Fordyce Spots Nedir Fordyce Granülleri Neden Olur Bitkisel Tedavisi

Fordyce Benekleri Kabarcıkları Tanecikleri Nedir Nasıl Geçer?

Luxury Spa Treatment Skincare Bathroom Sink Beauty
0 7.707

Fordyce Spots Nedir

Fordyce benekleri genellikle penis şaftında, testislerde, dudakların kenarlarında, yanakların içinde ve vulvada meydana gelen, ciltte oluşan sivilce benzeri küçük şişliklerdir. Soluk kırmızı, sarı-beyaz veya ten renginde olabilirler. Fordyce benekleri  tamamen normal, zararsız bir durumdur, acıya da neden olmazlar. Fordyce benekleri çapı yaklaşık 1 ila 3 milimetredir. Genital bölgenizde bu benekler meydana gelirse, kırmızımsı bir renkte olabilirler. Fordyce beneklerinin diğer adı, Fordyce kabarcıkları, tanecikleri, granülleridir.

Fordyce benekleri genellikle dudak içi veya dışı ve yanaklarda oluşur. Bu benekler simetrik olarak yani dudağın her iki tarafında da çıkmaktadır. Fordyce benekleri aynı zamanda erkek veya kadınların genital bölgerinde (penis ve testis dahil) de görülebilir.

Fordyce Benekleri Sebepleri Nelerdir?

Fordyce beneklerinin çıkma sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bu durum hastadan hastaya geçmez yani bulaşıcı değildir. Fordyce benekleri vücudun normal anatomisinin doğal bir parçasıdır. Bu benekler vücutta doğuştan vardır ancak genellikle kişi ergenliğe(bu dönemde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler sebebiyle bu benekler büyür) gelinceye dek fark edilmez.

Yağ bezlerinin genişlemeside Fordyce beneklerine neden olur. Yağ bezlerinin en önemli görevi doğal yağ olarak anılan sebumları üretmektir. Sebumlar saç kökleri ve cilt gözeneklerinde bulunur. Fordyce benekleri, saç köklerinin olmaması ve sebumun tıkanması sonucu meydana gelir.

Fordyce Benekleri Belirtileri Nelerdir?

Fordyce benekleri küçük, soluk yumruk şeklinde olup 1 ila 3 milimetre (mm) çaplı lekelerdir. Normalde sarı, beyaz, soluk kırmızı veya ten rengiyle çevrilidir. Fordyce benekleri olan kişilerde görülen belirtiler şunlardır:

  • Fordyce benekleri cildin yaklaşık olarak 0.2-0.3 mm yüzeyinde meydana gelir.
  • Fordyce benekleri olan bölgede cilt renginde sararma veya pembeleşme meydana gelir.
  • Fordyce benekleri genellikle bir pirinç tanesine benzerdir ve elle kolayca hissedilir.
  • Fordyce benekleri genellikle 50 veya daha fazla kümeler şeklinde çıkarlar.
  • Fordyce benekleri yaygın olarak dudak, penis, vulva, vajina ve testislerde çıkarlar.
  • Fordyce benekleri acısız olsa da kişide huzursuzluk ve kaşıntıya sebep olabilirler.

Fordyce Benekleri Nasıl Tedavi Edilir?

Fordyce benekleri için genellikle tedaviye gerek duyulmasa da ancak eğer hasta kurtulmak isterse bazı tedavi yöntemleri vardır. Bu benekler herhangi bir tedavi uygulanmasa da zaman içinde geçmektedir.

Micro-punch Ameliyatı

Doktorlar yüzdeki Fordyce beneklerini geçirmek için en etkili ve hızlı yöntemlerinden birisi Micro-punch ameliyatını da önermektedir. Bu ameliyat öncesinde hastanın acı hissetmesini engellemek için lokal anestezi uygulanır. Sonrasında küçük kalem benzeri bir cihaz ile cilde girilir ve istenmeyen dokulardan kurtulunur. Bu işlem sonrasında ciltte iz kalmaz.

Lazer Tedavisi

Fordyce benekleri için karbondioksit lazer tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi sayesinde Fordyce benekleri temizlense de ciltte iz kalmasına neden olabilir. Darbeli lazerler daha az yara izi bırakır.

Bölgesel Uygulama

Fordyce beneklerini temizlemek için bölgesel olarak kullanılan  biklorasetik asit, topikal tretinoin (Avita, Retin-A) ve oral izotretinoin (Sotret, Claravis) çok faydalıdır. Doktor bu bölgesel tedavi yanında lazer tedavisini de uygulamayı önerebilir.

Sarımsak

Fordyce benekleri için en etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisi de sarımsaktır. Birkaç tane sarımsağın kabuğunu soyun ve sonrasında ezin. Sonrasında bunu direkt olarak benekler üzerine yayın ve bir gece bekletin. Ertesi sabah soğuk su ile bölgeyi temizleyin. Fordyce benekleri geçinceye dek her gece bu yöntemi uygulayın.

Elma Sirkesi

Fordyce beneklerini geçirmek için bilinen en etkili doğal yöntemlerinden olan elma sirkesi, içeriğindeki bakteri karşıtı ve iltihap sökücü özellikleri sayesinde beneklerin geçmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda ciltteki enfeksiyonun iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 bardak su

Su ile sirkeyi güzelce karıştırın. Ardından bu karışımı biraz pamuk ile biri fordyce benekleri üzerine sürün. 1 saat bekleyin ve ardından ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

Fordyce benekler gidinceye dek haftada bir kez bu yöntemi uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.