Göbek Deliği Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi Göbek Ağrısı Neden Olur?

Göbek Deliği Ağrısı, Göbek Altında Çevresinde Üstünde Etrafında Ağrı

0 12.247

Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

Göbek deliği ağrısı gaz sancısından göbek fıtığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Göbek deliği ağrısı ayrıca hamilelik belirtileri arasında yer alır. Göbek deliği ağrısında göbek bölgesine hafifçe bastırıldığında karnın etrafındaki ağrı daha da şiddetlenebilir. Altta yatan nedene bağlı olarak, ağrı vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Göbek deliği çevresinde ağrıya acıya neden olabilen  durumlar ve iyi gelen şeyler şunlardır;

Göbek Deliği İltihabı (Omfalit)

Omfalit olarak da bilinen göbek deliği iltihabı, göbek deliği ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Göbek deliği iltihabında göbek deliği ağrısından başka görülen belirtiler şunlardır; göbek deliğinin kokması, göbek deliğinden iltihap, akıntı, gelmesi, göbek deliği kanaması, göbek deliği çevresinde kızarıklık ve şişliktir. Göbek deliği iltihabı hijyen eksikliği yani temizliğe riayet etmemekten mantar enfeksiyonuna kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Antibiyotik tedavisi ile kısa sürede şifa bulunur. Göbek deliği iltihabı ayrıca göbek deliği bakımı ile de kolayca tedavi edilebilir. Göbek deliğini günde 3-4 kez kulak temizleme çöpü ile ılık sabunlu su veya betadin (baticon) ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

Göbek Düşmesi

Göbek düşmesi, göbek kayması, çıkması, kaçması olarak da bilinen göbek deliği ağrısına yol açabilen bir sağlık sorunudur. Bu durum genellikle ağır kaldırmaktan kaynaklanır. “Ağır kaldırma göbeğin düşer” sözünü hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Göbek düşmesinin göbek deliği ağrısından başka diğer belirtileri şunlardır; Dik duramamak, eğilirken ve kalkarken ağrının şiddetlenmesi, göbeğe bastırıldığında ağrının artması, bulantı, hazımsızlık, şişkinlik,eğilirken göbeğin bir tarafa doğru kayması veya hareketin kısıtlanması, iştahsızlık ve gaz sıkışmasıdır. Göbek düşmesinin tedavisi bu rahatsızlığın çözümü altta yatan sıkıntıyı bularak ortadan kaldırmakla mümkündür.

Mide Ülseri

Sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide, mide zarı ve onikiparmak bağırsağının aşınma sonucu yaraya dönüşmesine mide ülseri denir. Ülser göbek deliğinde, karın çevresinde ağrıya neden olabilir. Ağrı karın ön yüzünde, göbek etrafında olup, sırta vurabilir. Ağrı midede, yanma, kazınma ve burkulma tarzındadır. Ağrıya, iştahsızlık, hazımsızlık, asit reflü,halsizlik, kilo kaybı bulantı, kusma, şişkinlik eşlik edebilir. Stres,depresyon, acılı baharatlı yeme alışkanlığı, alkol kullanımı gibi nedenler mide ülserine neden olabilir. Ülserin teşhisi endoskopi ile konur. Endoskobi sindirim sisteminin kamera ile izlenmesi yöntemidiri. Gastroskopi yapılarak ülserin yeri tespit edilir ve biyopsi alınarak ülserin iyi ya da kötü huylu olduğu ortaya konur.

Pankreas ile ilgili sorunlar

Pankreas, karın kaslarımızın civarında bulunan bir salgı bezidir, mide ile omurganın arasında bulunur. Pankreasın ana görevleri ince bağırsağa sindirici enzimler salgılatmak ve kandaki şeker seviyesini dengede tutmak. Pankreas düzgün bir şekilde çalışmıyorsa, göbek deliği çevresinde ağrı da dahil olmak üzere sorunlara neden olabilir. Kalıtsal pankreatit, kronik pankreatit, akut pankreatit ve pankreatik kanseri en sık karşılaşılan pankreasla ilgili sağlık sorunlarıdır.

Midede Bakteriyel veya Viral Enfeksiyonlar

Midede meydana gelen bakteriyel ve virüs kaynaklı enfeksiyonlar, göbek deliği etrafındaki bölgenin hassaslaşmasına yol açabilir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar  virüs ve bakteri üremesinden dolayı göbek deliğinde ağrıya neden olabilir. Göbek deliğinde ağrı ile beraber mide bulantısı ve kusma da yaşayabilirsiniz. Enfeksiyonun tedavisi antibiyotik kullanımı ile gerçekleşir.

