Evde Saç Boyama Renk Tutturma İçin 9 Altın Öneri

Saç Boyasının İyi Tutması İçin Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

0 20

Evde Saç Boyama Renk Tutturma İçin 9 Altın Öneri

Belki de saçınızı kendi kendinize boyarken çok zorlanacağınızı düşünüyorsunuz. Fakat endişelenmeyin, çünkü saç boyasını tutturmak için yapmanız gerekenleri birer birer anlatacağız. Böylece hayalinizdeki saç rengini kolayca elde edebileceksiniz. Üstelik bu öneriler, kuaförden yardım almanıza ihtiyaç bırakmayacak ve bütçenizi de koruyacaktır.

Saç Boyasının İyi Tutması İçin Ne Yapmalıdır?

Saçların kendi doğal yağı, kullanılan boyanın daha etkili olmasını sağlar ve saçın boyadan zarar görmesini büyük ölçüde engeller. Saçın doğal yağını kaybetmemesi için, boyama işleminden 1 ya da 2 gün önce saçlar yıkanmamalıdır. Saçların kirli olması, boyanın daha iyi tutacağı anlamına gelir.

Ne kadar boya kullanılması gerektiği, saçın kalınlığına ve uzunluğuna bağlıdır. Nitekim dolgun ve kalın telli bir saç yapınız varsa, 1 kutu boya kafi gelmeyecektir. 2 kutu boya karıştırılırsa, saçın her tarafına aynı oranda uygulamak mümkün olacaktır.

Boyamadan evvel saçlarınızın genel durumunu gözden geçirmelisiniz. Yani şöyle ki; saçların sağlığı istenilen etkinin elde edilmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Bundan dolayı saçlarınızı boyamadan 1 hafta önce, birkaç defa saç bakımı yapmanız oldukça faydalıdır. Saçların güçlenmesini sağlayan B vitamini, E vitamini, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, pantenol ve benzeri nemlendiricilere sahip ürünler, ihtiyacınız olan saç bakımınızı en iyi şekilde gerçekleştirecektir.

Boyama işleminin ardından, saçlara bone takılır. Bone üzerine havlu sarılır ve saçlar sıcak tutulur. Böylece saç boyası daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Saçlarınızı bir tarak kullanarak tutam tutam ayırmanız, boyama işlemini kolaylaştıracaktır. Boyanan ve boyanmayan yerler bu şekilde ayırt edilebilir. Saçların tam anlamıyla homojen olarak boyanabilmesi için saç boyası tarak ile her tarafa güzelce dağıtılmalıdır. Önerilen bekleme süresi boyanın kutusunda yazar. Bu süreyi azaltmamaya ve artırmamaya çok dikkat edilmelidir.

Hangi renkte saç boyası kullanacağınıza karar verirken, saç tonunuzu da göz önünde bulundurun. Saç tonunuzdan daha fazla açık ya da koyu tonlar seçmeyin. Zira açık tonlar, bazı açıcı maddeler içerdiğinden, saçlarınızın zarar görme riski vardır. Bundan dolayı saç renginize yakın tonları tercih etmeniz daha doğrudur. Saçınızı ilk defa boyayacak iseniz, boya geçiciliğinin yüksek olmasına özen göstererek buna göre bir ürün satın almalısınız.

Aldığınız boyanın kullanma talimatında yazan açıklamaları dikkatlice okumalısınız. Özellikle tavsiye edilen bekleme sürenizin mutlaka kutuda yazdığı gibi olması şarttır. Bunun için boyama işlemine ne zaman başladığınızı aklınızda tutun. Boyayı saçınızda uzun müddet bekletmek, rengin daha kalıcı olmasını sağlamaz, aksine saçlar için zararlıdır.

Saçlarınızı boyadığınızda ve şekillendirdiğinizde, ortaya çıkan renk çok hoşunuza gidecektir ve tabii ki bunu kaybetmek istemeyeceksinizdir. Saç rengini uzun müddet korumak amacıyla yapmanız gereken en mühim şeylerden biri, klordan ve güneşten kaçınmaktır. Ayrıca maşa, fön ve saç kurutma makinesi gibi saçlara aşırı sıcaklık uygulayan elektronik ürünleri daha az kullanın. Bu aletler saç renginin atmasını ve saçların yıpranmasını hızlandırır. Saçınızın parlaklığını ve nemini muhafaza etmek istiyorsanız, boyalı saçlara özgü olan şampuanlardan, saç kremlerinden ve bakım ürünlerinden yararlanın.

Boyamaya geçmeden evvel, alın bölgesine, kulakların arka kısımlarına ve şakaklara kremlenebilir. Boya bulaşsa dahi, bu yöntem sayesinde kolayca giderilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.