Genital Bölgede Kasıkta Bikini Bölgesinde Testislerde Kıl Kökü İltihabı

Vajinada Kıl Kökü İltihabı Neden Olur Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0 2.460

Genital Bölgede Kıl Kökü İltihabı Neden Olur Nasıl Geçer 

Vajinada, genital bölgede kıl kökü iltihabı sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum erkeklerde penis ve çevresinde, testislerde kadınlarda ise vajinada görülebilir.. Genital bölgede kıl kökü iltihabı belirti olarak kıl kökü iltihabı olan yerde kızarıklık, içi dolu yumrular, ağrı, kaşıntı gibi belirtilere neden olabilir. Genital bölgedeki kıl kökü iltihabı dar kıyafetler, dar iç çamaşırı giyme, kılların ters yönlü alınması, temizliğe dikkat etmemek gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Genital Bölgede Vajinada Kıl Kökü İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir.

Genital Bölgede, Vajinada Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer?

Cildiye doktoru antibiyotik ilaç ve antibakteriyel krem yazar. Bu ilaçların kullanılması ile vajinada kıl kökü iltihabı kolay bir şekilde geçebilir. Doktor Alfasilin 500 mg ve Nerisona-C krem gibi ilaçlar reçete edebilir. İlthap ilaçlara tamamen düzelmiyorsa cerrahi olarak o kısmın çıkarılması gerekebilir.

Genital Bölgede Vajinada Kıl Kökü İltihabı Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal

Toz zerdeçal vajinadaki kıl kökü iltihabına doğal çözümlerdendir. Bu bitki problemin temel sebeplerinden biri olan staph isimli bakteriyi yok etmeye karşı çalışan etkili ve güçlü doğal bir antibiyotiktir. Zerdeçal aynı zamanda anti-inflamatuvar özellikleriyle şişme, kaşıntı ve ağrıyı da azaltmaya yardımcı olur.

 • ½ tatlı kaşığı zerdeçalı macun haline getirmek için yeteri kadar hindistan cevizi ve zeytinyağı ile karıştırın.
 • Bu karışımı cildinize sürün.
 • 1-2 saat sonra zerdeçal macununu durulayın ve yeniden uygulayın.
 • Bunu enfeksiyon geçene kadar yapın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de vajinadaki kıl kökü iltihabının geçmesine yardımcı olabilir. Elma sirkesi antibakteriyal, antiseptik ve antiviral özellikler içermesiyle problemin nedeniyle baş edebilir. Ayrıca, iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltmada da etkilidir.

 • 1 birim organik, filtresiz elma sirkesini 2 birim ılık suyla birleştirin. (yarım çay bardağı sirke ile bir çay bardağı su gibi)
 • Bu solüsyonu tahriş olmuş cilde uygulamak için pamuk kullanın.
 • 10 dakika bekletip durulayın.
 • Alanı nemli tutmak için bir miktar hindistan cevizi yağı uygulayın.

Kolloidal Gümüş Suyu

Kollodial gümüş suyu diğer bir basit ama etkili kürdür. Bakteri ve mantara karşı etkilidir, bu yüzden problemin kökündeki sebeple baş edebilir. 2 veya 3 damla kolloidal gümüş suyunu etkilenen alana uygulayın. Bir bandajla kapatın. Günde 2 kez yeniden uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı vajinada kıl kökü iltihabı dahil farklı deri enfeksiyonlarını tedavi etmede etkilidir. Antibakteriyal ve antiseptik özelliklerinden dolayı düzenli kullanıldığında çay ağacı yağı enfeksiyonu hızlı şekilde temizler. Kızarıklık ve kaşıntıyı da azaltır.

 • 5 damla çay ağacı yağını 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağında karıştırın. Bu yağla etkilenen alana masaj yapın ve 1-2 saat sonra durulayın. Günde 1 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 1 veya 2 damla çay ağacı yağın nemlendirilmiş pamuklu çubuğa dökün ve nazikçe etkilenen alanı ovalayın. Soğuk suyla durulamadan önce 1 saat bekletin. Günde 2 kez tekrarlayın.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli nedeni tedavi etmeye yardımcı olan, yanma ve kaşıntı hissini rahatlatan antibakteriyal ve anti-inflamatuvar özellikleriyle vajinada kıl kökü iltihabı için doğal bir tedavidir. Cildi nemli tutar ve cildin pH dengesini korur, her iki özellik de iyileşmeye yardımcıdır.

 • Aloe vera yaprağını kesin ve jeli çıkarın. Bu saf jeli etkilenen alana uygulayın ve 1 saat bekletin. 1 hafta günde 2 kez kullanın.
 • Alternatif olarak, ½ bardak aloe vera jel ve yarım limon suyunu tamamen karıştırın. Etkilenen alana uygulayın. 30 dakika bekleyin, sonra ılık suyla durulayın. Bunu 1 hafta kadar günde 1 kez yapın.

Kekik Yağı

Kekik yağı kıl kökü iltihabı ve diğer cilt problemleri için etkili diğer bir doğal tedavidir. Carvacrol ve terpenes şeklindeki antibakteriyal özellikler içerir. Ayrıca, doğal mantar yok edici ve antiseptik özelliklere sahip thymol içerir.

Dahası, antioksidan, anti-inflamatuvar ve ağrı kesici özellikleri hızlı iyileşmeye yardım eder.

 • Lokal kullanım için, 8-10 damla kekik yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağında karıştırın. Etkilenen alana uygulayın ve 2 saat bekletin. Sonra ılık suyla yıkayın ve alanı tamamen kurulayın. Günde 3-4 kez yapın.
 • İç kullanım için, 2-3 damla kekik yağını bir bardak suda karıştırın. 1 hafta günde 2 kez için.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.