Erkeklerde Kasık Mantarı Özel Bölgede Mantar İlacı İsimleri Nelerdir?

Peniste Mantar Testis Mantarı Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

0 60.585

Erkek Cinsel Organda Mantar Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Erkeklerde peniste mantar bulunması, mantar enfeksiyonu olan bir kadınla cinsel ilişkiye girmekten hijyene dikkat etmemek yani temizliğe riayet etmemeğe kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir.  Peniste mantara Candida isimli maya sebep olmaktadır, bu mantar enfeksiyonu erken teşhis ile kısa sürede tedavi edilebilir. Zamanında tedavi edilmezse enfeksiyon kan dolaşımınıza yayılırsa ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Peniste Mantar Belirtileri

 • Peniste kaşıntı ve yanma hissi
 • Peniste kızarıklık ve tahriş
 • Penis başında şişme
 • Penis ucundan beyazımsı yoğun ve kötü kokulu akıntı gelmesi
 • İdrar yaparken ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissi
 • Penis sünnet derisinin olduğu kısımda yuvarlak bir beyazlık
 • Penisin bazı alanları kabarık ve kuru görünür, kabarcıklar ve kırmızı lekeler bulunur.
 • Penis üzerinde kırmızı, beyaz ve parlak renkte lekeler cilt döküntüleri
 • Penisin baş kısmında beyaz kuruluklar
 • Aşırı tatlı yeme isteği, canın şekerli gıdalar çekmesi
 • Hazımsızlık

Peniste Mantar Neden Olur?

Korunmasız İlişki

Peniste mantarın en sık karşılaşılan nedeni mantar hastalığı olan bir kadınla anal oral veya normal cinsel ilişkide bulunmaktır. Prezervatif kullanımı kadındaki mantarın size bulaşmasını önleyebilir.

Antibiyotikler

Antibiyotikler vücuttaki zararlı bakterileri yok ederken, yararlı bakterilerin imha edilmesine neden olurlar. Bunun sonucunda bedenimizdeki bakteri, mantar oranı dengesi bozulur.Uzun süreli antibiyotik kullanımı, faydalı bakterileri de öldürerek penis mantarı olma riskini artırır.

Şeker Hastalığı

Peniste mantar penis derisine saldıran Candida mantarından kaynaklanır.  Şeker hastası olan kişiler de peniste mantar gelişmi için risk altı gruptandırlar. Şeker hastası olan kişilerin kan şekeri seviyeleri anormal derecede yüksektir, bu durum candida mantarının çoğalması için elverişli bir ortama neden olur.

Peniste Mantarın Diğer Nedenleri

 • Çok sık şekerli yiyeceklerin tüketilmesi, karbonhidrata dayalı bir beslenme programı penis mantarı oluşumu için zemin hazırlar
 • Kemotorapi ilaçları, kortizon gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da yan etki olarak peniste mantara yol açabilir.
 • Pamuklu giysiler yerine naylonlu iç çamaşırı kullanımı sıcak ve nemli bir ortama neden olup Candida mantarının çoğalmasını tetikler.
 • Yüzdükten sonra uzun süre ıslak kıyafetlerle durmak da peniste mantar oluşumuna sebep olabilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı da en önemli penis mantarı nedenlerindendir.
 • Aşırı kilodan dolayı penis ve erbezi torbasında katlanmalar (mantarların yaşayacağı bir alan oluşturur)
 • HIV ve AIDS hastası olmak penis mantarı olmak için risk grubu olan kişilerdendir.
 • Prezervatif alerjisi de peniste mantara yol açabilir.
 • Aşırı terleme, terlemek penis bölgesinde sıcak ve nemli ortam oluşturup penis mantarına neden olabilir.
 • Temizliğe riayet etmemek, taharetlenmemek, banyo yapmayıp kirli gezmek de penis mantarının olası nedenlerindendir.

Peniste Mantar Nasıl Geçer?

Peniste mantar sorunu yaşıyorsanız veya penisinizde mantar olduğundan şüpheleniyorsanız bir Üroloji doktoruna başvurup muayene olmalısınız. Peniste mantar infeksiyonu olduğunu belirlemek için mantar bakısı, mantar incelemesi wood ışığı incelemesi  veya kültür yapmak gerekir.  Bazı durumlarda penis başından parça alınıp biyopsi yapmak da gerekebilir. Doktor size penis mantarını tedavi etmek için antifungal kremler ve antifungal oral ilaçlar reçete edecektir. Çoğu durumda, uygun tedavi ile enfeksiyon 2-3 hafta içinde geçecektir.

Peniste Mantar İçin Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Yoğurt

Yoğurtta bulunan faydalı bakterilerden olan Lactobacillus acidophilus bakterisi mantar enfeksiyonun tedavisinde etkili rol oynar. Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, şekersiz, meyveli olmayan normal beyaz yoğurt kullanın. Yoğurdu mantar olan bölgeye sürüp en az 20-30 dakika boyunca bekletmek veya geceden sürüp sabahle yıkamak mantarın geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca günde 2 kez yoğurt yemeye de devam edin.

Çay Ağacı Yağı

Penis mantarı enfeksiyonu teşhisi konan erkekler çay ağacı yağı kullanabilirler. Çay ağacı yağı penism antarı ile mücadele için kanıtlanmış doğal bir çaredir. 1 çorba kaşığı zeytinyağına 3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışımı penisinize küçük miktarlarda uygulayın. Çay ağacı yağı zeytinyağı ile seyreltilmeden, bu esans yağının direkt penise uygulanması penis derisine zarar verebileceğinizi unutmayın.

Sarımsak

Sarımsak, anti-bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğu için peniste mantar enfeksiyonu için etkili doğal  tedavilerdendir. Bir diş sarımsağı ezip mantar enfeksiyonu olan yere sürün. Belirtiler geçinceye kadar bir hafta boyunca buna devam edin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel ve antifungal içeriği ile penis mantarının geçmesine yardımcı olacaktır. Bir su bardağı ılık suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi koyup bunu mantar olan yere sürüp yarım saat sonra yıkayın.

Limonlu su ve kızılcık suyu

Kızılcık suyu, mantar enfeksiyonun geçmesi için çok etkili bir içecektir. Vücudunuzdaki zararlı mantarları yok etmek, iyi bakterileri artırmak için her gün iki bardak şekersiz, saf kızılcık suyu için. Limonlu su yüksek miktarda C vitamini içerir ve vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. pH dengesinin yeniden kazanılması mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ve önlenmesinde anahtar  rol oynarr. Limon suyu mantar olan bölgeye sürülebilir.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı mantar enfeksiyonlarından sorumlu mantarları öldüren etkili antifungal özelliklere sahiptir. Günde üç kez mantar enfeksiyonu olan yere hindistancevizi yağı sürün. Dilerseniz hindistan cevizi yağını tek başına kullanmak yerine eşit miktarda hindistancevizi yağı ve tarçın yağı karışımı da yapabilirsiniz.

Kekik Yağı

Keklik yağ, antifungal bileşenleri sayesinde penisteki mantarın geçmesine yardımcı olur, ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 1 yemek kaşığı zeytinyağın 3-4 damla kekik yağı damlatıp bunu penisinize sürün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.