Göbek Deliği Kaşıntısına Ne İyi Gelir Hamilelik Belirtisi midir?

Göbek Deliği Kaşıntısı Göbek Deliği Neden Kaşınır Nasıl Geçer?

0 5.646

Göbek Deliğim Kaşınıyor Neden Olur Ne Yapayım? Bitkisel Çözümler

Göbek deliği kaşıntısı göbek deliği iltihabından, hamileliğe kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen sık karşılaşılan bir durumdur. Bu makalemizde göbek deliğindeki kaşıntıyı gideren bitkisel tedavi yöntemlerini okuyabilirsiniz.

Göbek Deliği Kaşıntısı Neden Olur?

Göbek Deliği Enfeksiyonu

Göbek deliği enfeksiyonunun yaygın olarak görülen belirtileri ağrı,göbek deliğinde kaşıntı, iltihap, hafif şişlik, göbek deliğinden beyaz sıvı gelmesi ile kızarıklıktır.

Mantar Enfeksiyonu

Göbek deliğinin nemli olması; mantar enfeksiyonlarının gelişebileceği uygun bir ortam sağlar. Göbek deliğinde kaşıntı mantar enfeksiyonunun ana belirtilerinden biridir. Bu tür mantar enfeksiyonları hijyen eksikliği, nemli cilt ve obezite nedeniyle meydana gelir.

Kontakt Dermatit

Göbek deliğindeki kaşıntının yaygın bir sebebi ise kontakt dermatittir. Bu durum, cildin alerjenlerle teması olduğunda gelişir. Cilt reaksiyonlarına sebep olan alerjenlerden bazıları sabun, koku ve vücut kremlerinin kimyasal içerikleridir.

Alerjik Reaksiyon

Göbek deliğindeki kaşıntının sebebi alerjik reaksiyon olabilir. Örneğin belli gıdaları yemek, belli kremleri, duş şampuanlarını kullanmak sizde alerjiye neden olup göbek deliğinde kaşıntı yapabilir.

Bakteriyel Enfeksiyo

Göbek deliğindeki kaşıntı; o bölgede oluşan bir bakteri enfeksiyonunun bir sonucu olabilir.

Sedef Hastalığı

Göbek deliğindeki kaşıntı; göbek deliğinde kaşınmaya ve kızarık hale gelmesine neden olan otoimmün bir hastalık olan sedef hastalığı belirtisi olabilir.

Göbek Piercingi İltihabı

Eğer göbek deliğinizde piercinh varsa, kaşıntı piercingin sebep olduğu bir enfeksiyona bağlı olabilir.

Gebelik

Gebelikte karnın büyümesinden dolayı göbek deliğinde kaşıntı yaşanabilir. Ciltte kaşıntı yaşanması gebelikte çok yaygın olarak görülen bir durumdur. Bunun sebebi ise anne vücudunda yaşanan hormonal ve fiziksel değişimlerdir.

Göbek Deliği Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir, Göbek Deliği Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Göbek deliğindeki kaşıntı için Cildiye veya Genel Cerrahi doktoruna gidilir. Doktor cildi muayene edip bu durumun nedenini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygular. Örneğin kaşıntı iltihaptan kaynaklıysa size antibiyotik reçete edecektir.

Göbek Deliği Kaşıntısı İçin Bitkisel Ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Soğuk Kompress

Göbek deliğindeki kaşıntıdan kurtulmanın en etkili yollarından biri soğuk kompresstir. Soğuk hissi sinirleri uyuşturmaya kaşıntıyı geçirmeye yardımcı olur.

Mayo Klinik doktorları ciltte kaşıntı için soğuk ve ıslak kompress uygulanmasını tavsiye etmektedir.Bu göbek deliği kaşıntısını anlık olarak rahatlatacaktır.

  • Bir poşet içine biraz buz küpü koyun ve ince bir havluya sarın.
  • Bunu göbek deliğinde 10 dakika kadar tutun.
  • Göbek deliğindeki kaşıntılar geçene kadar günde 2-3 kez uygulayın.
  • Nem kaşıntıyı arttıracağından karın ve özellikle göbeğinizin içini kurutun.

Soğuk Çay Poşeti

Göbek deliğindeki kaşıtıyı hızla geçirecek bir diğer yöntem soğuk çay poşeti uygulamaktır. Soğuk çay poşetleri, kaşıntıyı 2 şekilde rahatlatır: İlk olarak, soğuk bir çay poşeti soğuk kompres görevi görür ve ikincisi, çay üzerine yapılan bir çalışma, kaşıntıyı hafifletmek için cilt üzerinde büzücü etkisi olan doğal içerikler barındırdığını tespit etmiştir.

Göbek deliğindeki kaşıntıyı geçirmek için yapmanız gerekenler:

  • Bir bardak kaynar suya siyah çay poşeti batırın. 5 dk demleyin.
  • Ardından çay poşedini çıkarıp soğuyana kadar buzdolabına koyun.
  • Kaşıntı için göbek deliğinde bekletin.
  • Göbeğinizi kaşıdığınızda rahatlama ihtiyacınız olduğunda bu yöntemi uygulayın.

Aloe vera

Aloe vera; göbek deliğindeki kaşıntıyı rahatlamk için mükemmel bir doğal yöntemdir. İçinde bulundurduğu doğal ve güçlü anti bakteriyel özellikleri sayesinde yaraların iyileşmesine yardımcı olur, bakteri enfeksiyonun gelişimini engeller ve cilt problemlerinin hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.

Tek yapmanız gereken, kaşıntıyı  gidermek için göbek bölgesine az miktarda aloe vera jeli uygulamaktır. Bunun için alo vera yaprağını kesip içindeki jeli çıkarın. Kaşıntılı göbek deliği etrafında daha hızlı bir iyileşme için günde 2-3 kez bunu tekrarlayın.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı; göbek deliği bölgesinde olan kaşıntıyı geçirmeye yarayan bir diğer doğal yöntemdir. Uzmanlar; cadı fındığı yağında bulunan antiseptik özelliklerin kaşıntı ve şişliği azaltmada çok faydalı olduğunu belirtmektedirler.

Cadı fındığı yağını biraz pamuk kullanarak göbek deliğinde kaşıntı ve kızarıklık olan bölgeye sürün. Göbek deliğindeki kaşıntıyı geçirmek için bu uygulamayı günde 2-3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Biraz su ve zerdeçalı karıştırıp macun kıvamına getirin ve direkt olarak göbrek deliğine uygulayın. Tamamen kuruduktan sonra durulayabilirsiniz.

Aynısefa

Aynısefa bitkisinde bulunan, nemlendirici, iltihap sökücü ve antiseptik özellikler göbek deliğindeki kaşıntıyı ve tahrişi gidermeye yardımcıdır. Aynı zamanda iyileşmeyi de destekler.

  • 2 ila 3 aynı sefa bitkisini ezin ve suyunu çıkarın. Bunu göbek deliğinize uygulayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca 2-3 kez tekrarlayın.
  • Eğer taze aynısefa bitkisini bulamazsanız, aynısefa losyon veya merhemini kullanabilirsiniz. Direkt olarak göbek deliğine uygulayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.