Erken Gebelik Testi İdrarda Gebelik Testi Negatif Çıkıp Hamile Olanlar Var mı?

Kan Testi Negatif Çıktı Ama Hamileymişim Test Negatif Çıkıp Hamile Olan Var mı?

0 725

Gebelik Testi Negatif Çıkıp Hamile Olanlar Var mı?

Adet gecikmesi ve hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar kesin bir sonuca varabilmek için genellikle eczanelerde satılan gebelik testini alarak bu testi uygularlar. Eczanelerden temin edilebilen bu gebelik testi uygulaması kolay, ucuz ve özel bir testtir. Bu testi özel yapan şey sonucun sadece testi uygulayan kişiye özgü olmasıdır. Birçok kadın için test sonucunun özel ve gizli olması önemli bir noktadır çünkü kadın gebelik testi sonucunu herkesten önce öğrenmek ve istediği kişilerle paylaşmak ister. Hamilelik durumunun istenmediği ve gizli kalması gerektiği durumlarda da bu gebelik testi şekli daha çok tercih edilmektedir.

Türkçesi evde yapılan gebelik testi anlamına gelen “home pregnancy test” (HPT) her yıl dünyada milyonlarca kişi tarafından satın alınıp uygulanmaktadır, fakat bu kitin her zaman %100 doğru sonuç verdiğini söylemek yanlış olur. Evde kadınların kendi başına uyguladığı bu testler hatalı olarak pozitif ya da negatif sonuç verebilmektedir ve bu da kişinin psikolojik olarak bu durumdan etkilenmesine yol açabilmektedir. Bu yüzden bu test kitini kullanırken bunların bilincinde olarak dikkatli bir şekilde uygulanmasında fayda vardır.

Kan Testine, Beta hCG Değerine Göre Hamilelik Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik tespiti yapılmasının bir diğer yolu kan tahlilidir. Kanda hCG değerinin 5 mIU/ml ‘den az olması sonucun negatif, yani kişinin hamile olmadığının, 25 mIU/ml’den fazla olması ise sonucun pozitif yani kişinin hamile olduğunun göstergesidir. Değerlerin 6 ile 24 mIU/ml arasında olmasına gri alan değerleri denir ve değerlerin gri alanda çıkması durumunda testin birkaç gün sonra tekrarlanması gerekir.

Beta hCG testi 0-5 Ne Demektir?

Beta hCG testinde değerlerin 0 ile 5 arasında çıkması hamilelik durumunun olmadığını göstermektedir. Bu gibi negatif test sonuçlarında beta-hcg 0.1, beta-hcg 1.20 gibi ondalık değerler negatif değerlerle de sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Kan Testi Veya İdrar Testi Negatif Olduğu Halde Hamilelik Mümkün mü?

Dr. Alper Mumcu bu konuda şunları belirtmektedir:

Kullanım tarihi geçen testlerin kullanımı ya da testin erken yapılması gibi durumlarda testin negatif sonuç vermesi oldukça muhtemeldir. Ayrıca duyarlılığın kandaki düşük düzeydeki hCG değerlerini saptamaya yeterli olamadığı durumlarda da test yanlış negatif sonuç verebilmektedir.

Hamilelik testi yaparken tam olarak doğru bir sonuç alınabilmesi için embriyonun rahime yerleşmiş olması gerekmektedir ve bu süreç de yumurtlamadan sonraki 8-9 güne tekabül eder. Embryonun rahime beklenenden geç sürede yerleşmesi ya da yumurtlamanın geç olması gibi durumlarda yapılan idrar testlerinden genellikle negatif sonuç çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılan testlerin sonucunun negatif çıkması testin yanlış olduğunun ya da kişinin hamile olmadığının bir göstergesi değildir. Hamilelik şüphesinde izlenecek en iyi yol adet kanamasını beklemek ve kanamada gecikme olursa test yapmaktır.  Adet gecikmesini takiben 1-2 gün sonra yapılan gebelik testi tam olarak doğru sonuç veremeyebilir bu yüzden bu durumlarda bir hafta sonra bir test daha yapılmasında fayda vardır. Test yapıldıktan sonra negatif bir sonuç elde edildiği halde adet kanaması hala başlamadı ise mutlaka bir jinekoloğa danışılmalıdır.

Ahmet Murat Emanetoğlu’nun bu konudaki fikirleri ise şöyle:

Erken uygulanan testler, testi yaparken idrarın 15 dakikadan fazla bekletilmesi ve testin yapılmadan önce çok faza su içilmesi, gebelik testinin negatif sonuç vermesine sebep olan etkenlerdir. Gebelik testini uygulamak için en ideal zaman sabah uyandıktan sonradır ve ilk idrar ile bu test uygulanmalıdır. Test sonucunun negatif çıktığı durumlarda sonuçtan emin olmak için testin bir hafta sonra tekrar uygulanmasında fayda vardır. Test sonucu negatif çıkmasına rağmen iki hafta içinde hala adet kanaması başlamamış ise bir jinekoloğa danışılmalıdır. Hastalık, stres, aşırı egzersiz ve hormonal bozukluk gibi birçok etken adet kanamasının gecikmesine sebep olabilmektedir. Doktora danışılarak adet kanamalarının düzene girmesi konusunda yardım alınabilir.

Dr. Bülent Tıraş’ın cevabı ise şöyle:

Kanda yapılan Beta hCG testinin sonucun negatif çıkması kişinin hamile olmadığını göstermektedir. Fakat bu testin erken uygulanması durumunda hamilelik durumu söz konusu olsa bile vücudun hCG üretmek için yeterli zamanı olmadığı için test sonucu yanlış negatif sonuç verebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.