Karaciğerde Hemanjiom Damar Yumağı Belirtileri Neden Olur Bitkisel Tedavisi

Karaciğer Hemanjiom Nedir Tehlikeli mi Küçülür mü Kansere Dönüşür mü

0 17.983

Karaciğer Hemanjiom (Karaciğerde Damar Yumağı ) Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Karaciğer hemanjiom; karaciğerdeki bir tür iyi huylu (kansersiz) kitledir. Karaciğer hemanjinomu, 4 cm’den (1.5 inç) daha küçük olan kan damarlarından oluşur ve kanserojen olmaması sebebiyle kanser riskini arttırmaz. Bu tümör genellikle 4 cm’den daha küçüktür. Ancak bazı vakalarda daha büyük de olabilir ve karında ağrıya ve bulantı gibi belirtilere sebep olabilir.

Çoğu kişi tek bir karaciğerde hemanjioma sahiptir. Ancak; bir seferde birden fazla hemanjiom da olabilir.

Karaciğer hemanjiomu; yetişkinlerde herhangi bir probleme yol açmasa da çocuk ve yenidoğanlarda tehlikeli olabilir. Bebeklerde  bu duruma hemanjiyoendotelyom denir ve genellikle 6 aydan daha küçük yaşta teşhis edilir. Ancak bu bebeklerde görülen çok nadir bir durumdur. Bu tümör kanserojen olmamasına rağmen; kalp yetmezliğini tetikleyebilir.

Karaciğerde Hemanjiom Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer hemanjiom olan kişiler genellikle herhangi bir belirti yaşamadığından, bu durumdan habersiz olurlar. Bu durum genellikle yapılan başka testler sonucu tesadüf eseri fark edilir. Karaciğer hemanjiomu tedavi edilmezse, karaciğer kanserine yol açabileceğine dair bir kanıt olmadığı için güvenli bir tümördür.

Karaciğerde hemanjiom hastaların bazılarında ise gözüken belirtiler şunlardır:

  • Bulantı veya kusma
  • İştahsızlık
  • Biraz yemek yedikten sonra bile kendini tok hissetme
  • Alt karında baskı hissi veya ağrı

Karaciğerde Hemanjiom Neden Olur?

Karaciğerde hemanjiom hastalığının doğuştan olduğuna inanılmaktadır. Gebe kadınların daha önce hiç gebe kalmamış kadınlara oranla karaciğer hemanjiomuna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Hormon yenilenme tedavisi (HRT) ya da birkaç yıldır doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, hiç bir hormon kullanmayan kadınlara göre karaciğer hemanjiomu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu sebeple; hormon yenilenme tedavisi (HRT) veya doğum kontrol hapının karaciğer hemanijom gelişiminde ve büyümesinde rol oynadığı düşünülmektedir. Karaciğer hemanjiomu her yaşta görülebilir ancak 30 ve 50’li yaşlarda daha yaygındır. Kadınlar bu durumu erkeklerden daha sık yaşar ve kitleler genellikle daha büyüktür.

Karaciğerde Hemanjiom Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

Çoğu kişide karaciğer hemanjiomu büyümez ve herhangi bir probleme yol açmaz. Ancak çok az da olsa bazı kişilerde karaciğer hemanjiomu büyüme gösterdiğinden tedaviye gerek olabilir.

Eğer karaciğer hemanjiomu küçük ve herhangi bir belirtiye sebep olmuyorsa, herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Vakaların büyük çoğunluğunda karaciğer hemanjiyom hiç büyümeyecek ve asla sağlık sorunlarına neden olmayacaktır. Hemanjiomu kontrol etmek adına iki yıllık bir karaciğer taraması yapmak iyi olabilir.

Karaciğer hemanjiomu, karaciğerdeki organ veya dokulara baskı yapmaya başlayacak ya da büyüdüyse bazı belirtilere neden olabilir ve tedavi gerektirebilir.

Karaciğer hemanjiyomunuz varsa östrojen içeren doğum kontrol haplardan kaçınmak daha güvenli olacaktır ve günümüzde birçok yeni östrojen içermeyen alternatif doğum kontrol hapları vardır. Ayrıca oral östrojen içeren HRT’den de kaçının ve estriol olarak adlandırılan güvenli östrojen içeren kremleri kullanın.

Uygulanacak tedavi yöntemleri şunlar olabilir:

Ameliyat: Eğer karaciğer hemanjiomu karaciğer kolayca yayılıyorsa, en iyi çözüm tümörün cerrahi müdahale ile alınmasıdır. Bazı vakalarda; hemanjiom alınırken karaciğerin bir bölümü de alınır. 

Hemanjioma olan kan akışını kesmek için uygulamalar: Kan akışı hemanjiyomu besleyen ana arter yoluyla bloke edilebilir ve bu arterin (arter ligasyonu) bağlanması veya arter içine ilaç enjeksiyonu (arteriyel embolizasyon) yoluyla yapılabilir. Kan kaynağı olmadan hemanjiyom büyümeyi durdurur veya küçülebilir. Sağlıklı karaciğer dokusu bu tedavilerden zarar görmez, çünkü diğer yakın kan damarlarından ihtiyacı olan kanı alabilir.

Karaciğer nakli ameliyatı: Çok nadir durumlarda; çok büyük bir hemanjiyom veya başka yollarla tedavi edilemeyen çoklu hemanjiyomlarınız varsa, doktor karaciğerinizi çıkarmak ve bir vericiden yeni bir karaciğeri ile değiştirmek için ameliyat önerebilir.

Karaciğerde Hemanjiom Komplikasyonları Nelerdir?

Karaciğer hemanijom genellikle herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Komplikasyonlar nadir vakalarda çok yaygın olarak yaşanır:

  • Hemonijomun büyümesi
  • Karaciğer hasarı
  • Ciddi ağrı
  • Özellikle de gebeyseniz, hormon terapisini kullanıyorsunuz veya karaciğer hastalığınız varsa, bu komplikasyonlar riskini nasıl azaltabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın.

Karaciğerde Hemanjiom İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Deve dikeni bitkisi karaciğer fonksiyonlarının düzgün çalışmasında ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde çok etkili rol oynar. Bu bitki en ağır karaciğer sorunlarında bile tedavi edici özellik gösteriri.

Deve dikeni tohumu kullanılışı; 1 tatlı kaşığı deve dikeni tohumu iyice ezildikten sonra 1 bardak sıcak suda 10-15 dk bekletirilir.Sabah öğlen ve akşam yemeklerden önce aç olarak tüketilmesi gerekmektedir. Burda dikkat edilmesi gereken husus çayın soğumadan yudum yudum içilmesidir.

Maydanoz ve limon kürü; Bu kür 1 demet maydanoz, yarım limon, yarım bardak su ile yapılur. Maydanoz yıkandıktan sonra blenderdan geçirilir. Üzerine limon ve suyu ekledikten sonra iyice karıştırılır. Sabahları aç karnına günde 1 kez tüketilir. 15 gün ara vermeden bu kür uygulanır.

Karaciğerin temizlenmesi  de karaciğerdeki hemanjiomların geçmesine yardımcı olabilir.. Bir bardak kaynamış suyun içinde bir tatlı kaşığı lavanta katılıp 10 dk kaynatılır, sabah ve akşam yemeklerinden 2 saat önce içilir. 15 gün boyunca ara vermeden devam edilir. Bu kür karaciğerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.