Erkek Cinsel Organda Kızarıklık Penisimde Kızarıklık Var

Peniste, Penis Başında Pipide Kızarıklık Neden Olur Nasıl Geçer

0 1.097

Peniste Kızarıklık Neden Olur Nasıl Geçer

Erkeklerde görülen ve görüldüğünde endişe uyandıran penis kızarıklığının farklı birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en yaygınları arasında klamidya ya da genital herpes benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonu, kullanılan hijyen malzemeleri (duş jeli, sabun) sebepli oluşan kimyasal tahriştir. Bu yazımızda penis kızarıklığı, sebepleri ve tedavi yöntemleri üzerinde duracağız.

Penisimde Kızarıklık Oldu Neden Olur ?

Balanit

Balanit penis baş ve ucunun iltihaplanması demektir. Bu durumda sünnet derisi dahil olmak üzere penis başında şişme ve kızarıklık görülebilir. Balanit enfeksiyon sebepli ise tedavisi antibiyotik ile mümkün olurken; mantar sebepli ise mantar karşıtı yani antifungal ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Peniste kızarıklığın yaygın bir diğer sebebi ise klamidya, genital siğiller (HPV [insan papilloma virüsü) ve enfeksiyon) ,bel soğukluğu, uçuk ve paraziter enfeksiyon (trichomonas vaginalis) benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir. Bu tür durumlarda peniste kızarıklık yanında peniste yanma, şişlik, kaşıntı ve tahriş de yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda tedavi genellikle antibiyotik ilaçlar ile mümkün olmaktadır.

Mantar Hastalığı

Erkeklerde peniste kızarıklığın bir nedeni de mantar hastalığıdır. Peniste mantar ise cinsel ilişkiye girilirken hijyen eksikliği başta olmak üzere birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Cinsel ilişkinin oral veya normal şekilde yapılırken prezervatif kullanılması kadındaki mantarın penise bulaşmasına yol açabilir. Erkeklerde peniste oluşan mantarın sebebi ise candida adı verilen bir tür mayadır. Bu durumda ise teşhis erken olduğunda tedavi de kısa sürede sonuç vermektedir. Peniste mantar oluşmasını engellemek ve hijyeni sağlamak için mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Peniste mantarın tedavisi antifungal yani mantar karşıtı krem veya oral ilaçlar ile mümkün olmaktadır.

Penisin Aşırı Kullanımı

Erkeklerde penis ile cinsel ilişki için veya mastürbasyon için çok sık temas edilmesi peniste tahrişe yol açabilir. Aşırı sürtünme sonucu oluşan bu tahriş sonucunda ise peniste kızarıklık yapabilir. Bu tür durumlarda tedavi için İbuprofen benzer ilaçlar kullanılabilir veya sadece soğuk kompress uygulaması kızarıklığı geçirmek için yeterli olabilir.

Kasık Mantarı (Tinea Kruris)

Tıpta Tinea cruris olarak bilinen kasık mantarı kalça, kasık ve oyluklarda görülen bir tür mantar enfeksiyonudur. Bu mantar peniste kızarıklık, kaşıntı ve döküntü gibi şikayetlere yol açabilir. Kasık mantarı daha çok yetişkin erkeklerde görülür. Bu durumda hastanın kasık bölgesini mutlaka kuru ve temiz bırakması önerilir ve ek olarak mantar karşıtı yani antifungal ilaçlar kullanımı gereklidir. Bu ilaçlar mantarı iyileştirmede etkilidir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Erkeklerde diğer hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar peniste iltihap, şişme ve kızarıklığa yol açabilir. Bu tür reaksiyonlara yol açabilecek ilaçlara örnek olarak uzun süreli topikal kortikosteroid kullanımı verilebilir. Bu ilaçlar peniste kızarıklık gibi yan etkilere yol açma ihtimali yüksektir.

Klamidya Hastalığı

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan Klamidya hastalığı bilinenin aksine çok yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalığın asıl sebebi Chlamydia trachomatis bakterisidir ve bu bakteri vajinal, oral veya anal seks sonucunda karşı tarafa bulaşmaktadır. Klamidya hastalığı belirtilerinden bazıları şunlardır: peniste kızarıklık, akıntı, idrara çıkarken yanma ve testislerde ağrı ve şişlik.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu, böbrek, mesane ve üretrada oluşan her türlü enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonu başlığı altında incelemektedir. Bunun en yaygın sebebi ise çoğunlukla dışkı bakterileridir ve bu bakteriler enfeksiyon oluşumuna yol açmaktadır.İdrar yolu enfeksiyonun bir belirtisi de erkeklerde peniste kızarıklıktır.

Genital Herpes

HSV-2 virüsünün yol açtığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan genital herpes ya da herpes simpleks virüsü 2 enfeksiyonu erkeklerde rektal  ve genital bölgede yaralara yol açabilmektedir. Bu yaraların tedavisi yoktur.

Peniste Kızarıklık Nasıl Geçer?

Peniste kızarıklığın geçmesi için Üroloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor bu durumun nedenini tespit edip aşağıda bildireceğimiz tedavi yöntemlerden birini uygulayacaktır.

  • Antibiyotikler: Peniste kızrıklığın sebebi bel soğukluğu ve Klamidya benzeri bakteri sebepli meydana gelen bir enfeksiyon ise tedavi genelikle antibiyotikler ile mümkün olmaktadır.
  • Antifungal ilaçlar: Peniste kızarıklık mantardan dolayı meydana geldiyse antifungal ilaçlarla tedavi gerçekleşir.
  • Dermatolojik kremler: Peniste kızarıklığın sebebi eğer sadece bir cilt problemi ise doktorlar tedavi için sadece steroid kremler veya merhemlerin kullanılmasını yeterli bulacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.