Gliserol nedir? Gliserinin Faydaları Nelerdir Nerede Satılır Fiyatı

Gliserin nedir Gliserin Faydaları Nelerdir Nerede Satılır Fiyatı ne kadar
0 82

Gliserin (veya gliserol), 1779’da İsveçli kimyager tarafından kazara zeytinyağı karışımı ısıtıldığında keşfedilen bitki bazlı bir yağdır. Gliserin faydaları, cildi nemlendirir, bağırsakları temizler, iyileşmeyi hızlandırır, su tutar, bağışıklık sistemini korur ve yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunur. Gliserin yağlı cilt de dahil olmak üzere her türlü cilt üzerinde kullanılabilir. Gliserinin faydaları özellikle tamamen doğal bir ürün olması nedeniyle, hassas ciltlerde bile son derece güvenlidir, iltihaplanma ve kızarıklık gibi cilt problemlerini yatıştırmaya yardımcı olur.

Gliserin Gliserol nedir?

Gliserin, hayvansal yağ ve bitkisel yağ olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Gliserin oda sıcaklığında berrak, kokusuz bir sıvıdır ve tatlı bir tada sahiptir. En çok sabunlarda kullanılır ve aynı zamanda birçok ilaçta ortak bir maddedir. Gliserol olarak da bilinen gliserin formülü (c3h8o3) Oksijen, karbon ve hidrojen içerir.

Gliserin nerede satılır Gliserin fiyatı ne kadar?

Gliserin eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür. Ayrıca internet mağazalarında da bulabilirsiniz. 50cc 7.5TL –  250cc 15TL – 1000cc 40TL gibi markasına göre çeşitli fiyatlarla satılmaktadır.

Gliserin nerelerde kullanılır ? Gliserin Faydaları

Gliserin kullanım alanları güzellik ürünleri, sabunlar, öksürük şurupları ve unlu mamuller de dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin ana bileşenlerden biridir. Standart şekerden daha fazla kaloriye sahip olduğu için gliserin tüketmek ancak aşırıya kaçmadan güvenlidir.

Gliserin ne ise yarar Gliserinin faydaları nelerdir ? 

Gliserin akne, cilt enfeksiyonları, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi birçok yağlı cilt sorunlarını tedavi etmede kullanılır. Gliserin cildinizi nemlendirir, bu nedenle nemlendirici olarak kabul edilir. Gliserin faydaları özellikle yumuşatıcı olması ve cilde sadece yağ değil, yumuşak ve esnek bir doku kazandırmasıdır. Genelde birçok kozmetik cilt bakım ürünlerin içeriğinde bulur ve gliserinin faydaları sayesinde, ürünün kuru cilde nüfuz etmesine ve tedavisine yardımcı olabilir.

Gliserin Cilde Faydaları

Gliserin cilt nemlendirici özelliği

Gliserin deride çok etkili bir nemlendirici görevi görür. Havadan su emerek cildinizdeki kuru ve donuk bölgeleri azaltır. Bu nedenle kış aylarında gliserin faydaları daha çok hissedilir. Gliserin doğrudan bir nemlendirici olarak cilde uygulanabilir. Bir pamuğa gliserin damlatarak cildinize uygulayın. Cildinizin yumuşak ve esnek dokusunu uygulamadan hemen sonra hissedeceksiniz. Cildinize hidrasyon ve sağlık kazandırır. Gliserinin faydaları arasında, kuru, kaba ve tahriş olmuş cildi iyileştirmek için çalışan meditatif özellikleri de vardır.

Gliserin cilt yumuşatma özelliği

Cilt yaşlandıkça, donuk görünür ve nem tutma yeteneğini kaybetmesi nedeniyle kuru cilt tahriş, kızarıklık ve diğer birçok koşullara duyarlı hale gelir. Yaşlanma ile cildiniz kurur, ancak düzenli olarak gliserin kullanarak cildinizi pürüzsüz hale getirebilir ve kuruluk ile ilgili diğer sorunları önleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda kuru ciltteki küçük çatlakları doldurarak cildinizin pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olur.

Cildin su dengesini korur

Gliseroldeki nemlendiriciler havadan su çeker ve cildin suyu tutmasına yardımcı olur. Cilde gliserin veya gliserol uygulandığında, buharlaşma nedeniyle su kaybını en aza indirir ve cildin su dengesini hücrelerarası bir seviyede tutar, bu nedenle cildi iyi nemlendirir ve besler.

Cilt besleyici özelliği

Cildi besleyici özellikleri nedeniyle gliserin her gün kullanılabilir. Düzenli kullanımı cildinizi sağlıklı, yumuşak ve taze tutmaya yardımcı olacaktır.

Yaralar ve Cilt hastalıklarını iyileştirme

Gliserin cildinizi sadece nemli değil, yumuşak ve esnek bir şekilde tutmak için yumuşatıcı görevi görür. Cildinizin daha sağlıklı ve çekici görünmesini sağlar. Yaralar ve diğer cilt hastalıkları üzerindeki iyileştirici etkileri de cildinizin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Sedef Egzama ve Mantar Enfeksiyonlarını azaltır

Gliserin hücreleri büyümeye ve daha etkili bir şekilde olgunlaşmaya yönlendirebilir, böylece cildin iyileşmesine yardımcı olur. Gliserin ayrıca egzama ve sedef hastalığı gibi mantar enfeksiyonlarını azaltarak doku ve hücrelerin kendilerini daha hızlı onarmasına yardımcı olan doğal bir ilaç görevi görür.

Cildi dış etkenleden ve kimyasallardan korur

Gliserin epidermal tabakanın kalınlığını arttırır ve bariyer fonksiyonunu geliştirir. Bu zararlı kimyasallar ve çevre etkileri cilt dinç tutmaya yardımcı olur ve nemi kilitler.

Gliserin kulak damlası 

Bazı kulak enfeksiyonlarla bağlantılı ağrı, şişme ve basıncı hafifletmek için kullanılır. Kulak kirlerini yumuşatmak için kullanılır, böylece dışarı alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.