin. Bu ölü hücrelerin arınmasına ve kistin doğal yoldan boşalmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemi birkaç gün boyunca uygulayın.

Karbonat

Karbonat; kistin geçmesine yardımcı olabilir. Biraz karbonat ile suyu karıştırıp macun kıvamına getirin. Bu karışımı sebase kist üzerine yayın. Bu yöntemi kist inene dek tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde büyük övgüye değerdir, bu nedenle birçok kişinin sebase kistlerle savaşması için çay ağacı yağını kullanması şaşırtıcı değildir. Bir miktar suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve bu suyu sebase kist üzerine sürün birkaç dakika bekletin. Kist oldukça büyükse, doğrudan kist üzerinde seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Alo vera birçok cilt probleminde yardımcı olduğu gibi sebase kistinin geçmesinde çok etkilidir. Taze aloe vera yaprağından jelini çıkarın. Bu jeli sebase kist üzerine direkt olarak uygulayın. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.