Gaz Sancısı

Gaz sancısı göbek deliğinde ağrıya neden olabilen sık yaşanılan bir durumdur. Gaz sancısı ayrıca sırta ve bele de vurup ağrıya neden olabilir. Yemekleri yavaş yavaş yemek ve iyi çiğnemek, gaz yapan gıdalardan uzak durmak, her gün düzenli yürüyüş yapmak gaz sancısı yaşamanızı önemli ölçüde engelleyecektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolunda meydana gelen bir enfeksiyon öncelikli olarak üreterler, böbrekler, üretra ve mesaneden oluşan idrar sistemini etkiler. İdrar yolu enfeksiyonu da göbek deliğinde ağrı yapabilir. İdrar yolu enfeksiyonun diğer belirtileri; Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve ağrı hissetme, mide bulantısı, kasık çevresinde ağrıdır. İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotikler ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Göbek Fıtığı

Bağırsağın bir bölümünün veya midedeki yağ dokusunun göbek civarında zayıf bir nokta bularak karın duvarını geçip dışarı doğru çıkmasına göbek fıtığı denir. Göbek fıtığı belirtileri arasında; Göbek deliğinde ağrı, mide bulantısı, göbek çevresinde renk değişimi, öksürdüğünde, gülündüğünde, ağlandığında midenin gerilip çıkıntının daha da belli olması gibi belirtiler yer alır. Göbek fıtığı ağırlık kaldırmaktan hamileliğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Tedavisi ameliyat yoluyla gerçekleşir.

İnce Bağırsak ile İlgili Sorunlar

Chrohn hastalığı, Çölyak hastalığı, bağırsak kanseri ve irritabl bağırsak sendromu gibi ince bağırsağın işlevi ile ilgili sorunlar da göbek deliğinde ağrı yapabilir. Çoğu zaman, bu koşullardan kaynaklanan ağrı aniden ortaya çıkar. Bu hastalıkların birçoğu kroniktir, karın çevresindeki ağrı tedavi edilse de bir süre sonra tekrar meydana gelir.Tedavide amaç ağrının azaltılmasıdır.

Apandisit

Apadisit apandis isimli organın iltihaplanmasına denir. Apandisit göbeğin sol tarafında şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma, ateş ve iştahsızlık gibi belirtilere neden olabilir.  Semptomların ortaya çıkmasından 24 saat sonra patlayabilir. Acil tıbbi tedavi gerektirir.

Hazımsızlık

Tıbbi adı dispepsi olan hazımsızlık yemek sonrası midede aşırı dolgunluk hissi, şişkinlik ve bununla birlikte görülen karın ağrısı olarak tanımlanır. Göbek deliğinde ağrı, üst karın bölgesinde şişkinlik, yanma, mide bulantısı hazımsızlıkla birlikte görülen belirtilerdir.

Göbek Deliğindeki Ağrının Diğer Nedenleri

 • Spor yaparken karın kaslarının zorlanması
 • Göbek düşmesi
 • Göbek kaçması
 • Göbek içi ve çevresinde ise göbek altı kistleri
 • Kolon kanseri
 • Gıda alerjisi
 • Hazımsızlık
 • Ülseratif Kolit
 • Kasık fıtığı
 • Mesanede kum veya taş bulunması
 • Kabızlık
 • Laktoz intoleransı
 • Gıda zehirlenmesi
 • Mide üşütmesi
 • Böbrek taşı
 • Hamilelik
 • Safra kesesi taşı
 • Pankreas iltihabı
 • Mide üşütmesi
 • Pelvik iltihabı

Göbek Deliği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göbek deliği ağrısı yaşıyorsanız Genel Cerrahi doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden kalın ultrasonu çektirmenizi , kan tahlili yaptırmanızı, isteyecektir ve sizi fiziksel olarak muayene edecektir. Batın CT veya MR çekilebilir Neden tespit edildikten sonra doktorunuz gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?

Göbek deliği ağrısından muzdaripseniz ağrı olan bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulamak da sizi rahatlatacaktır. Göbek deliği ağrısına sıcak kompres yapmak için sıcak su torbasını ağrıyan bölgeye tutabilirsiniz. Evde sıcak su torbası yoksa atleti ütüleyip, sıcak atleti göbek bölgenize koymak sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır. Göbek deliği ağrısını geçirmenin diğer yolu da ağrıya soğuk kompres uygulamaktır. Buzluktaki buz kalıbından buzları çıkarıp temiz bir beze sarıp ağrıyan yere tutun. Buz ve sıcak kompres uygulaması iltihabın giderilmesine yardımcı olacağından ağrıyı dindirecektir. Ağrı kesici ilaç içmek de ağrının geçmesinde önemli rol oynayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.